Antik Çağda Yüzük Modası Neydi?

19.01.2019
353
A+
A-
Antik Çağda Yüzük Modası Neydi?

Antik Çağda Kullanılan Yüzüklerin Sebepleri ve Amaçları Nelerdir?

İnsanlığın başlangıcından aitibaren değerli ya da yarı değerli taşlar kimi zaman renklerinden kimi zaman görüntülerinden etkilenilerek, işlenmiş hediye olarak verilmiş veyahut tapınakları süslemek için kullanılmıştır.

Bunun dışında zenginlik veya statü belirtmek amacı ile de çeşitli alanlarda kullanılmıştır. Antik çağda erkeklerin kullandığı yüzükler rütbe belirtmek açısından takılırken, kadın ve çocuklarda süs amaçlı kullanılmıştır. Yüzüklerin kullanım amaçlarının hepsini detaylı olarak incelediğimizde kullanım amaçları hakkında daha detaylı bilgi edinilebilir.

Asalet, Zenginlik ve Rütbeyi Belli Eden Yüzükler

Takılar, yapıldıkları malzemenin bulunma zorluk oranına göre insanların sosyal statüsünü belli eder. Yaşanılan döneme göre daha zor bulunan taşlar çoğunlukla zengin kesimin takılarında kullanılmıştır. Zaman içerisinde takılan bu yüzükler kişinin halk sınıfından mı, zengin sınıftan mı olduğunun belirlenmesinde ön plana çıkmıştır. Asilliği ve rütbeyi belli eden yüzük Roma döneminde çok yaygın olarak kullanılmıştır. Bu dönemde rütbeyi gösteren yüzükler ise sağ elde bulunmaktadır.

Zehir Saklamak İçin Kullanılan Yüzükler

Bu çağ zehir taşımak için kullanılan yüzüklerin en yoğun olduğu dönemlerden biridir. Yüzük taşının altına saklanan zehir, istenilen zamanda kolayca kullanıma hazır olarak taşınmıştır.

Nişan Ya Da Evlilik İçin Kullanılan Yüzükler

Antik çağda nişan yüzükleri bir yüzük olarak değil bir dönüm noktası olarak gösterilmiştir. Bir nevi aşk sembolüdür bu yüzükler. Hem nişan hem de evlilik yüzüğü olarak kullanılan yüzükler sevginin bir göstergesidir.

Anahtar Taşımak İçin Kullanılan Yüzük

Yüzüğün halkasına çekmece ya da bir kutuya ait takılan minik bir anahtar eklenen bu yüzükler, parmaktan hiç çıkarılmadan kullanılmıştır.

Dini Yönden Kullanılan Yüzükler

Genelde rahibeler ve rahipler tarafından kullanılan bu yüzükler, güzel görünmek ve Tanrılar ile Tanrıçaları mutlu etmek amacıyla kullanılmıştır. Bu yüzüklerin üzerinde dini simgeler ve yazılar bulunur.

Mühür İçin Kullanılan Yüzükler

Bu yüzükler Antik çağ döneminde önemli yer tutan yüzüklerdir. Üzerlerine işlenen farklı betimlemelerle mühür işlevi kazanmışlardır. Belli bir süreden sonra her şeyin damgalanması ve belgelere bağlanması sonucu, mühür yüzükler her vatandaşta bulunması gereken bir hal almıştır. Erzaklarda, yağ ve şaraplarda, kapıların üzerinde, kıymetli eşyalarda kullanılmıştır. Bunun dışında söylenmiş bir sözü tasdik etmek için de yaygın bir şekilde mühür yüzükler kullanılmıştır.

Süs İçin Kullanılan Yüzükler

İnsanoğlu her dönem farklı takılarla çevresinde bulunan kişileri etkilemek için ziynet eşyası kullanmıştır. Antik çağda ise yüzükleri kadınlar ve çocuklar süs amaçlı kullandıkları için böyle bir ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Bir süre sonra bu durum moda haline gelmiştir.

Amulet İçin Kullanılan Yüzükler

Antik çağda özellikle yüzük taşları, yüzüğü taşıyan kişiyi kötü gözlerden korumak için amulet (muska) olarak kullanılmıştır. Bu amaç için yapılan yüzüklerde, kazıma ya da kabartma gibi yöntemlerle insan gözü, kurbağa vb. gibi betimlemeler kullanılmıştır.

Tedavi İle Koruma İçin Kullanılan Yüzükler

Günümüzde de bazı taşların iyileştirici etkisi olduğu bilinmekte ve tedavi ya da koruma amaçlı kullanılmaktadır. Antik çağda da bazı yüzük taşları üzerinde ve yüzüklerde kullanılan çeşitli hayvan ve bitki betimlemeleri, koruyucu ve tedavi amaçlı kullanılmıştır.

FOTO GALERİ / Antik Çağda Yüzük Modası Neydi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.