Eskimeyen Danteller

03.03.2019
290
A+
A-
Eskimeyen Danteller

Genç kız çeyizlerinin vazgeçilmez ve olmazsa olmaz parçaları dantel el işleridir. Hatta genç kız çeyizi deyince ilk akla gelen dantel parçalardır. Dantel örtüler ev dekorasyonunda süsleme amaçlı kullanılır.  Tığ ve dantel ipi ile ve süper dantel örnekleri birleşince el emeği güzel parçalar ortaya çıkmaktadır. Dantellerin sade tığ ve dantel ipliği ile yapılması maliyet açısından da bakıldığında düşük maliyet ile çok güzel çeyiz parçaları yapılır.

Dantel Yelek ve Elbise Modelleri

Eskimeyen Danteller

Evin her alanında kullanım yeri bulunabilen dantel parçalarından ilk aklımıza gelenler,  konsol örtüsü, masa örtüsü, sehpa örtüsü, televizyon örtüsü, buzdolabı örtüsü, mutfak raf örtüsü, koltuk örtüsüolarak sıralayabiliriz. Aynı zamanda dantel örenlerin yaratıcılıkları ve süper dantel örnekleri bir araya gelince dantel evdeki kullanım alanı dışında da kullanılmıştır.

Dantel yelek, dantel elbise, dantel etek farklı ve tarz giyinmeyi sevenlerin tercih ettiği modellerden olmuştur. Ünlü modacılar da kreasyonlarında danteli sık sık kullanmıştır. Ayrıca eskiden okul önlüklerinde de dantel yakalar çok kullanılmıştır. Havlu kenarlarına da dantel kenarlık yapılarak havluların daha şık durduğu düşünülmüştür.

Eskimeyen Danteller

Neden Danteller Unutulmaya Başlandı?

          Modern çizgiler taşıyan mobilyaların kullanılmaya başlanmasıyla bu mobilyalara dantel örtülerin kullanmanın uymaması dantel örtüleri geri planda bırakmıştır. Modern mobilyaların zıt modeli olan gösterişi ve şatafatı çok olan avantgarde model mobilyalarda da dantel kullanımı tercih edilmemektedir.  

          Dantel örtü kullanımı zaman olarak da çok zaman alan bir iştir. Tek tek dantelleri yerleştirmek, temizliği için yıkamak ütülemek çok zaman aldığı için, günümüzde de özellikle iş hayatındaki insanlar için zaman değerli ve kısıtlı olduğu için dantel kullanımı tercih edilmemektedir. 

          Dantel yapımı da zaman gerektiren bir el işidir. Eski zamanlarda insanların boş zamanları çok olduğu için, dantel örgüleri genelde bayanlar yapmaktaydı. Zaman geçtikçe bayanların da iş hayatına girmeleri ile dantel örmeye ayıracak zamanları kalmamıştır.

          Dantelin çok kullanıldığı geçmiş dönemlerde de şimdi de, çeşitli sebeplerle dışarıda çalışamayan bayanlar evde ücret karşılığı ile dantel örerek aile bütçesine katkı sağlamaktadır.

Eskimeyen Danteller

Dekorasyon Önerisi Olarak Dantel Modelleri

Günümüzde dantel kullanımı az desek de dekorasyon önerilerinde danteli küçük ayrıntılarda kullanılmış haliyle görüyoruz. Örneğin kumaş bir maşa örtüsünün köşesinde dantel ayrıntısı ile dantel farklı bir kullanım alanı ile tekrar gündeme gelmiştir. Vintage tarz dekorasyon önerilerinde de dantel kullanımı yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ahşap ev dekorasyonunda dantelin duruşu farklı bir tarz yaratmaktadır. Bu vesile ile danteller ve süper dantel örnekleri az da olsa kullanım yeri bulmaktadır.  Dekorasyon tekstili konusunda önde gelen firmalar da son yıllarda ürünlerinde az yada çok danteli kullanmışlardır. İnstagram ve facebook gibi sosyal medyadaki el işi ürünler satışı yapan butikler ve dükkanlar da dantel ürünler satışı yaparak dantel ürünleri tekrar tercih edilen ürün haline getirmeye çalışmaktadırlar.

Dantel Örmek Terapi Etkisi Yapıyor

Her nekadar kullanımının azaldığını söylesek de dantel örmek bir nevi terapi gibidir. Günlük hayat koşuşturmasından bunalan, sorunlar yüzünden kafası meşgul olan kişiler dantel ve süper dantel örnekleri ile dantel örerek bir nevi kendilerine terapi yapmaktadır. Günün büyük kısmında akıllı telefonlarımız elimizden düşürmediğimiz düşünürsek dantel örerek geçirdiğimiz süre telefondan da ayrı kalarak zararlı ışınlara maruz kalma süremizi azaltmaktadır.

Eskimeyen Danteller

Türkiye’de Dantel Müzesi Olduğunu Biliyor muydunuz?

Dantel meraklıları için kurulan dantel müzeleri hem dantelin tarihsel gelişimini anlatan hem de süper dantel örnekleri sergileyerek bunları dantel meraklıları ile buluşturan kültür merkezleridir. Ülkemizde ilk ve tek Dantel Müzesi Kastamonu’da 2009 yılında kurulmuştur.

Dünyada Dantel Müzeleri

Dantel ve elişleri Türkiye’de yaygın bir sanat dalı olarak görülse de dünyada da güzel örnekleri bulunmaktadır. Rusya’nın Vologna kentinde 2010 yılında açılan Dantel Müzesinde Rusya nın yanında Almanya, Polonya, Fransa, Slovakya, İspanya ya ait süper dantel örnekleri ziyaretçilerin göz zevkine sunulmuştur.

Eskimeyen Danteller

Dünyada Belçika’nın Brugge kentine özgü danteller çok meşhurdur. Brugge kentine özgü olan danteller tığ ile yapılan dantel değil, tahta üzerine çakılı çiviler ve mekik ile yapılan farklı bir dantel türüdür. Brugge a özgü bu dantele rahibe işi de denir. Bununla birlikte Belçika’da bulunan Dantel Müzesi dantel severlerin ilgisini çekmektedir.

 

 

FOTO GALERİ / Eskimeyen Danteller

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.