Kadın ve Moda

Ozon Yağı Nasıl Kullanılır?

11.08.2019
Ozon Yağı Nasıl Kullanılır?

Birçoğumuz ozon kelimesini ilk kez coğrafya dersinde duymuşuzdur. Gökyüzüne mavi rengini veren, güneş ışınlarından bizi koruyan tabaka olarak bildiğimiz ozon bugünlerde yüzyıllardır kullanılan bir yağın adına verilmiş olup herkesin dilinde ozon yağı kelimesi geçmektedir. Havada gaz halinde bulunan ozon depolanması mümkün olmayan bir şeyken nasıl olurda yağı elde edilir diyorsanız. Size bu konu hakkında kısa bir bilgi verelim. Ozon yağı; zeytinyağı, jojoba, buğday ve susam yağlarının en saf hallerinin karıştırılması ile elde edilen bir yağ çeşididir.

Cilt Sorunlarına Çözüm Ozon Yağı

Antikoksidan bakımından oldukça yüksek etkiye sahip olan bu gazın yağa dönüştürülmesi için özel tesisler kurulmuş olup bu tesislerde üretilen yağlar genellikle cerrahi cilt bakımı ve güzellik bakımı merkezlerinde yoğunluklu bir şekilde kullanılmaktadır. Yağın yapımı esnasında içinde bulunan zeytinyağı ozon gazının katı bir hal almasına ve uzun yıllar kullanılmasına neden olmaktadır. Yağ hazırlanırken içinde bulunan zeytinyağı, ozon gazını içine hapseder ve bir süre sonra jel halinde kıvama getirir. Bu nedenle uzun yollar boyunca kullanılabilen ve rengi koyulaşmış bir yeni yağ ile karşılaşırız. Ozon yağı oldukça faydalı bir yağdır. Bu yağın faydalarına bakacak olursak;

Başlıklar

Ozon Yağının Faydaları Nelerdir?

Vücudumuzda çıkan sivilceler ve akneler direk olarak karaciğer ile bağlantılıdır. Karaciğerimiz yağ depolama görevi görür. Fazla yağ depolandığında ise fazla olan yağ vücuda akne ve sivilce olarak yansır. Bu sivilceler ve akneler için birçok tedavi yöntemi olsa da en etkili yöntemlerden biri ozon yağı kullanmaktır. Ozon yağı içeriği ve etkisi nedeniyle derideki kiri azaltır ve sivilcelerin içindeki kirin dışarı çıkmasını sağlar. Ayrıca akne ve sivilcelerden dolayı vücutta meydana gelen çukurlar ile tabakalaşma durumuna karşı da ozon yağı kullanılmaktadır.

Ozon Yağı Fiyatları

Ozon yağı ciltte pürüzsüzleşme sağlar. Bir başka faydası ise ağız bölgesinde çıkan uçuklarda zararlı virüslerin, bakterilerin yok edilmesi görevini de üstlenir. Böylece ağız uçuklarını giderme ve yok etme gibi bir faydasından da söz edebiliriz. Yine ozon yağını ağız içerisinde gargara yöntemi ile çalkalarsanız diş ve diş eti hastalıklarına karşı sizi korur ve bağışıklık kazandırır. Yediğimiz yemeklerden sonra dişlerimizi fırçalamadığımız zaman oluşan kir tabakasını sökmek konusunda da oldukça başarılı bir fayda sağlar.

Ozon Yağı Nasıl Yapılır

Kuru öksürük ve göğüsteki iltihap nedeniyle oluşan üst solunum yolu hastalıklarından kurtulmak için ozon yağını göğüs bölgesine masaj yolu ile yedirirseniz iltihabın atılmasını, balgamın atılmasını sağlayarak öksürüğünüzü keser ve üst solunum yolu hastalıklarından korur. Ozon yağının faydalarını saymakla bitmiyor desek yeridir. Bir başka faydası ise ozon yağını ciltte meydana gelen renk değişimi yapan hastalıklarla da kullanabilmenizdir. Egzama, vitiligo, sedef gibi hastalıklarda vücutta oluşan renk değişimlerini engeller. Çünkü ozon yağı vücut metabolizmasını hızlandırdığı gibi hücrelerin de yenilenmesini sağlar. Bu yenilenme hızlanma işlemi de selulit, varis gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılır.

Romatizma, eklem ağrıları, kas yırtılmaları gibi durumlarda hasar önleyici bir yapıya sahip olan ozon yağı kaslarda gevşetici bir etkiye de sahiptir. Ozon yağı yukarıda belirttiğimiz gibi yüksek antioksidan içerir. Antioksidan ise ağrı kesici etkiye sahiptir. Vücutta ağrı meydana geldiği zaman ozon yağı kullanıldığında kısa sürede ağrı kesici etkisi görevi görür. Ozon yağını saçlarınızda da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

[haber id=”647″]

Saç derisine masaj yaparak uygulandığı zaman kepek oluşumunu bitirir. Saç derisi hastalıklarının önüne geçer. Tırnaklarınızda meydana gelen rahatsızlıklarda da ozon yağını kullanabilirsiniz. Ozon yağını tırnağınızda problem olan yere sürün ve streç film ile etrafını kapatın. 30 dakika bekledikten sonra bu işlemi tedavi süresince uygulayın. Bu yazdıklarımız bildiğimiz faydaları oluşturmaktadır. Bilinmeyen daha onlarca faydası var ki…

Ozon Yağının Kullanım Alanları

Ozon yağının kullanım alanı faydaları kadar oldukça geniştir. Kullanım alanlarını genel bir hat üzerinde incelersek ozon yağını kas hastalıklarında, ayak mantarında, kesikler ve yaralarda, pişik tedavisinde, baş ağrısında, böcek sokmaları durumunda, tırnak mantarı gibi rahatsızlıkların olduğu alanlarda kullanabiliyoruz. Tabii ki daha fazla alanı bulunmaktadır. Bu konuda uzman hekimlerden veya onaylı aktarlardan ozon yağı ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Probleminize uygun gelip gelmeyeceğini size en yalın dille anlatırlar.

Ozon Yağın Nereden Alınır

Ozon Yağının Zararları

Şimdiye kadar ozon yağının yararları, faydaları, kullanım alanları derken bahsettik. Lakin her şeyde olduğu gibi ozon yağında da zararlar ve dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bunları incelediğimizde Ozon yağı saf olarak birden fazla yağdan doğal yollarla elde edildiği için göze batan büyük bir yan etkisi ya da zararı bulunmamaktadır. Lakin ozon bildiğiniz gibi güneş ışınları ile mücadele eden bir tabakadır. Bu nedenden ötürü ozon yağını kullandığınız saatler akşam veya gece saatleri olmasına dikkat edin.

[haber id=”39469″]

Ozon yağını kullandıktan sonra güneş ışınlarına maruz kalmak istenmeyen sonuçların oluşmasına yol açabilir. Ozon yağının kullanımı ise genellikle harici olarak yapılır. Bazı çevrelerde ağız yolu ile alınabileceği söylense de herkeste etki oldukça farklı gözlemlenir. Bu konuda net bir bilgi olmamakla beraber uzman hekiminize danışmanızda fayda var. Bu yüzden ağız yolu ile almayı kesinlikle denemeyin. Son olarak aşırı tüketimden kaçınılmalı ve vücudunuzda alerji ya da kronik bir rahatsızlık varsa bunun tespiti yapmadan ozon yağı kullanmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar