Kadın ve Moda

Ombre ve Sombre Arasındaki Farklar Nelerdir?

26.03.2022
Ombre ve Sombre Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ombre ve sombre arasındaki farklar nelerdir? Doğru şartlar ve ürünler kullanılmadan yapılan boyalar saçlar zarar vermektedir. Hanımların bazıları saçlarının tümünün zarar görmesini istemediklerinde ama bir yenilik istediklerinde ombre veya sombreden birini uygulamaktadırlar. Ombre ile sombre birbirine çok yakın ifadeler. Bundan dolayı insanlar karıştırmaktadır. Ombre ile sombre arasındaki farklar nelerdir diye öğrenmek isteyenler yazımızı okumalıdır.

Ülkemizin birçok ünlüsünde ve yabancı ünlülerde ombre ve sombre uygulamalarını görmek mümkündür. Jessica Alba, Blake Lively, Khloe Kardashian, Jessica Biel ve Amber Heard gibi gözde ünlülerin ombre kullandığına şahit olmaktayız. Şık ve farklı tasarımlar olmasından dolayı son zamanlarda özellikle gençler ve kendini genç hissedenler tarafından sıklıkla ombre ve sombre kullanılmaktadır.

Boya ile küçük bazı farklılıklarla uygulanan ombre ve sombre kısa veya uzun saç ayrımı yapmaksızın her saçta kullanılabilir. Ombre ile sombre arasındaki farklar nelerdir sorusuna verilecek en kısa ve net cevap; renk geçişlerindeki netlik ve incelik olduğudur. Ombredeki renk geçişi çok keskin ve nettir. Sombrede ise renk geçişi çok ince ve hafiftir.

Ombre ve Sombre Arasındaki Farklar Nelerdir?

Başlıklar

Ombre Uygulaması Nedir?

Ombre; saçların 20 cm aşağısından başlayarak açık renkteki boya ile boyanmasıdır. Kısa ve uzun saçlarda çok şık ve güzel bir sonuç oluşturan ombrede atılacak açık renk kişinin tercihine göre değişebilir. Genellikle bayanların kullandıkları açık tonlar; platin ve sarının tonlarıdır. Yaz kış fark etmeksizin şimdilerde her mevsimde kullanılan ombrenin uygulanması saçın uzunluğuna göre ayarlanır.

Saç uçlarındaki açık tonlu uygulama son zamanlarda ünlüler arasında çok yaygın bir şekilde kullanıldığı için çok popüler oldu. Ombre ile sombre arasındaki fark nelerdir sorusunu sorarak kuaförünüzden alacağınız cevaba göre karar vermeli ve ona göre uygulamayı yaptırmalısınız. Yani sadece ünlüler kullandıkları için değil sizde nasıl duracağını düşünerek karar vermelisiniz. Saçın uçlarının yazın güneşten açılmış olduğunu gösterme havası veren ombre yeniliği sevenlerin trendidir.

İddialı bir kişiliğe sahipseniz, çılgınca görünmekten çekinmiyorsanız ombre uygulamasını kullanabilirsiniz. Çılgın gençler sarı gibi klasik renkler yerine daha marjinal kararlar vererek saçlarının uçlarına pembe, mor, mavi, kırmızı gibi renklerle ombre yaptırmaktadır. Yaz aylarında daha fazla yapılan ombre, saçların boyanması sırasında uçlarına balyaj tekniği kullanılarak farklı renklerin uygulanmasıdır. Ombre ile sombre arasındaki fark nelerdir konusunda ombrenin dipten uca doğru ilerlerken rengin açılmasıdır.

Ombre ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulama sırasında uçlardaki renk köklerden koyu da olabilir. Koyulaştırma veya açılma yaparken ana rengin 6 veya 7 ton açığı veya koyusu kullanılır. Yani saçınız kahverengi ise onun 6 ton açığı bir renk kullanılarak saçlarınız kökten uçlara doğru açılır veya 6 ton koyusu kullanılarak koyulaştırılır. Ombre uygulaması profesyonelce yapılması gerekir. Kişinin kendisi yaptığında istediği sonucu elde edemeyebilir. Bundan dolayı uzman bir kuaförden yardım almak çok daha güzel sonuçlar almanızı sağlar.

Ombre uygulaması yapılacak olan saçta kırık olmaması ve yıpranmış olmaması önemlidir. Kırık ve yıpranmış saçlara ombre uygulandığında saç daha fazla etkilenecektir. Ombre ile sombre arasındaki fark nelerdir olduğunu öğrenmek kadar saçın sağlığı ve bakımı için uygulamadan sonra neler yapılmasını gerektiğini de öğrenmek gerekir. Sağlıklı saça sahip olanlar ombre yaptırdıktan sonra bakım yaptırmalıdır. Genellikle kuaförler ombre yaptıktan sonra saçı nemlendirmek için bakım yaparlar. Böylece saçın ışıltısı daha çok öne çıkar.

Ombre ve Sombre Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ombre nasıl yapılır?

Ombre yapılmadan önce saçın taranması ve fön çekilerek düzleştirilmesi gerekir. Fön yapılarak düzleşen saçlar daha güzel sonuç verir. Balyaj yapmadan önce saça krepe yapılır. Saçın yoğunluğuna ve krepeye göre yapılması istenen ombre için balyaj uygulaması yapılır. Krepe yapılacak ombrenin doğal görünmesi için atılır. Krepenin yoğunlaşması saç uçlarına yapılacak olan ombrenin çok bariz olmamasını ve çok dikkat çekmemesini sağlar.

Şayet krepe az yapılırsa ombrenin ışıltısı daha fazlasıyla dikkat çeker. Ombre ile sombre arasındaki fark nelerdir konusunda, bu ışıltının göze çarpması önemli bir kriterdir. Ombre uygulanacak saçta ağırlığa neden olacak bir ürünün olmaması ve çok yağlı olmaması gerekir. Çok yağlı olan saça ombre iyi temas etmeyeceğinden rengin açılması veya koyulaşması istenilen oranda olmayacaktır. Çok işlem görmüş olan saçlar ombre ile daha fazla yıpranabilir. Sağlıklı ve daha parlak bir saç elde etmek için bu konularak dikkat edilerek uygulama yapılmalıdır.

Ombre genel olarak herkese uygulanabilir. Fakat uygulama yapılırken kişinin cilt rengine ve yüzüne uygun olan renk tonlarını seçmesi çok önemlidir. Sade tarzı olanlar için doğal tonları tercih etmesi tavsiye edilebilir. Doğal tonların için hafif tonların olması saçın güneşte hafiften açılmış gibi görünmesini sağlayacağından doğal duracaktır. Ombre ile sombre arasındaki fark nelerdir dikkate alınarak daha iddialı bir saç tarzı oluşturmak isteyenler pembe, kırmızı, mor gibi canlı renkleri tercih edebilir.

Sombre Nedir Bilinmesi Gerekenler?

Sombre, saçtaki renk geçişlerinin daha ince ve yumuşak yapıldığı bir renklendirme uygulamasıdır. Saçlara uygulanan renk tonlarının farklılığı en fazla 4 ton olduğundan saçlardaki renklilik daha doğal durur. Daha önce hiç boyanmamış saçlarda uygulandığında sanki saçlar güneşten hafif açılmış hissini uyandırır. Ombre ile sombre arasındaki fark nelerdir sorusundaki en bariz fark; sombredeki yumuşak renk geçişlerdir.

Sombreyi genellikle hanımlar sonbahar ve kış aylarında tercih eder. Gizli renk geçişlerini seviyorsanız sombre, keskin geçişler istiyorsanız ombre yaptırmalısınız. Hep aynı saç modelleriyle gezmek bayanları sıkmaktadır. Ombreden sıkılan bayanlar için oluşturulmuş bir işlemdir sombre.  Sosyal medya ve tv ekranları sombre güzelleriyle doludur.

Ombre ve Sombre Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sombre nasıl yapılır?

Sombre; birkaç rengin bir arada kullanılmasıyla saçların açılması ve renklendirilmesi işlemidir. Saçın doğal renginden en fazla 4 ton farklı renklerin kullanıldığı sombre sayesinde saça boyut kazandırılır. Ombrede yapılan uygulamalar sombrede de yapılır. Uygulamada yapılan bazı farklılıklar Ombre ile sombre arasındaki farklar nelerdir için bir cevap niteliği taşımaktadır. Ombrede saç diplerine uygulana koyu renk tonları sombrede saçın boylarına doğru yayılır. Böylece uçlara doğru açıklan renkle birleşmesi sağlanır.

Sombre ve Ombre Arasındaki En Büyük Fark

Yazılımları ve söylemleri birbirine çok fazla benzediğinden dolayı ombre ve sombre çok fazla karıştırılmaktadır. Hatta bazı kişileri ikisinin aynı olduğunu bile düşünmektedir. Benzerlik göstermelerine rağmen iki renklendirme işlemi arasında bariz fark vardır. En büyük farkın sombrede renk geçişlerin çok keskin olmayıp yumuşak olması, ombrede ise geçişlerin çok keskin olmasıdır. Ombre uygulanırken doğal görünmesi sağlanmaya çalışılır. Fakat sombre genel anlamda daha natürel durmaktadır.

Ombre uygulanan saçlarda renkler çok fazla bellidir. Oysaki sombre uygulamasında renkler fazla belli olmaz. Renklerin net ve yumuşak geçişli olması Ombre ile sombre arasındaki farklar nelerdir sorusunun en net cevabı olacaktır. Ombre işleminde saçın ana renginin 6 veya 7 farklı tonlarda renk geçişi yapılırken sombrede renk geçişleri en fazla 4 ton farklıdır. Sombrede saçın uçları diplerine tutulduğunda çok büyük renk farklılığı görülmez. Fakat ombrede, saç uçları ile dipleri arasındaki renk farklılığı fazladır ve barizdir. Sombre hafiften yapılan gölgeleme işlemi iken ombre bariz görülen gölgeleme işlemidir.

Ombre ve Sombre Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ombre ve Sombre Zararlı mı?

Ombre ve sombrenin her ikisi de saçın uçlarına uygulanır. Saç uçlarına uygulandığından dolayı diğer boyama işlemlerinden daha az zararlıdır. Saçın daha az zarar görmesini sağlamak için işlemden sonra bakım yapılması ve nemlendirilmesi iyi olacaktır.

Ombre ve Sombre Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ombre Kaç Ayda Yenilenir?

Ombre etkili bir görselliğin karşımıza çıkmasını sağlayan mükemmel bir uygulamadır. Gölge olarak da uygulanabilen yeni nesil tasarımlar harika bir etkinin ortaya çıkmasını da mümkün kılar. Tam da bu kapsamda düz saçlara uygulanan saç modellerinin daha uzun ömürlü olduklarını söyleyebiliriz. Ombre yapımı ortalama 3 saat kadar sürmektedir. Ombre yaptırdığınız zaman ortalama 6 ay süre boyunca saçınızda kalıcılığı yakalamanız mümkün olacaktır. Burada ombrenin ne kadar gideceği konusu kendi saç yapınız ve uygulamanın başarısıyla doğrudan ilgilidir. Perma Nasıl Yapılır? yazımızda perma konusunda merak ettiğiniz yanıtları bulabilirsiniz!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar