Kadın ve Moda

Örgü Saç Modelleri Ve Yapılışı

12.04.2019
Örgü Saç Modelleri Ve Yapılışı

Hiçbir zaman modası geçmeyen saç modellerinden bir tanesi denildiğinde ilk akla gelen örgü saç modelleri olmaktadır. Geçmişten günümüze bakıldığında yazmaların altından sarkan, okul çocuklarının saçlarını iki yandan ayırarak ördüğü örgü saç modelleri görürüz.

O zamanlar okullarda kızların saçları uzunsa örmek zorunlu olduğundan mıdır nedir o kadar çok çeşitte örgü saç modelleri var ki kimi balıksırtı saç örgüsü kimisi mısır saç örgüsü kimisi şelale saç örgüsü olarak adlandırılır.

Günlük hayatta sıklıkla kullan saç örgüsü modelleri artık sadece günlük hayatta kolaylık sağlayan değil aynı zamanda gece şıklığına ve özel davetlere de şıklık ve farklılık katar oldu. Saç örgüsü ile desteklenen atkuyruğu modeller, sade bir topuza hareket katan örgü saç modelleri oldukça şık ve gösterişli duruyor.

Örgü Saç Modelleri Ve Yapılışı

Üstelik bu saç örgüsü modellerini kendinizin yapması oldukça kolay. Tabi kısacık saçlarınız yoksa. Orta boyda saçlara sahipseniz yandan ayırarak bir tutam ördüğünüz saçınız sizi oldukça şık gösterebilir. Eğer uzun saçlarınız varsa saç örgüsü modellerinden bir taç yapabilir arkasını toplayarak zarif bir topuz elde edebilirsiniz. Her şeyde olduğu gibi örgü saç modellerinde harikalar yaratmak biz bayanların elinde.

Örgü Saç Modelleri Ve Yapılışı

Örgülü Saç Modelleri Örgü Şekilleri

Örgü saç modelleri günümüzde her ortamda kullanılan ve çok sevilen bir modeldir. Okula giden çocuklarla başlayan bu serüven günümüzde en şık davetlerde kullanılmaya başlamıştır. Özellikle örgülü at kuyruğu modelleri iş yemeğinde şık bir kıyafetin üzerinde ya da şık davetlerde tercih edilen bir modeldir. Peki örgü modelli saç nasıl yapılır?

·         Düz örgülü saç modeli: Bu klasik bir örgüdür. Saç örgüye başlamadan önce üçe ayrılır ve sırası ile birbirinin içinden geçirilerek örgü tamamlanır. Sıkı örgü için örgülü at kuyruğu tercih edilebilir.

·         Çiçek örgü: Saçın üst kısmından birazı düz örgü şeklinde örülür, örme işleminden sonra örgüler gevşetilir. En son aşamada saç dipten bağlanır.

·         Balıksırtı örgü: Aslında bu düz örgü şeklindedir. Tek fark örme işleminin en üst kısımdan başlanmasıdır.

Örgü Saç Modelleri Ve Yapılışı

·         Kılçık örgü: En çok kullanılan modeller arasındır. İkiye ayrılan saçın kenar kısımlarından ince demetler halinde alarak orta kısımda sıkı şekilde tutturulması ile oluşmaktadır. Her ortamda kullanılan örgü çeşitleri arasındadır.

·         Halat örgü: Çok basit bir modeldir. İkiye ayrılan saç kendi etrafında döndürülerek şekil verilir ve en son iki burgu birleştirilerek sarılır. Yapımı basit ama şık duran örgü çeşididir.

örgü modelleri saç birbirinden farklı modelleri vardır. Örgü taç, yarım toplanmış örgü taç, Hollanda örgüsü, ters yüz örgü, dalgalı şelale örgü sadece birkaçıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. suzer dedi ki:

    örgü saç modellerini oldum olası çok severim fakat topuzla birleşince de çok güzel olmuş. nasıl yapabilirim ki acaba

  2. kuaför dedi ki:

    örgülü topuz modellerini yaparken ben maşa kullanıyorum daha doğrusu öncelikle örmem gereken kısmı örüp geri kalanını gelişi güzel maşalayıp topluyorum hem doğal bir görünüm elde ediliyor hem de oldukça şık duruyor.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar