Eğitim Alanında Yapılan Teknoloji Hamleleri

28.01.2019
261
A+
A-
Eğitim Alanında Yapılan Teknoloji Hamleleri

Günümüzde temeli atılan teknoloji adımları bilgiye daha hızlı ulaşmaya sebeptir. Hızlı ulaşılan bilgiler daha hızlı öğrenilebilir bir adımdır. Sınıflarda akıllı tahta olması büyük bir fırsattır. İnsanoğlunun görsel hafıza kısmı daha kuvvetli olmaktadır.

Bazı bilgileri dijital ortamda görselleştirerek akılda kalıcı hale getirilebilir. Eğitimde reform hamleleri bir anda değil sindire sindire olmalıdır. Eğitim çok geniş yelpazeye sahip bir konudur. Eğitimin her dalına teknoloji entegre edilmeyebilir. Eğitim insanı baz alır ve buna göre şekillenir. Her imkanı buna göre seferber eder.

Dünyada eğitime teknoloji entegre eden ülke azdır. Eğitime yapılan teknoloji hamleleri ters tepki gösterebilir. Örneğin, tabletten çözülen sorular ile kitaptan çözülen sorular bir olmaz akılda kalıcılık manasında, teknolojini şu faydasını asla görmezden gelemeyiz.

Kağıt kullanımını azaltır. Bu bir faydadır ama burada önemli olan bilginin kalıcılığıdır. Eğitimde teknoloji hamlelerinin yapılması için zemininin hazır olması gerekmektedir. Teknoloji hamleleri büyük ilerlemeler sağlar. Bunun zararlı yönlerini ölçüp tartıp hamleler yapılması gerekir. Eğitimde bu teknolojiler her yeri sınıf haline getirebilir. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna öğreticiye ulaşabilirsin.

Eğitimde Teknolojinin Zararları

Teknoloji abartılı bir şekilde kullanmak doğru olmaz. Öğrencilerin araştırma yeteneğini zayıflatılmamalı. Kütüphanede kitap tozu yutması gerekir bir öğrencinin. Her bilgiye kolay ulaşılır olması konfor alanına girmek demektir. Konfor insanı tembel eder. Bir öğrenci veya birey bilgiye zorda olsa ulaşmalı gerektiği yerde elinin altında da olmalı bunları dengelemesi lazım bir bireyin. Eğitimde teknolojinin rahatlığı bilgiyi akılda tutmamasına sebep olabilir. Bilginin amacı kullanılabilir olmasıdır. Bilgi teorik olarak değil pratikte işe yarar.

Eğitimde Hızlı Bilgi

Günümüz dünyasında her an her bilgi değişebilir. Teknolojinin maksadı gelişen dünyadan haberdar olmaktır. Değişen bilgiye kolay ulaşılabilirliğini kolaylaştırmaktır. Bilgiyi akılda kalıcı olması için görselleştirmesi gerekir. Ya da toplum için yapılacak araştırmalarda güncel olmayan bilgilerin kullanılması zararlı veya bilgi kirliliğine neden olabilir. Günümüzde epeyce bilgi kirliliği mevcuttur. Bunun en önemli zararı ise kirli bilginin hızla yayılmasıdır. Buda iki bireyin görüş ayrılığına düşmesine sebeptir. Hızlı yayılan bilgiyi alıp kendimizi bunlarla doldurmamak gereklidir. Gerek teknolojiyi kullanarak gerek ilkel yollarını kullanarak doğruluğunu ispat etmek gerekir.

FOTO GALERİ / Eğitim Alanında Yapılan Teknoloji Hamleleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.