Premenopoz Belirtileri Nelerdir?

01.02.2019
238
A+
A-
Premenopoz Belirtileri Nelerdir?

Genellikle menopoz geçişi olarak bilinen premenopoz, menopozdan genellikle birkaç yıl önce başlayan bir süreçtir. Bu süre zarfında, yumurtalıklar daha az östrojen hormonu üretir. Kadınlar genellikle 40 yaşlarının başında Premenopoz yaşamaya başlayabilirler. Bazı bayanlarda ise 30’lu yaşlarda görülebilirken, ender olarak 30 yaşından önce de yaşanabilmektedir.

Premenopozun en yaygın görülen 10 belirtisinden bahsedelim

1.Ani Sıcak Basması

Zaman zaman vücutta bir sıcaklık artışı hissedilmektedir. Bu anlarda yüzde kızarıklıklar eşlik edebilir ve terleme olabilir. Sıcak basmaların kesin nedeni bilinmemekle birlikte, dolaşımdaki değişikliklerin ciltte kan akışının artmasına ve bunun da ısıya neden olacağı düşünülmektedir.

2.Yorgunluk

Yorgunluk peremenopozun en sık görülen semptomlarından biridir. Bu yorgunluk hissi yine her kadında farklı yoğunluklarda olmaktadır. Bazı kadınların kısa süreli bir yorgunluk hissetmelerine karşılık, birçok kadında adeta tükenmişlik hissi yaratır. Aynı zamanda, uykusuzluk veya alışılmadık bir uyku düzeni bildirilmektedir.

3. Ruh Halinde Dalgalanmalar

Uzmanlar, ruh hali değişikliklerini, premenopozun en eski göstergelerinden biri olarak kabul ediyorlar. Hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak kadınların%40’ının duygu durum dalgalanmaları yaşadığı bildiriliyor. Ruh hali, öfke, endişe veya umutsuzluk duyguları da dâhil olmak üzere, çeşitli duyguların aniden sarabileceği ve gerçekten yıpratıcı süreçler yaşanabildiği vakalar bulunuyor.

Duygu durum dalgalanmaları genellikle gelir ve gider, ama ruh halindeki bozulmaların yoğunluğu ve sıklığı sonuçta her bireye göre değişmektedir. Bazı çalışmalar ayrıca premenopoz hastalarının depresyon riskinde artış olduğunu göstermektedir.

4. Düzensiz Adet Dönemleri

Premenopoz deneyiminin diğer bir yaygın kısmı düzensiz adet dönemlerdir. Bazı kadınlar normalden daha erken veya daha geç dönemler yaşar ve süreleri de değişebilir. Düzensiz adet olmanın, doğum kontrol yöntemindeki bir değişiklik veya üreme hormonları östrojen ve progesteronun dengesizlikleri dâhil olmak üzere birçok nedeni olduğunu bilmek önemlidir.

Düzensiz adet dönemleri, kan pıhtılaşması veya cinsel ilişki sonrasında lekelenme gibi diğer semptomlar yaşıyorsanız, başka olası riskleri ekarte etmemek için doktorunuza danışmalısınız.

5. Azalan Bilişsel İşlev

Nöroloji dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, premenopozlu kadınların yaklaşık% 60’ının öğrenme, hatırlama veya işleme becerilerini engelleyen çeşitli bilişsel problemler yaşadığını keşfetti. Bu yeni şeyler öğrenmede zorluk ve konsantrasyonda azalma olarak tanımlandı. Neyse ki, bu geçicidir, çünkü premenopoz durduğunda bilişsel işlev genellikle normal seviyelere döner.

6. Gece Terlemeleri

Premenopozun en sık görülen semptomlarından biri gece terlemeleridir. Kadınların çoğu, yaşamları boyunca bir noktada gece terlemesi olduğunu bildirmektedir. Genellikle gece terlemeleri, bir kadının göğüsleri arasında, adetlerinden birkaç gece önce başlar. Birçok durumda, ter miktarı onu uykudan uyandırır.

7. Cinsel Yaşamda Düşüş

Premenopoz olan birçok kadın, karşı cinse karşı genel bir ilgi kaybı yaşar. Cinsel enerji kaybı, premenopozun en sık görülen belirtilerinden biridir. Bu semptomun süresi ve sıklığı kişiden kişiye değişir. Libido da azalma sonucunda bazı kadınlar cinsel aktivitede iştah azalması yaşarlar.

8. Eklem ve Kas Ağrısı

Premenopoz yaşayan kadınlar arasında sıkça görülen şikâyet, kaslardaki, eklemlerdeki veya vücudun kemiklerindeki ağrıdır. Bazı durumlarda, bu belirtiler başka hastalıkların veya durumların göstergesi olabilir. Daha fazla esneklik sağlamak için günlük olarak uygun egzersizler yapmak, kas gevşetici masaj ve hamam terapileri bu süreçte kadınların çok ihtiyacı olan aktiviteler olmaktadır.

9. İdrarda Artış

Aniden bastıran İdrar durumları yaşanır. Tuvaletinizi yaptıktan hemen sonra bile, tekrar gitme isteği duyabilirsiniz. Sıklıkla idrar yolu enfeksiyonu ile karıştırılabilir. İlgili bir başka problem ise idrar kaçırmadır. Örneğin öksürürken, hapşırırken veya belirli bir hareketi gerçekleştirirken ortaya çıkabilir.

10. Yiyecek İstekleri

Premenopoz ile ilişkili en sık görülen belirtilerden diğeri de iştah artışıdır. Bu istek genellikle kontrol edilemeyen ve yoğun olan vücuttaki hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Premenopoz hastalarının yaşadığı stresin yüksek olması, yiyecek isteklerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

FOTO GALERİ / Premenopoz Belirtileri Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.