Lohusa Döneminde Kadınların Beslenme Sağlığı

20.01.2019
249
A+
A-
Lohusa Döneminde Kadınların Beslenme Sağlığı

Lohusalık Dönemi

Lohusalık dönemi, doğum yaptıktan sonraki dönem olarak adlandırılır. Doğum yapan kadın bu dönemde doğumdan sonra kendilerini toparlamaya başlar. Gebelikte oluşan fiziksel ve ruhsal değişiklikler doğumdan sonra bu evrede normale dönmeye başlar. Bu dönemde annenin eski sağlığına kavuşabilmesi ve bebeğin beslenmesini sağlıklı biçimde karşılayabilmesi için dikkat etmesi gerekir. Bunun için loğusa sürecinde sağlıklı ve düzenli beslenmek hem anne için hem de bebek için faydalı olacaktır.

Lohusa Döneminde Beslenme

Bu süreçte annenin beslenmesinin önemi kadar, bebeğin beslenmesi de büyük önem arz eder. Annenin sağlık için düzenli beslenmesi, bebeğin de emzirme yoluyla sağlıklı olmasını sağlar. Bu nedenle loğusa sürecinde annenin mineral ve vitamin açısından zengin besinleri tüketmesi bebeğin gelişimine yardımcı olur.

 Sıvı Tüketme

Lohusalık sürecinde, yani emzirmenin başladığı dönem annenin bolca sıvı tüketmesi önemlidir. Anne sütünün yeterli düzeyde olabilmesi için düzenli sıvı tüketimi şarttır. Bu dönemde bol su, meyve suyu, komposto, ayran ve bitki çayları tüketilmesi gerekir. Yeterli miktarda süt üretilmesi için annenin günlük 3 litre sıvı tüketmesi önerilir. 3 litre sıvının 2 litresi su, geri kalan miktarın meyve suyu, bitki çayı ya da komposto olması tavsiye edilir. Bu dönemde ısırgan, papatya, rezene ve ıhlamur çayları doktorun da onayı alınarak içilebilir. Sıvı alımında tercih edilecek içeceklerin çay veya kahve olması önerilmez. Günlük içilen çay miktarının azaltılması, açık içilmesi önerilir. Ayrıca çay tüketimi yemeklerden 2 saat önce veya 2 saat sonra olmalıdır.

 Vitamin Ve Mineral

Lohusalık döneminde anne, vitamin ve mineral bakımından zengin olan besinleri tüketmeye dikkat etmelidir. Özellikle emziren annelerde vitamin yetersizliğinin görülmesinin sebebi annenin aldığı vitaminlerin sütle bebeğe geçmesidir. Bu sebeple vitamin ve mineral ağırlıklı beslenme, gerek annenin vücut dengesinin sağlanması, gerekse bebeğin beslenmesi için oldukça önemlidir.

Bu dönemde annenin kalsiyum açısından zengin olan besinler tüketmesi önerilir. Bu besinler bebeğin gelişimine katkı sağladığı gibi annenin vücut sağlığına da fayda gösterir. Kalsiyum oranının fazla olduğu besinlerden süt ve süt ürünlerinin, pekmez, fındık gibi besinleri tüketebilirsiniz. Ayrıca kurutulmuş meyvelerde de kalsiyum oranı fazladır.

Lohusalık döneminde vücudun gereksinim duyduğu bir diğer vitamin, D vitaminidir. Ancak D vitamini besinlerde yeterli miktarda bulunmadığı için, bu dönemde lohusa anne, güneş ışınlarının ciltle temas halinde olmasını sağlamalıdır. Demir eksikliği olmaması için de yumurta, ıspanak, tahin, kuru kayısı, kuru üzüm gibi besinlerin tüketilmesi gerekir.

FOTO GALERİ / Lohusa Döneminde Kadınların Beslenme Sağlığı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.