Rakıdan Nasıl Kör Olunur?

07.02.2019
214
A+
A-
Rakıdan Nasıl Kör Olunur?

Tüketimini gerçekleştiren birçok insan için rakıdan nasıl kör olunur sorusuna hitaben, bunun en önemli sebebinin sahte rakı olduğunu söylemek mümkün. Özellikle son dönemlerde aşırı ortaya çıkan bu problem, yanında farklı sorunları da getirmektedir. Rakı tüketimi ile birlikte meydana gelen kör olma durumu, daha çok içeriğindeki metil alkole dayanır. Metil alkol özellikle birçok farklı malzeme ile üretimi gerçekleştirilirken ayrıca kimyasal alan başta olmak üzere değişik noktalarda değerlendirilmektedir.

Bu noktalar arasında şüphesiz rakı en başta gelen seçenekler arasında yer almaktadır. Fakat gerçek rakıda kullanılan etil alkol rakı için belirli bir miktar belirlenmiştir. Mevzuat içerisinde de geçen bu miktarın üzerine çıkıldığı zaman, kişinin kör olmasına en önemli sebebiyet verir. Metil alkol ise sahte rakıda kullanılır ve ölüme kadar götürür.

Rakı Nedir?

Rakı daha çok anason ve üzüm ile birlikte etil alkolün karışımı neticesinde meydana gelen bir içki türüdür. Çeşitli geleneksel yöntemler uygulanarak belirli bir aroma çeşnisi ayarlanır ve buna göre piyasaya sunulur. Ancak bu konuda Metil alkolün dengesiz şekilde aşırıya kaçmasıyla, sahte rakı üzerinden başta körlük olmak üzere birçok tehlikeli durumu ön plana çıkarmaktadır.

Yiyecekler ve içeceklerde solunum veya tüketim noktasında kalıcı hastalıklar veya ölüme dahi sebebiyet verebilmektedir. Özellikle son dönemlerde gündeme gelen sahte rakı ile ölümler, oldukça artış göstermiş durumda. Bunun temel nedeni ise mevzuatlara aykırı olarak metil alkolün rakı içerisinde kullanımıdır. Vücudun kaldıracağı miktarı üzerine çıkılması, kalp ve damara doğrudan etki yaparak ölüme sebebiyet vermektedir.

Rakı İle Birlikte Meydana Gelecek Tehlike İçin Belirtiler Nelerdir?

Başta körlük olmak üzere özellikle sahte rakı ile hayati risk durumu, bazı belirtilerle ön plana çıkararak anlaşılabilir.

– Rakı ile gelen zehirlenme 12 ile 24 saat arasında ancak ortaya çıkar. Ayrıca bu konuda metil alkolden zehirlenme dozu değişkenlik gösterebilmektedir.

– Karın ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, güçsüzlük gibi belirtiler ilk olarak ortaya çıkar. Ardından yaşanan merkezi sinir sistemindeki çökmeyle beraber tansiyon düşüklüğü, körlük, koma ve sonunda ölüm gibi ciddi tablolar ortaya çıkabilmektedir.

Rakı Tüketimindeki Tehlikelere Maruz Kalmak İçin Ne Yapılması Gerekir?

Özellikle metil alkol üzerinden üretilen rakının tüketici tarafından önceden anlaşılması pek mümkün değildir. Ancak tüketim gerçekleştirildikten sonra meydana gelen belirtilerle fark hemen anlaşılabilir.

Eğer gerçek bir rakı tüketimi sağlanmışsa, rakının getirdiği etkiler kısa süre içerisinde büyük oranda azalır. Metil alkol yani sahte rakı üzerinden alınan tüketim noktasındaysa, şikayetler devamlı olarak artış gösterir ve zamanla görme bozukluğu ortaya çıkar.

Körlük Ve Diğer Tehlikeli Riskler Nasıl Ortaya Çıkar?

Aslında körlük, zehirlenme ya da farklı sakatlıklar ile ölüm metil alkol üzerinden yaşanmaz. Sahte rakı tüketimi ile beraber metil alkol vücudun içerisindeki farklı maddelerle parçalanır. Parçalanan kısımdan birtakım istenmeyen artıklar ortaya çıkar. Ve bu artıkları vücudun değişik noktalarında hayati riskleri oluşturur.

– Bu artıklar beyin ve sinir lifleri üzerinde büyük oranda birikir.

– Beden sıvısı üzerindeki asitliğin artışına neden olur. Bu sebepten dolayı körlük başta olmak üzere birçok hayati risk ortaya çıkar.

– Bu artıklar daha yüksek seviyede kalıcı hastalıklara ya da ölümlere sebebiyet verebilir.

Rakı İle Körlük Ve Benzeri Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Kişinin etkilenme özellikleri ile durumuna bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

– Sıvı tedavisi

– Mide yıkanması

– Diyaliz uygulama yöntemi

– Vitamin takviye ile uygulama

– Panzehir özelliği gösteren özel ilaç kullanımı

– Etil alkol tedavisi

Gerçek rakı içerisinde etil alkol bulunmaktadır. Bu yüzden kişinin rakıdan meydana gelen hayati problemlerden kurtulması için bir nevi gerçek rakı verilir.

FOTO GALERİ / Rakıdan Nasıl Kör Olunur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.