Eski Çağda Bilezik Ve Küpe Modası

21.01.2019
355
A+
A-
Eski Çağda Bilezik Ve Küpe Modası

Günümüzde kadınların vazgeçilmezlerinden olan takıların en güzelleri, bilezikler ve küpeler tarihin en eski çağlarından beri kullanılmaktadır.

İlk küpe ve bilezik örneklerine Anadolu’da rastlanmış olup, M.Ö. 3000 yılından kalma oldukları tahmin edilmektedir. Çatalhöyük’te bulunan bu basit yapılı takılarda malzeme olarak taşlar ve küçük kemikler kullanılmıştır.

Truva ve Alacahöyük’te yapılan kazılarda ise hala moda olan altın bilezikler ve küpeler bulunmuştur. Anadolu bu bakımdan oldukça zengin bir coğrafyaya ev sahipliği yapmaktadır.

Küpenin Modası

Bulunan ilk küpeler oldukça basit yapıda olup ince halka veya spiralden oluşmaktadır. Daha sonraları, telkari, granülasyon, mineleme gibi teknikler kullanılarak daha gösterişli küpeler üretilmeye başlanmıştır.

İnsan ve hayvan figürleri, özellikle boğa ve aslanlar ile mitolojik tanrısal insan figürleri; Eros, Afrodit ve Demeter küpelerde sıkça karşımıza çıkan figürlerdendir.

Elmas, kuvars, ametist gibi madenlerin bulunması ile küpenin modası daha da gelişmiş ve bulunduğu çağ Bizans çağına gelince inciler, bitki ve hayvan figürleri ile haç işareti küpelerde kullanılmaya başlanmıştır.

Kısaca, küpeler tarihin ilk çağlarından beri kadınların kullanmayı en çok sevdiği takılardan biri olarak hayatımızda yer edinmiştir.

Bileziğin Modası

Madencilikte ve takı yapımında usta olan Urartular, bileziği sıkça kullanmışlardır. O dönemde hem erkek hem kadınların bu modaya uyarak bilezikler taktıkları, mezarlarda yapılan kazı çalışmaları ile bulunmuştur.

M.Ö. 100’de granül tekniği kullanılarak gösterişli, süslü ve telkari şeritlerle bezenmiş bilezikler kullanılmıştır. Bileziğin modası, ince işçilik ve sanatsal bir görünümden yanadır. Küpelerde olduğu gibi bileziklerde de hayvan figürleri; yırtıcı kuşlar, aslanlar önemli bir yer tutmuştur.

Bileziklerin orta kısmına telkari kullanılarak düğümler atılması ile yapılan “Herakles Düğümü” motifini içeren bilezikler de antik dönemlerde kullanılmaya başlanan ve günümüz modasında da kendine yer edinmiş yöntemlerden biridir ve müzelerde sıkça bu yöntem kullanılarak yapılmış bilezikler karşımıza çıkar.

Cam, renkli taşlar kullanılarak yapılmış basit, halktan kişilerin taktığı bileziklerin yanı sıra, antik çağlarda soylular tarafından takılan ve oldukça zengin madenlerle bezeli bilezikler de o dönemin modasını gözler önüne serer. Kısacası, günümüzdeki kullanılan bu hoş parçalar, kaynağını antik topluluklardan almaktadır.

FOTO GALERİ / Eski Çağda Bilezik Ve Küpe Modası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.