Belden Oturtmalı Hırka Nasıl Örülür?

01.02.2019
267
A+
A-
Belden Oturtmalı Hırka Nasıl Örülür?

Modeline görüp bayıldığımız belden oturtmalı hırka nasıl örülür kolaylıkla anlayacağız. İlk olarak belden oturtmalı hırka için uygun ip ve şiş numarasını bilmemiz gerekmektedir. Hem modelin güzel olması hem de yumuşak bir hırka olmasını sağlamaktadır.

Yumuşak bebe iplerin bile tercih edildiği bu model hırkalarda kazak için ipler de tercih edilmektedir. Kullanacağınız ipin kalınlığına göre 4.5 veya 5.5 numaralarında şişler kullanabilirsiniz. İpiniz ne kadar inceyse o kadar kalın şiş kullanmalısınız ki örgünüz daha yumuşak olsun. Standart bir beden için yaklaşık 6 yumak ip yetmektedir. Temkinli olmak adına 7 yumak satın alırsanız bel kısmına kemer eklemesi de yapabilirsiniz.

Belden Oturtmalı Hırka Modeli

Hırkanın örülmesine ilk olarak arka kısımdan başlanmaktadır. Belirtilen ilmek sayıları standart bedene sahipseniz tam üzerinize göre olacaktır. Bunu dikkate alarak ilmek sayılarını artırabilirsiniz.

Hırkanın arka parçası için 95 ilmek ile başlanmaktadır. Tersten örmeyle başlanmakta ve ardından gelen kısım düz örgüyle devam edilmektedir. Yani 1 sıra ters 1 sıra da düz olacak şekilde istediğiniz boya gelinceye kadar örmelisiniz. Yaklaşık 32 cm örülmektedir. Son örülen sırasının ters olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Arka kısmın diğer parçalarla birleşimi ve görüntü açısından bu önemlidir. Kolun örülmesine geçilir ve düz örülmeye başlanır. Sağdan ve soldan 1’ er adet ilmek kesme işlemi yapılır. Bu kesme işlemine 76 ilmek kalıncaya kadar devam edilir.

İlmek kesme işlemi sağdan ve soldan toplam 8 defa tekrarlanacaktır. Kol kısmının 25 cm e gelene kadar arka parçayı ördüğünüz gibi devam edilir. 1 sıra ters 1 sıra düz ilerledikten sonra son sıraya gelinir. Modelin asıl oluşmasını sağlayacak noktalardan biri burasıdır. Son sırada sağdan ve soldan sayılacak 25. İlmeklere işaret koyulması gerekmektedir. Bu işaret sayesinde oluşacak model konusunda hatırlatıcı olacaktır. Son sıra da tamamen kesilir ve arka parça tamamlanmış olur.

Hırka Modelini Oluşturuyoruz

Hırkanın sağ parçasına 45 ilmek çekilerek başlanmaktadır. Aynı şekilde 1 sıra ters 1 sıra düz olacak şekilde parçaya başlanır. Ve bu parça 32 cm oluncaya kadar örülmeye devam edilir. Parçaların birleşme kolaylığı açısından son sıra düz olmalıdır. Çünkü kol şeklini oluşturmamız gerekir. Bir sonraki ters sıranın başından 1 ilmek kesilerek kol kısmına başlanır. Sıra sonuna kadar ilerleyin.

Düz sıraya geçince en sonda 2 adet ilmek kalacak şekilde devam edilir ve 2 ilmek kesilir. Kol kısmı tarafından 6 defa tekrarlanan 1 ‘er ilmek kesimine başlanır. En son 37 ilmek kalana kadar kesme işlemine devam edilir. Kol kısmı diğer koldaki gibi 25 cm olana kadar örülür. Son sırada yine 25. İlmeğe işaret konulur ve bu parça da bitirilmiş olur.

Diğer kol kısmı için 55 ilmek ile başlanmaktadır. 1 sıra ters 1 sıra düz örülür. Toplamda 94 ilmek oluşana kadar sağdan ve soldan ilmek artırma işlemi yapılır. İlmek artırma işlemi her 5.sırada 1 kez yapılmaktadır. İstediğiniz kol ölçüsüne göre devam edebilirsiniz. İdeal kol uzunluğu ise 40 cm olmaktadır.

Modelimizin Sonu

Modelimizi bitirmek için yorgan iğnesine ip geçirilerek parçalar birleştirilmeye başlanır. Omuz kısmı başlangıç kabul edilir ve koldan işaretlediğimiz 25.ilmeğe kadar dikilir. 25.ilmeğe geldiğinizde geri dönmeniz gerekir ki bu sayede bu parça açık bırakılır.

Modelimizin yaka açıklığını oluşturmuş oluruz. Kol kısmına ayrı örülen kol parçası dikilir ve hırkanın yan kısımları da dikilir. Belden oturtmalı hırka modelimiz tamamlanmış olur.


FOTO GALERİ / Belden Oturtmalı Hırka Nasıl Örülür?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.