Kadın ve Moda

Evde Cam Fanus Süslemenin Püf Noktaları

07.02.2021
Evde Cam Fanus Süslemenin Püf Noktaları

Evde cam fanus süsleme salonunuzdaki mobilyanıza farklı bir hava katan, içerisindeki canlılar vasıtasıyla doğal bir dekor oluşturmanızı sağlayan dekoratif fikirler arasındadır. Günümüzde dekorasyon çeşitleri yalnızca mobilya ile sınırlandırılamayacak kadar geniş bir perspektife sahiptir.

Fanus tasarımları çiçekçiler, teraryum tasarımcıları ve akvaryum hobisiyle ilgilenenler tarafından sıklıkla tercih edilen doğal dekorasyon ürünleridir. Özel günlerde ve tebrik ziyaretlerinde de fazlasıyla tercih edilen fanus süslemeleri genellikle teraryum olarak tercih edilmektedir. Teraryum tasarımları dışında içerisinde canlı balık olan fanus süslemeleri giderek popülerleşmektedir.

İster doğal ürünler, isterseniz yapay dekor ürünleri kullanarak ortaya çıkarabileceğiniz en güzel cam fanus süsleme örnekleri hakkında bilgi edinmek isterseniz, bilin ki en uygun yerdesiniz. Bu yazımızda evde cam fanus süslemenin püf noktalarına değinerek, ihtiyacınız olan bilgileri en şık tasarım örnekleri ile ele alacağız.

Başlıklar

Cam Fanus Süsleme Malzemeleri

Evde fanus tasarımı yapmak için ihtiyaç duyulan malzemeler, tercih edeceğiniz tasarımın türüne göre değişecektir. Teraryum benzeri tasarımlarda klasik cam fanus ürünleri ya da çok farklı şekil ve boyutlarda teraryumlar için özel olarak üretilen fanusların kullanılması mümkündür. Haliyle tasarımın odak noktası cam fanus olacağından en temel ihtiyacınız, aklınızdaki tasarım fikrine uygun cam fanusun belirlenmesi olacaktır.

Cam Fanus Süsleme Malzemeleri

Cam Fanus Süsleme Malzemeleri

Peki, cam fanus süslemesi için gereken malzemeler nelerdir? Sorusunun yanıtında belirleyici olan etken tasarımda doğal malzemelere mi yoksa yapay malzemelere mi yer verileceğidir. Hazır tasarımların bir çoğunda doğal ve yapay dekorasyon birlikte tercih edilmektedir.  Siz de kendi tasarımınızı oluştururken doğal ve yapay tasarım malzemelerini birlikte kullanabileceğiniz gibi ayrı ayrı da kullanabilirsiniz. Bu ayrıma bağlı olarak fanus ve teraryum süsleme malzemeleri şu şekildedir:

Doğal Tasarım Malzemeleri

Balık fanusu süsleme ve teraryumda bitki bakımı yapmak isteyenler için ihtiyaç duyulan canlı ve doğal ürünleri kapsamaktadır. Doğal tasarımlar için gereken malzemeler:

  • Teraryuma uygun canlı bitki türleri,
  • Canlı ve kuru yosun çeşitleri,
  • Zemine uygun torf, kum ve çakıl ürünleri,
  • Bitkiler için ihtiyaç duyulan doğal mineral besinler ve gübrelerden oluşmaktadır.

Doğal Tasarım Malzemeleri

Yapay Tasarım Malzemeleri

Genellikle sulama, beslenme ve ışık ihtiyacı gibi ek bakım gerektirmeyen fanus tasarımını tercih etmek isteyenler için ihtiyaç duyulan malzemelerdir. Özel günlerde günün anlamını ifade etmek maksadıyla üretilen yapay ürünlerin ön planla olduğu yapay tasarım malzemeleri:

  • Boyanmış renkli kum ve çakıldan oluşan zemin malzemeleri,
  • Çiçek, çim ve ağaç figürleri,
  • İnsan, hayvan figürleri,
  • Barınak, ev ve kayık figürleri,
  • Akarsu, göl ve deniz görünü oluşturan su efekti malzemeleri,
  • Özel günlerin betimlenmesini sağlayan anlamlı figürleri kapsamaktadır.
Yapay Tasarım Malzemeleri

Yapay Tasarım Malzemeleri

Evde Cam Fanus Süslemesi Nasıl Yapılır?

Evinizdeki dekorasyona farklı bir parça eklemek ve yeni bir hobiyle ilgilenmek isteyenler için cam fanus süsleme fikirleri oldukça önemlidir. Kullanılacak malzemelerinde belirlenmesiyle hayalinizdeki tasarımların cam fanus süslemeleriyle gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır.

Yapay ve doğal malzemeleri bir araya getirerek göl manzaralı bir ev önünde koşturan bir kuzuyu canlandırabileceğiniz gibi; sadece yapay ürünler kullanarak balonlarla doğum günü kutlayan mutlu bir aile tablosunu canlandırabilirsiniz. Tasarım fikri belirlendikten sonra, ihtiyaç duyacağınız malzemeleri temin etmekle işe başlayabilirsiniz.

Cam Fanus Süsleme Örnekleri

Cam Fanus Süsleme Örnekleri

Öncelikle tasarımınızın türüne ve büyüklüğüne uygun olan cam fanusu belirlemelisiniz. Sonrasında zeminde tercih edeceğiniz kum, çakıl ve torf malzemelerini hayalinizdeki tasarıma uygun olarak sırasıyla sermelisiniz. Doğal bitkilerin olacağı tasarımlarda bitkiniz için kullanmak istediğiniz toz mineral besinleri bu aşamada zemin karışımına dahil edebilirsiniz.

Zeminin kurulumunu sonlandırmadan önce belirlediğiniz noktalara sukulent, kaktüs ve yosun ürünlerini konumlandırabilirsiniz. Zemin kurulumunun ardından yapay dekor malzemesi olarak kullanacağınız ev, ağaç, bank, insan ve hayvan figürleri ile su efekti gibi dekorların oluşturulması aşamasını ele almalısınız. Tasarımı sonlandırırken nispeten dik yapılı ağaç, sokak lambası ve telefon direği gibi ürünlerin zemine sağlam bir şekilde oturduğundan emin olarak dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

Canlı Balık Fanusu Süslemesi Nasıl Yapılır?

Fanus dekorasyonunuzu doğal ve canlı bir tasarımla taçlandırmak istiyorsanız canlı balık bakılan bir fanus tasarlayabilirsiniz. Tasarımınızın boyutuna ve balığınızın türüne bağlı olarak, balık beslemeye uygun fanus çeşitlerinden birini seçerek fikrinizi canlandırmaya başlayabilirsiniz. Fanusta beslenen balık türleri çok çeşitli olmasa da, fanus denilince akla gelen başlıca balık türleri bulunmaktadır.

Canlı Balık Fanusu Süslemesi

Canlı Balık Fanusu Süslemesi

Fanusta en çok beslenen balık türlerinden biri olan Beta Balığı fanus balıklarının vazgeçilmezleri arasındadır. Renkleri ve kuyruk yapılarıyla göz alıcı renklere sahip olan beta balığının neden bu kadar popüler olduğu ilk bakışta anlaşılacaktır. Ayrıca suda çözünmüş oksijene ihtiyaç duymadan akciğer solunumuna benzer bir solunum sistemine sahip olan beta balıkları fanusta bakılabilen en dayanıklı balık türlerinden biridir.

Canlı balık fanusu tasarımında dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Başlangıçta balığınız için tehlike arz etmeyecek doğal ürünlerden yararlanmalısınız. Örneğin, zemin için kullanacağınız kum ve çakıl ürünleri doğal olmalı, yapay boyalı ve renkli ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü zamanla yapay ürünlerin üzerindeki materyal suda çözünerek balıklarınız için toksik etkiye neden olacaktır.

Fanusta Beta Balığı

Fanusta Beta Balığı

Zemin tasarımında salınım yapmayacak cam boncuk ve bilye gibi ürünlerin kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Zemin dekorasyonunu tamamladıktan sonra fanusunuza, tasarımınıza uygun canlı bitki türlerinden birini ekleyebilirsiniz. Canlı balık fanusu tasarımını sonlandırırken, fanusa ekleyeceğiniz suyun klorlu çeşme suyu olmamasına dikkat etmelisiniz. Dinlenmiş su veya hazır su ekleyerek fanus tasarımınızı sonlandırabilirsiniz.

Kaynak: bitkibalik.com

En Güzel Cam Fanus Süsleme Örnekleri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar