Kadın ve Moda

Ferritin Kaç Olursa Tehlikelidir?

12.08.2019
Ferritin Kaç Olursa Tehlikelidir?

İnsan vücudu olabildiğince karmaşık bir yapıya sahiptir. En küçük hücre bile kendi içerisinde bir yapıya sahiptir. Bu yapıda küçük bir aksaklık insanın gözle görülür sağlık problemleri yaşamasına neden olabilir. Mesela Ferritin bu söylediğimiz tanıma uyan bir örnektir. Ferritin ne diye soracak olursanız kısa bir tanımlama ile, demiri depolama işlevi olan sonrasında kontrollü bir şekilde serbest kalmasını sağlayan hücre içi protein ferritin olarak bilinmektedir.

Ferritin Yüksekliği Tehlikeleri

Görevi ise insan vücudunda demir eksikliği ile demir fazlalığı durumunda tampon görevi görmek ve demirin dengesini sağlamaktır. Eğer demirin dengesi sağlanmazsa vücutta reaktif türler üretir. Üretilen bu türler DNA ve protein yapısına zarar verdiği için ölümcül etkileri görülebilir. Bu nedenle bir anca ferritin değerinizi ölçmek ve bu konuda bilgilenmeniz gerekmektedir. Herhangi bir kan testi yapılan hastanede veya sağlık biriminde ferritin testi yaparak ferritin değerlerinize bakabilirsiniz.

Başlıklar

Ferritin Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedir?

Ferritin için yaptığımız tanımlamada bu proteinin insan vücudundaki demiri dengeleme görevi olduğunu ve bu konuda tampon rolü olduğunu söylemiştik. Bu nedenle vücutta görevini tam anlamıyla başaramayan proteinler insan vücudunda ferritin düşüklüğü veya ferritin yüksekliği gibi sağlık problemlerine yol açılmasına neden olmaktadır. Bunun düşük ve yüksek oluşu tamamen proteinin verdiği tepkimeye göre vücudun içindeki demir oranı ile alakalıdır. Eğer vücudunuzda demir fazlalığı varsa ferritin değeriniz yüksektir. Eğer yeteri kadar demir vitamini yoksa ferritin değeriniz oldukça düşüktür demektir. Tabii ki bunun birçok tıbbi değeri olmakla beraber uygun değerler ve tehlikeli değerleri yazımızın ilerleyen kısımlarında sizinle paylaşacağız.

Ferritin Nedir

Tam anlamı ile çalışmadığında hücre içi protein yapısında bozulma meydana geldiğinde ferritin değerinde düşüş ve yükseliş meydana gelmektedir. Bu düşüş ve yükselişe neden olan faktörleri yazmamız gerekirse; kan kaybı yaşadığınızda, demir vitamini bulundurmayan besinlerle beslenmek ve demir vitamini içeren besinleri tüketmemek, demirin emilmesini sağlayan yapıda bozulma meydana gelmesi, kronik bir hastalık demir ferritin oranlarında düşüşe neden olmaktadır. Bu düşüşe neden olan faktörlerdi. Yükselişe neden olan faktörleri incelememiz gerekirse; akut iltihaplanma, karaciğerde meydana gelen hastalıklar, yüksek tiroid, lösemi ve lenfoma hastalığı, aşırı derecede alkol tüketimi ferritin yüksekliğine neden olmaktadır. Ferritin hastalığının belirtileri bulunmaktadır. Lakin bu belirtileri söylemeden önce hastane kurumları aracılığı ile tespit edebileceğiniz ferritin testi hakkında bilgi verelim.

Ferritin Testi

Hastanelerde veya türevi sağlık kuruluşlarında yapılan ferritin testi kandaki ferritin değerini ölçmek için yapılır. Bu testin amacı vücudun ne kadar demir depoladığını öğrenmek içindir. Ferritin testinde çıkan değerler üç aşamada değerlendirilir. Düşük ferritin değeri, normal ferritin değeri ve yüksek ferritin değeridir. Düşük ve yüksek ferritin değerlerinde sağlık problemleri söz konusu iken orta seviye ferritin değerlerinde herhangi bir problem oluşmamakla beraber vücudun ideal oranlarda demir depoladığını göstermektedir. Ferritin değerlerini okuyabilmek için kişinin yaşı, cinsiyeti önemlidir. 20’li yaşlarda bir erkek birey ile 50’li yaşlarda kadın bireylerin ferritin değerlerinin ideal ortalaması değişkenlik göstermektedir.

[haber id=”4294″]

Tabii ki bu konuda en ince detaylarına kadar teknik yorumları kan testini inceleyen hekim yapması gerekmektedir. Lakin bilinen normal değerleri söylemek gerekirse erkeklerde kan içerisindeki ferritin değerinin ideal olması 20 ile 500 nanogram olduğu zamandır. Kadınlarda ise taban yine aynı iken tavan sınır farklılık göstermektedir. Kadınlarda 20 ile 200 nanogram arasındaki ferritin değeri ideal kabul edilir. 20’nin altındaki nanogram değerleri düşük ferritin olarak kabul edilirken kadınlarda 200 üstü yüksek ferritin olarak kabul edilir. Erkeklerde yine aynı şekilde 20 nanogram taban olarak belirlenirken 500 nanogram üstü yüksek feritin olarak kabul edilir. Yani kısacası ferritin değeri hem erkekte hem kadında 20 nanogram altı olursa tehlikeli sayılmaktadır.

Ferritin Düşüklüğü Ne Anlama Gelir

Ferritin Tedavisi Nasıl Olur?

Ferritin değerinin yüksek ve düşük olmasına göre ferritin tedavisi farklılık göstermektedir. Ferritin değeriniz yüksek ise tedavi için; demir oranı yüksek olduğu için ilk tedavi adımı tabii ki yaşam tarzı ve beslenmede gerçekleşecektir. Yediğiniz yiyeceklerin içeriğin ibilerek ve demir içermeyen besinlerle bir süre beslenmek, egzersiz yapmak, magnezyum ve çinko bakımından zengin besinleri tüketmek bu konuda oldukça etkilidir. Ferritin düşüklüğünde ise uygulanacak tedavi ise daha farklıdır. Demir eksikliği olduğu zaman kişide otizm, bipolar bozukluk, anksiyete bozukluk gibi çeşitli hastalıklar ve sağlık problemleri gözlemlenebilir. Bu problemin karşısında uygulanacak tedavi yöntemlerine bakacak olursak ilk olarak bildiğiniz üzere ferritin eksikliği demir eksikliği olduğu için öncelikle D vitamini takviyesi olan besinler ile beslenmek gerekir.

Ferritin Yüksekliği Belirtileri

C vitamini bakımından zengin besinleri de tüketmek vücudun demir eksikliğini tamamlamaya yardımcı olacaktır. Hekimlerinizin önerdiği veya size tavsiye ettiği demir eksikliğini giderecek ilaçları da kullanmak tedavi yöntemlerinden biri olarak geçmektedir. Meyve tüketimi, ferritin yükseltici etkiye sahip ilaçlar ve gıda maddeleri de bu hastalığın tedavi edilmesinde kullanılan onlarca yöntemden biridir. Tedavi edilmez bir hastalık değildir lakin tedavisine önem göstermediğiniz zaman ölümcül olacak derecede etkileri ile hayatınızdaki kaliteyi düşürebilirsiniz. Bu konuda dikkatli olmak ve önlemleri almakta fayda vardır. Yazıda biraz önce ferritin yükseltici gıdalardan bahsetmiştik hemen o konuya açıklık getirmemiz gerekirse kırmızı et, kümes hayvanı etleri, deniz ürünleri, kuru baklagiller, kabuklu kuruyemişler tamamen demir dengesini sağlamakla beraber ferritin değerini yükseltecek olan yiyeceklerdir.

[haber id=”6346″]

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar