Eski Tarz Modaların En Önemli Özelliği

29.01.2019
235
A+
A-
Eski Tarz Modaların En Önemli Özelliği

Moda geliştikçe, eline yeterince yeni malzeme geçemeyeceğinden, eski tarz modaları revize ederek bugüne uyarlamıştır. Bu çalışmalarının öncülüğünde vintage moda ve etnik moda tasarımları ortaya çıkmıştır.

Vintage Modanın En Önemli Özelliği Nedir?

Vintage modasının en önemli özelliği, teşhircilikten çok estetiğe önem göstermesidir. Şimdiki zamanların modasında ortaya çıkan dar ve sıkı sıkı pantolonların, büyük göğüslere derin dekoltelerin ve estetik olmaktan uzak olduğu için teşhircilik gibi görülebilen diğer tüm dekolte çeşitlerinin aksine vintage modern tarzda, dekoltenin en temel görevi estetik bir alan yaratmaktır.

Örneğin vintage elbiselerin v yakasındaki göğüs dekoltesindeki kesim, göğsü daha oturaklı, estetik ve seksi gösterir. Modern lazer kesim elbiseler genellikle dekolte için dekolte verirken, genellikle vintage tarzı elbiseler estetik için dekolte anlayışına sahiptir.

Vintage Modasının Göze Çarpan İkinci Özelliği: Midi Bacak Boyu!

Vintage modasına göz gezdirdiğimizde en çok dikkatimizi çeken şey şu olacaktır: mini etek veya elbise tasarımlarının sayısı o kadar azdır ki, neredeyse iki elin parmakları ili sayılabilir. Buna karşın, aslında elbise ve etek kullanımı en çok vintage moda tarzlarında görülür.

Bu ayrımın sebebi, vintage tarzındaki elbise ve eteklerin genellikle midi boy olarak kullanılmasıdır. Vintage tarz, yani eski tarz, genel olarak göğüs dekoltesine yer verirken, nedense bacak dekoltesini pek kullanmaz. Bu önemli özellik, vintage tarz hakkında bize şöyle bir bilgi verir: demek ki 60’larda 90’lara kadar daha çok dikkat çeken, çekici görülen bölge, göğüs bölgesi idi veya bu şekilde lanse ediliyordu.

Günümüze uyarlanan vintage şortların bile süper mini hatta mini bile olmadığı görülmektedir. Vintage giyim, genel olarak gerdan ve göğüs dekoltesi üzerine bir estetik plan çizmiştir.

Eski Tarz Moda Eşittir İnce Belli Kadınlar!

Eski moda giyime, yani vintage giyime baktığımız zaman, zarif çiçek desenli elbiselerin içinde ince bir bel görürüz. Genellikle göğüs dekoltesi tercih etmelerinin yanı sıra vintage giyim tasarımcıları, ince belli kadınlara uygun bir giyim skalası sunarlar. İnce bel aynı zamanda, kalçaların biraz dolgun olması anlamına gelir. Vintage elbiselerin tam olarak üstüne uyduğu vücut tipi için, orta boy, incecik bel, orta boyutta bir göğüs oranı ve dolgun kalçalar diyebiliriz.

Moda Her Dönem İdeal Kadın Ölçüleri Sunmaya Çalışır

Her dönem ideal kadın ölçüleri üzerinden kendini sunan moda, vintage tarzda da tam olarak böyle yaparak belli bir kategorilendirmeye gitmiş olsa da, vintage modanın en dikkat çekici, önemli özellik olarak gösterilebilecek noktalarından bir tanesi, vatkalardır.

Vatkalar, eski tip modadan ayrılamayacak kadar karakterize hale gelmiş bir özelliktir. Bu bağlamda geniş omuzlar altında küçücük görünen bel detayı da sağlanmış ve vintage modern tarz kendi koyduğu kuralları pekiştirmiş olur. Eski tarz modanın en önemli özellikleri midi bacak boyu, dekolte ayrımı ve vatkadır.

FOTO GALERİ / Eski Tarz Modaların En Önemli Özelliği

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.