Erkeklerde Lavman Nasıl Yapılır?

07.02.2019
572
A+
A-
Erkeklerde Lavman Nasıl Yapılır?

Günümüzde mecburiyet ile dolayı uygulanması gereken erkeklerde lavman nasıl yapılır sorusuna hitaben, bunun tüp aracılığıyla bölgeye sıvı aktarım üzerinden gerçekleştirildiği söylenebilir. Lavman farklı sebeplerden dolayı yapılabilmektedir.

– İleri derecede kabızlık problemi yaşayanlar,

– Damar yolu ile sıvı alamayan hastalar,

– Sıvı şeklinde alınması gereken ilaçların kullanımı noktasında lavman uygulanmaktadır.

Genelde pek hoş bir durum olmasa dahi insan sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir. Özellikle eğer doğru şekilde uygulanırsa oldukça etkilidir. Aynı zamanda laksatif ile müsil için en doğru alternatiftir. Güvenilir olan bu yöntem, özellikle kabızlık noktasında çok ağır durumlar yaşayanlar için en ideal çözümdür.

Lavman Nasıl Uygulanır?

Genel olarak yaşlılar için gerçekleştirilen lavman, aynı zamanda farklı hastalık sebeplerinden dolayı değişik yaş gruplarındaki insanlar adına da uygulanmaktadır. Bunun için belirli aşamalar değerlendirilmek suretiyle uygulama gerçekleştirilebilmektedir.

– Öncelikle hortumunun baş kısmı bir kayganlaştırıcı ile kaplanmalıdır.

– Tüpte bulunan havanın dışarı çıkabilmesi adına, çözeltinin dışarı akmasına fırsat verilmelidir.

– Rektal ve anüs bölgesi dikkatli bir şekilde yağlanmalıdır. Böylece rektal kısmında herhangi bir problem yaşanmaz.

– Lavmanın gerçekleştirileceği kişi doğru pozisyon almalıdır. Bu konuda 3 değişik pozisyon bulunur.

Sims pozisyonu, secde pozisyonu ve sırt üstü yatarak dizleri çekmek suretiyle gerçekleştirilen pozisyon.

– Tüp rektum bölgesinin içine dikkatli bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Tüpün düzgün ve sağlıklı biçimde yerleşebilmesi adına, bu kaygan bölümde tüp ileri geri hareket ettirilmelidir.

– Kalın bağırsağa doğrulama sıvının akması için bu kısım dikkatle gerçekleştirilmelidir.

– Saat yönünün tersine doğru karın bölgesinde yavaşça masaj yapılmalıdır.

– Lavman bittiği zaman tüp bir kelepçe vasıtasıyla sıkıştırılmalıdır.

– Lavmanın yapması gerektiği görevi tam olarak gerçekleştirmesi için 5 ile 15 dakika arasında beklenmelidir. Bu durum kabızlık için daha uzun bir bekleme süresi ister.

Lavman Boşaltım Nasıl Gerçekleştirilir?

Erkekler için gerçekleştirilecek olan lavman boşaltma için uyulması gereken bazı aşamalar söz konusudur.

– Bunun için tuvalete gidilmesi gerekir. Eğer lavmanın yapıldığı kişi lavmanı tutmakta zorluk çekiyorsa, o zaman kalça her iki taraftan bastırılmak suretiyle bu işlem gerçekleştirilebilir.

– Daha sonra lavman hortumu çıkarılır.

– Lavmanın yapıldığı kişinin tuvaletin üzerine çökmesi sağlanmalıdır.

– Sonunda ise lavman dikkatli bir şekilde dışarı atılmalıdır. Bu konuda lavman sıvısı ile tüm atıkların birkaç dakika içerisinde dışarı çıkarılması gerekir.

Bütün bu işlemler gerçekleştirdikten sonra kişi büyük bir yüzdeyle kendisini rahat hisseder. Fakat yapılan aşamaların dikkatli şekilde ele alınması gerekir. Eğer hala zorlama varsa bir kez ya da birkaç kez daha denenebilir.

Lavmanın Amacı Nedir?

Lavman daha çok bağırsakların uyarılması ile dışkının tahliye edilmesine olanak sağlayan teknik bir yöntemdir. Uygulama günümüzde en çok işe yarayan seçenekler arasında önde gelir. Hem kadın hem de erkekler için rahatça gerçekleştirilebilir. Belli aşamalar titizlikle ele alınırsa hastanın bu konuda yaşadığı tüm sorunlar bertaraf edilir.

Şiddetli kabızlık geçiren farklı yaş gruplarına ait kişiler için sıvı tedavi yoluyla uygulanır. Aynı zamanda birçok ameliyattan önce lavman gerçekleştirilerek bağırsakların boşaltılması sağlanır. Örneğin kolonoskopi öncesi uygulanmaktadır.

Evde Kolayca Uygulanabilir

Evde bu işlemi gerçekleştirmek adına lavman eczanelerden alınabilir. Fakat herhangi bir yaralanma veya bu gibi problemler ortaya çıkmaması için, uzmanlardan destek alınması önerilmektedir. Özellikle eğer lavman kabızlık için kullanılacaksa, mutlaka diğer tüm yöntemlerin denendiğinden emin olunmalıdır.

Zira lavman uygulanması gereken en son yöntem olarak ön plana çıkar. Hem kadınlarda hem de erkeklerde aynı prosedür üzerinden işlem gerçekleştirilir. Önemli olan bağırsakların rahatlayarak dışkının kolayca dışarı atılmasına olanak verilmesidir.

FOTO GALERİ / Erkeklerde Lavman Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.