Kadın ve Moda

Kilo vermek istiyor musun? Peki Ne Yapacağınızı Biliyor musunuz?

26.06.2023
Kilo vermek istiyor musun? Peki Ne Yapacağınızı Biliyor musunuz?

Fazla kilolu veya obez olan insanların çoğu, düşük aktiviteye sahip yaşamları olduğundan veya hiç fiziksel aktivite yapmadıkları için harcadıkları enerji miktarına kıyasla, yedikleri yiyecekler yoluyla daha fazla miktarda enerji biriktirirler. Bu, kilo vermvenin en iyi yolunun yeme ve fiziksel aktivite alışkanlıklarınızda uzun süreli, uygulanabilir değişiklikler yapmak olduğu anlamına gelir.

Başlıklar

Kilo Vermek İçine Yapmanız Gerekenler

Kilo Vermek İçine Yapmanız Gerekenler

Kilo Vermek İçine Yapmanız Gerekenler

Yaşam tarzınızı değiştirmeye çalıştıysanız ama bu sizin için çok zorsa bir beslenme uzmanına görünün; Tedavinin bir parçası olarak şunları bekleyebilirsiniz:

Ağırlık değerlendirmesi

Beslenme uzmanınız var olan kilonuzun ideal sağlıkta olup olmadığını anlamak için bir dizi işlem yapacaktır. Bu, Vücut Kitle İndeksinizi (BMI) ve boyunuza göre sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı hesaplayacağı anlamına gelir.

Yetişkinler için sağlıklı bir BMI 18,5 ile 24,9 arasındadır. 25 veya daha fazla BMI, kişinin aşırı kilolu veya obez olduğu anlamına gelir.

Bel Ölçümü

Beliniz ölçülecek; çünkü bel çevresi, ağırlığın sağlığınızı tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklar açısından riske atıp atmadığını gösterebilir.

NOT: Kadınsanız belinizin ölçüsü 80 cm’den, erkekseniz ölçünüz 90 cm’den az olmalıdır.

Kilo Vermek İçin Yapacaklarınızdan önce önemli olan diğer testler

Doktor kan basıncınızı ölçer ve yüksek kan şekeri veya kolesterol gibi kilonuzla ilgili herhangi bir sağlık sorununu kontrol etmek için kan testi gibi başka testler yapabilir.

Sağlıklı kiloya nasıl ulaşılır?

Sağlıklı kiloya nasıl ulaşılır

Sağlıklı kiloya nasıl ulaşılır

 

Fazla kilonuz varsa, diyetinizdeki ve fiziksel aktivite seviyenizdeki değişiklikler kilo vermenin ilk adımlarıdır. Genel pratisyeniniz veya kayıtlı bir diyetisyen, değişim için hedefler belirlemek ve hedeflerinize ulaşmak için mevcut diyet ve aktivite seviyelerinizi değerlendirmenize yardımcı olabilir.

Diyet

Sağlıklı Bir Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Uzmanlara göre, diyetinizi değerlendirmenin en iyi yolu, bir hafta boyunca yediğiniz her şeyin kaydını tutan bir yemek günlüğü tutmaktır. Bu, çaya şeker eklemek gibi değiştirilebilecek yeme alışkanlıklarını belirlemeye yardımcı olabilir.

Egzersiz

Günlük fiziksel hareket aşaması, cep telefonlarına yüklenen basit bir uygulama ile ölçülebilir ve kaydedilebilir. Bununla birlikte doktor tarafından günlük aktivite seviyenizi ölçebilecek veya adım sayınızı kaydedebilecek tıbbi bir cihaz kullanmanızı tavsiye edebilir.

Kilo vermek için hedef belirleme

Kilo vermenin en iyi yolu, yeme ve fiziksel aktivite alışkanlıklarınızda uzun süreli, uygulanabilir değişiklikler yapmaktır. Uzman, diyetiniz ve sahip olduğunuz fiziksel aktivite düzeyi hakkında daha net bir fikre sahip olduğunda, beklenen değişiklikleri elde etmenize yardımcı olacak basit hedefler belirleyebilecektir.

Hangi değişikliklerin yapılacağına hastanın karar vermesi de önemlidir, çünkü bu kararlara uyma olasılığı daha yüksektir. Üç makul hedef belirlemek, değişikliklere başlamak için iyi bir yoldur.

Bunlar: alkol ve tütün kullanımını bırakmak, sağlıklı bir kahvaltı yapmak ve fiziksel aktiviteyi günlük rutininize dahil etmek. Diyetisyeniniz, ilerlemenizi izlemek için genellikle iki ila üç haftada bir düzenli takip randevuları için bir program ayarlayabilir.

Zayıflama ilaçları

Günlük aldığınız besin, kalori miktarınızda kilo verme adına zaten farklı bir yaklaşım benimsediyseniz ve gözle görülür düzeyde kilo kaybı yaşamadıysanız, uzman doktor tarafından kilo vermek için tıbbi ilaçlar reçete edilebilir. Bunlar sadece BMI’niz en az 28 veya 30 ise ve obezite ile ilgili bir hastalığınız varsa kullanılır.

Kilo vermek için ameliyat

Şiddetli veya morbid obezseniz ve yaşam tarzı değişiklikleri ve kilo verme ilaçları ilişkili riskleri azaltmada işe yaramadıysa, doktorunuz obezite veya kilo verme ameliyatı önerebilir.

Kilo verme ameliyatına hak kazanmak için bir hastanın BMI’sinin en az 40 veya obezite ile ilgili bir sağlık durumu varsa 35 olması gerekir.

Bununla birlikte, her doktorun prosedürü önermek için kendi kriterleri olacaktır. Ameliyat için aday olabilecek kişiler genellikle kilo vermeyi çok zor bulur ve ameliyat çözüm olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar