Kadınlar Alışverişi Neden Uzun Tutar?

19.01.2019
242
A+
A-
Kadınlar Alışverişi Neden Uzun Tutar?

Dünyada üzerindeki her canlının bir takım ihtiyaçları vardır. İnsanların diğer canlılardan farlı olarak yemek, barınmak ve yaşamaktan başka giyinmek, iletişimde bulunmak, düşünmek, düşündürmek, üretmek, tüketmek gibi pek çok ihtiyacı vardır.

Çağ ilerledikçe bu ihtiyaçlar artmaktadır. Kadınlar için bu durum daha zaruridir. Bir kadının istekleri ve tutkuları zaman sonra ihtiyaca dönüşür. Başlarda sadece istediği küçük şeyler onlara sahip olamadıkça ego tükenmesi sonucu birer ihtiyaca dönüşür ve elde edene kadar vazgeçmeleri imkansızdır.

Bir kadın her zaman karşı cinsi erkeklere göre daha ayrıntıcıdır, daha fazla göz hafızasına sahiptir. Daha uzun süre alışverişte kalmaları da esasında bundan doğar.

Alışverişte Kadınlar

Peki, neden bu süreyi böylesine uzun tutarlar? Alışveriş pek çok kadının tutkusu, terapisi ve yaşam motivasyonudur. Bir kadın kırmızı kazak deyip geçmez. Kırmızı, gülkurusu, vişneçürüğü, şarap kırmızısı, bordo, koyu lila vb. birçok özel tanımlanmış renklerden birisi ile kazağı tanımlar.

Kasınlar için renkler erkekler için olduğu gibi ana renklerden ibaret değildir. Bir kadın neredeyse tüm ara renklere hakimdir. İki renk arasındaki uyumsuzluğu tek bakışta fark eder. Bu yüzden de pek çok kadın alışverişe aslında aklındaki şeyi bulmak için gider.

Ya daha önceden gördüğü bir ürünü ya sahip olduğu ürünle kombin edebileceği (Bu yüzden de rengi tam tutmalı yada kontrast olmalı) ya sadece hayal ettiği şeyi aramak için gider. Bu yüzden ince eleyip sık dokurlar ve saatler geçer. Bunun aksi olarak bazı kadınlar günün yorgunluğu ve stresini üzerlerinden atmak için ya da içinde bulundukları buhrandan kurtulmak için kendilerini iyi hissedinceye kadar alışveriş yaparlar.

Uzun zaman boyunca kendilerini içinde mutlu hissettikleri kıyafetlere bakar, pahalı mücevherlere dokunur göz zevklerini tatmin eden dekoratif ürünlerle adeta kendilerini oyalarlar. Bir kadın yüzlercesine sahipken kendini mutlu etmek için ayakkabı alabilir. Diğerlerinden farklı olma dürtüsü onları böylesine bir tüketime sürükler.

Sonuç

Kadınlar karşı cins olan erkeklere göre çok daha uzun süre alışverişe mesai harcarlar. Buna stres, depresyon, gösteriş vb. pek çok sebep örnek verilebilir. Kadınlar çok eski zamanlarda daha az çeşit ve satın alım gücünün daha az olduğu zamanlardan bile hem cinslerinden daha farklı ve daha güzel olmak istemiştir. Günümüzde imkanlar doğrultusunda bu istek ihtiyaç duyma olgusuna dönüşmüş ve alışveriş çılgınlığı denilen olgu hayatımıza girmiştir.

FOTO GALERİ / Kadınlar Alışverişi Neden Uzun Tutar?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.