Kadınlar İçin En İyi Yiyecek Listesi

18.01.2019
181
A+
A-
Kadınlar İçin En İyi Yiyecek Listesi

Hayatımızın her evresinde yediğimize içtiğimize dikkat etmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz, birçok yerde okuyoruz.

Peki, bu bilimsel gerçekleri yalnızca okumakla mı yetiniyoruz? Bu gerekliliklerin ne kadarını hayatımıza uyguluyoruz? Özellikle görünümümüze, formda kalmaya ve sağlığımıza verdiğimiz önem dolayısıyla ne için neyi tüketmeliyiz?

Besin Listesi

Bize neyin iyi neyin kötü geldiğini en iyi kendimiz biliriz. Birçok yararlı yiyecek üzerinden bir liste sıralayacağız ve içerisinden bize iyi gelen bir şeyler mutlaka çıkacaktır.

Elma

Meyvelerin hayatımızdaki önemini bilmeyen yoktur. Elma da iyi bir beslenmenin olmazsa olmazlarının başında geliyor. Vitamini kabuğunda biriken elmayı hem C vitamini açısından hem de bağırsak sağlığımız için tüketmekte fayda var. Özellikle birçok kadın sindirim rahatsızlıklarını gidermek için elmayı listesine ekleyebilir.

Yoğurt

Mükemmel bir protein deposu olan yoğurt; içeriğindeki kalsiyum, potasyum, çinko ile B6 ve B12 vitaminleri sayesinde kemiklerimiz ve sindirim sistemimiz için oldukça önemlidir. Özellikle kadınlara günde üç kap yoğurt yenmesi şiddetle tavsiye ediliyor. Ayrıca ilaç kullanımında vücudumuzdaki yararlı bakteri oranının dengeleyicisi de olduğu için yoğurdun önemi her geçen gün artmakta.

Omega 3

Özellikle lüfer, somon, uskumru ve sardalya gibi balıklar omega 3 deposu ve D vitamini içeren besinler kalp rahatsızlıklarını önleme ve kemik sağlığımız açından çok faydalı. Ancak doktorlar aşırı balık tüketimini hamilelik süreci ya da bebek planı yapan kadınlar açısından uygun bulmuyor. Küçük balıkları da bünyesinde daha az metal bulundurması açısından tercih etmenizde fayda var.

Sebzeler Ve Baklagiller

Yağ oranının oldukça düşük olması ve protein içermesi göz önüne alındığında sebzeler en fazla tüketmemiz gereken besinler grubuna giriyor. Uluslararası Kanser Bülten’inde yayınlanan bir makalenin içeriğinde de baklagillerin en çok da mercimeğin göğüs kanserini önlemede büyük bir etkisinin olduğu söyleniyor.

Küçük Kırmızı Meyveler

Çilek, ahududu, yaban mersini gibi pek çoğumuzun severek yediği bu küçük meyveler C vitamini açısından oldukça zengin ve antioksidan görevi görmesi açısından kanserle mücadelede baş savaşçılardandır. Kadınların pek çoğunun yaşadığı idrar yolu enfeksiyonlarına ise kırmızı yaban mersininin çözüm olduğunu söyleyebiliriz.

Zengin Lif Kaynağı Tahıllar

Diyetlerde devamlı kullandığımız tam tahıllı ekmek ve makarnalar, pirinç ve diyet kahvaltılarının vazgeçilmezi tahıl gevrekleri diyabet, kalp hastalıkları ve bazı kanser çeşitlerinin oluşma riskini düşürür. Kadınlarda yüzdesi daha çok görülen anemi gibi hastalıkların risk düzeyini azaltmak açısından tahılları şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yumurta

Yumurtanın faydaları tabii saymakla bitmez ama şunu söyleyebiliriz ki protein kaynağı yumurta içeriğindeki vitaminler dolayısıyla özellikle diyet dostu bir besindir.

Su

Su hem hayatın devamı için hem sağlığımızın için en önemli sıvıdır. Kadınlar az su tüketimine dayalı hastalıklara yakalanma riskine daha yatkın olduklarından ki bunun en belirgin örneği idrar yolu rahatsızlıklarıdır, düzenli su tüketilmelidir.

FOTO GALERİ / Kadınlar İçin En İyi Yiyecek Listesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.