Karaciğer Seğirmesi Neden Olur?

07.02.2019
1.150
A+
A-
Karaciğer Seğirmesi Neden Olur?

Karaciğer seğirmesi neden olur sorusunun cevabı, karaciğerde meydana gelen sorunlar olabilir.

Karaciğer, vücudun hayati fonksiyonlarını yerine getiren bir organdır. Bu organ, oldukça dayanıklıdır. Ve kendisini yenileme özelliğine sahiptir.

Fakat zaman zaman rahatsızlandığında, önemli belirtiler vererek bunu belli eder. Karaciğer bölgesinde oluşan seğirme hissi de bu belirtilerden biridir.

 Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanması, günümüzde sıkça karşılaşılan bir problemdir. Kötü beslenme alışkanlıkları, karaciğer yağlanmasının nedenidir Vücuda aşırı şekerli ve yağlı besinlerin alınması, karaciğeri yorar. Ve yağlanmasına neden olur. Bu durum, karaciğer bölgesinde bir rahatsızlık, şişkinlik hissi meydana getirir. Bu his, bazen seğirme olarak da kendisini göstermektedir. Karaciğer üzerindeki seğirme hissine bazen ağrı da eşlik edebilir. Bu durumda muhakkak suretle bir uzman kontrolüne başvurulması tavsiye edilmektedir. Yapılacak bir karaciğer fonksiyon tahlili ile problemin tespit edilmesi sağlanmaktadır.

Karaciğer yağlanması tespit edilen hastaların, daha düzenli ve sağlıklı beslenmesi önerilmektedir. Karaciğer sağlığını koruyan sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerekir. Elma sirkesi gibi yağ yakıcı besinler, yağlanmayı gidermektedir. Karaciğer yağlanması görülen kimselerin şeker tüketimini sonlandırması gerekmektedir. Aşırı yağ ve karbonhidrattan uzak kalınmalıdır. Bunun yerine tereyağı, zeytinyağı gibi doğal yağlarla beslenmek, uzmanların görüşüdür. Karaciğer yağlanması, düzenli bir beslenme programı ile tedavi edilmektedir.

Karaciğer Hasarı

Karaciğerin hasarı, bu bölgede oluşan huzursuzluk ve ağrı gibi semptomlarla kendisini göstermektedir. Karaciğerin üzerinde sürekli bir sızı ve seğirme hissi, önemli bir belirti sayılır. Karında bir şişkinlik, deride bazı değişimler, bu sorunlara eşlik edebilir. Özellikle alerjik kaşıntı görünümü, bir karaciğer hasarı anlamına gelebilmektedir.

Seğirme hissine bu belirtiler de eşlik ediliyorsa, mutlaka bir iç hastalıkları uzmanına başvurmak önemli bir önlem olacaktır. Karaciğer hasarı, birçok belirti ile kendisini göstermektedir. Karaciğer üzerindeki seğirme hissi, ilk verilen belirtiler arasındadır. Bu seğirme hissiyle, idrar renginde koyuluk, mide bulantısı ve sindirim sorunları da görülebilir.

Tüm bu problemler bir karaciğer hasarına işaret etmektedir. Ancak günümüzde karaciğer hasarı tedavi edilen bir sorundur. Karaciğer, kendisini çok hızlı yenileme özelliğine sahiptir. Doktorun uygun göreceği beslenme ve önlemler karaciğeri hızla yenilemektedir. Bu süreçte alkol ve sigara tüketiminden kaçınılması gerekir. Doğal beslenme ve düzenli yaşam, karaciğerin onarılmasına etkilidir.

 Aşırı Yemek Yemek

Bazen aşırı yemek yemek, karaciğer bölgesinde rahatsızlık hissi oluşturur. Bu rahatsızlık şişkinlik ve seğirme ile kendisini belli eder. Aşırı yemek yemek, midenin gereğinden fazla şişmesi demektir. Şişen mide, çevresindeki organlara baskı yapar. Bu organlardan biri de karaciğerdir. Midenin baskısı yüzünden sıkışan karaciğer, buna seğirme şeklinde tepki vermektedir. Bu durumda mideyi rahatlatacak işlemler yapılmalıdır.

Hareket etmek, yürüyüş yapmak, midedeki hazmı kolaylaştıran etkenlerdir. Uzmanlar buna ek olarak maden suyu tüketmeyi tavsiye etmektedir. Bu durumun sık sık yaşanmaması adına, aşırı yemek yemekten kaçınmak gereklidir. Aşırı yemek, vücuttaki birçok organın olumsuz etkilenmesine neden olur.

 Sindirim Sistemi Sorunları

Karaciğer bölgesinde rahatsızlık veren seğirme hissi, sindirim sistemi sorunlarına da bağlı olabilir. Mide ve bağırsakta biriken gazlar, karaciğeri de rahatsız eder. Gaz oluşumu, bütün vücudu etkileyen bir problemdir. Bu gazların vücut içinde hareketi, organları sıkıştırmaktadır. Böyle bir durumda karaciğer üzerinde baskı meydana gelir.

Bu baskı, insanın seğirme gibi bir hisse kapılmasına neden olmaktadır. Bunun engellenmesi için uzmanlar, yemeklerden sonra hareket etmeyi önermektedir. Bu sorun, sürekli tekrarlanıyor ise, sindirim sisteminde bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu durumda yine gereken kontrollerin yaptırılması önemlidir. Karaciğerdeki seğirme hissi, 1 aydan fazla sürmüşse, uzman kontrolüne başvurulmalıdır.

FOTO GALERİ / Karaciğer Seğirmesi Neden Olur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.