Kadın ve Moda

İğne Oyası Yazma Örnekleri

22.04.2019
İğne Oyası Yazma Örnekleri

Daha önceki yazılarımızda sizlerle Tığ Oyası Örneklerini paylaşmıştık. Bu yazımızda ise el emeğinin göz nuru yazma oyalarının bir diğer çeşidi olan iğne oyası yazma örneklerini paylaşacağız.

Herkesinde bildiği gibi iğne oylarını yapmak ortaya çıkarmak oldukça zor ve zaman alan bir uğraştır. Elbette sonuçta ortaya çıkardığınız üründeki zarafeti gördüğünüz zaman yorgunluğunuz bir nebze silinecektir.

İğne oyaları ince ince iğneyle düğümlerin atılmasıyla ortaya çıkan yazma oyalarındandır. İğne oyası yaparken kimi zaman yazmalarımıza iğnenin battığı parmaklarımızdan kan damlar. Yine de çeyiz sandıklarının baş tacıdır iğne oyaları. Hemen her kız annesi küçüklüğünden bu yana kızları için iğne oyası yazma örneklerinden birçoğunu atmıştır çeyiz sandıklarına. Büyükler torunları için yeğenleri için iğne oyası örnekleri örüp bir tarafta hatıra bırakmışlardır mutlaka.

İğne Oyası Yazma Örnekleri

Tabi iğne oyaları bu kadar vazgeçilmez olunca iğne oyası örneklerini çeşitlendirmek renklendirmek de yine becerikli bayanlara düştü. Kimileri minnacık bocuklar kattılar. Kimileri iğne oyalarından çiçeklerine yapraklar kondurdular. Fakat hepsinin sonunda mutlaka yazmasıyla bütünleşen zarif ve şık iğne oyası örnekleri ortaya çıkarmayı başardılar. İşte bu güzel iğne oyası örneklerinden birçoğunu başka yerde bulamayacaklarınızı paylaştık sizlerle. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle. Ayrıca şunu unutmayın ki yıllar içerisinde iğne oyasının modası asla geçmeyecektir. 2018 iğne oyası modelleri ne ise, 2019 iğne oyası modelleri de aynı şekilde popüler olacaktır.  

İlmek ilmek duygu yüklü iğne oyası

İğne oyası, her dönem sehpalarda, şifonyerlerde örtü;bebek mendilleri, bebek yüz örtüleri, tülbentler, yatak örtüleri, masa örtüleri, havlular ve mendillerde kenar süsü vb. olarak yerini bulurken; vitrin dantel örnekleri 2019 yılında yine karşımıza çıkmaktadır. İğne oyası sadece süs olarak kalmamış, bizim kültürümüzde onu işleyen hanımların, genç kızların sesi de olmuştur. Onlar düşüncelerini ve hislerini işlediği oyalarla anlatmış, yüreklerinden geçenler işledikleri iğne oyalarında çiçek, yaprak, çam ağacı, çilek vb. motiflerle dile gelmiştir. Kadın erkek giysileri, yemenileri, seccadeleri, mendilleri süsleyen iğne oyası motiflerinde sadece çiçek ve yapraklara değil; hayvan figürleri, manzara ve mimari örneklerine de yer verilmektedir.

İlmek ilmek duygu yüklü iğne oyası

Türk hanımlarının, genç kızlarının, gelinlerinin kendi elleriyle yaptıkları mendil işleme modelleri içinde iğne oyası da yerini bulmaktadır. Nitekim yaşça olgun hanımlar bilirler, anlamlar yükledikleri, duygularını ilmek ilmek döktükleri iğne oyalı mendillerle sevdikleri ama kavuşamadıkları beylere iğne oyalı mendilleriyle sevgi ve anlam dolu mesajlar gönderirlermiş.

İlmek ilmek duygu yüklü iğne oyası

Yaratıcı hanımlarımız ev dekorasyonunda, evlerinin pek çok alanında iğne oyası işlenmiş örtülere yer verirler.  Sokak kapısından girer girmez, gelen misafirlerine, evindeki özeni, zarafeti, marifeti hol dekorasyonu parçası olarak dresuar ya da şifonyerin üzerinde, sergilemektedirler.

İğne oyası, geleneksel Türk kültürünün anlamlı ve zarif bir uygulaması olarak varlığını sürdürecektir. Kullanım alanlarına göre mendil, yazma, tülbent, göynek, başlık oyası vb. farklı isimler alan bu el sanatımızı, mutfaklarımızda da görmekteyiz. İğne oyası dolap içi örtülerde, mutfak havlularında, elbezlerinde hatta nihale modelleri içinde bile yer almaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. gaye dedi ki:

  iğne oyası yazma örnekleri çok güzeller yaaa çok orjinaller

 2. sevim dedi ki:

  iğne oyası yazma örneklerinizde çok güzelmiş bunları kim örmüş böyle şık şık. bende bu iğne oyası örneklerinden yazmamın kenarına örmeye başladım örnek için teşekkür ederim

 3. deryatelin dedi ki:

  iğne oyaları çok güzeller yazmalara oya örnekleri çok güzel gitmiş başka bir yerde bulamadığım bu nadide iğne oyalarınızdan örnek alıyorum çok teşekkürler

 4. laleöznur dedi ki:

  iğne oyası yazma oyalarınıza bayıldım. bende istiyorum

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar