Kadın ve Moda

En Güzel Lif Örnekleri ve Modelleri Yapılışı

13.03.2019
En Güzel Lif Örnekleri ve Modelleri Yapılışı

En güzel lif örnekleri banyo keyiflerinin vazgeçilmezlerindendir. Kültürümüzde oldukça önemli olan banyo ve hamamı tamamlayan lif örnekleri renkleriyle ve modelleriyle de göz dolduruyor.

Lifler, işlevlerinin yanında görselliğiyle de albenisi olan ürünlerden bir tanesi. Toplumumuzda, hamam kültürü çok eskilere dayanıyor ve önemseniyor. Annelerimiz, büyükannelerimiz bu nedenle pek çok lif yapmış ve bunları süslemiştir.

Lifler ayrıca hala çeyizlerin en önemli parçalarından birini oluşturuyor. Ayrıca lif yapımını, diğer el işlerine göre daha basit olduğu için de tercih ediyoruz.

Örmesi ile hem basit olan hem de kısa sürede bitirilebilen farklı lif örnekleri mevcut. Hanımların becerikli ellerinden çıkan farklı lif örnekleri geleceğe bırakılan bir değer halini alıyor. Sizlere bu yazımızda lif örnekleri yapılışından bahsedeceğiz. Resim galerimizin hemen altında lif yapım şeklini bulabilirsiniz.

En Güzel Lif Örnekleri ve Modelleri Yapılışı

En Güzel Lif Örnekler ve Modelleri Yapılışı Anlatımlı

Kendi zevkinize göre belirlediğiniz 3 farklı renkte iple başlıyoruz lif örmeye.

Birinci renk iple üç seferde çekerek dolgun bir şekilde fıstık yapıyoruz. Tekrar bir fıstık daha yaparak yapılan iki fıstığı iyice sıkıyoruz. Sonra ikinci renk ipimizi alarak bir fıstık yaparak sıkıyor ve aynı iple bir fıstık daha yapıyoruz.

Yine aynı yere ikinci renkle yapılan fıstığın dibine bir fıstık daha yaparak ikisini birden çekiyoruz. Arada bir ya da iki zincir çekerek birinci renkle yaptığımız fıstığın tepesine takıyoruz. Ve bir fıstıkta orada çekip sıkıyoruz. Toplamda 3 fıstık ikinci iple örmüş olacağız.

Bir sonraki sıraya geçmek için tığ ile uzun bir şekilde birinci ipten ilmeği çekerek alıyoruz. İkinci renk iple olana ilmeğin içinden geçirerek ipi sıkıca çekerek yine aynı işlemleri uyguluyoruz. Sıra bittikten sonra üçüncü renk ipe geçebiliriz.

Üçüncü renk iple ile aynı şekilde sıra sonuna kadar gidiniz. Bir üst sırada birinci renk iple örmeye devam edin. Birinci renk iple ördüğünüz sıra bittiğinde ikinci renk ipinize geçebilirsiniz. İkinci renk ip ile aynı şekilde örülür.

19 fıstık olana kadar lifi artırarak ortalıyoruz. Sonrasında eksiltme sıralarına geçiyoruz. Üçüncü renk iple bir fıstık atlayarak aradaki iki zincir çektiğiniz kısmı sabitliyoruz. Sıra sonunda ise bir ilk 

renk iple fıstık boş kalacak şekilde üçüncü iple ördüğünüz sırayı bitiriyoruz. Birinci renk iple de yine aynı şekilde örüyoruz.

Lif bitene kadar her bir yandan bir fıstık atlayarak eksiltme işlemine devam ediyoruz. Lif örülüşü bittikten sonra lifin kenarlarına pırpır yaparak lifimizi tamamlıyoruz.

Lif yapılışını anlattıktan sonra kısaca şu noktalara da değinebiliriz. Fazla dikkat istemeyen birçok lif örneğini özellikle babaannelerin, anneannelerin elinde sıklıkla görürüz. Hem kendini fazla yormadan torunlarına evlatlarına kendilerinden birer hatıra bırakma gayretindedirler. Fakat bu sırada yaratıcılıkları ve tecrübeleriyle lif örneklerini farklılaştırıp daha kullanışlı hale getirirler.

Şimdilerde lif örnekleri yeni nesillerin elinde de bir uğraş bir hobi haline geldi. Elbise lif modellerihayvan motifli lif modelleri gibi farklı türlerde kimi çiçeği andırıyor kimi böceği. Sanki bu lif modelleri banyoda temizlenmek amacıyla değil de salonda sergilenirmişcesine özenli ve zarif.

En Güzel Lif Örnekleri ve Modelleri Yapılışı

Bugünlerde eskiye dönüş oldukça rağbet gören bir konu. Dikiş, nakış ve el işi modelleri bunların arasında yerini alıyor. Eski modeller, yeni neslin elinde yeniden yorumlanarak başka başka biçimler alıyor. Lif yapımı da bu şekilde gözde uğraşların arasında kendine yer buluyor.

Lifler aynı zamanda becerikli bayanların elinde bir kazanç kapısı haline geliyor. Farklı lif örneklerini üreten bayanlar hem becerilerini sergiliyor hem de aile bütçesine katkıda bulunabiliyor. El emeğini kazanç haline getirmek isteyen bayanlar fazla masraf etmeden ve çok yorulmadan lif örneklerini üretebilirler.

Bayanlar yaratıcılıklarını konuşturarak ürettikleri bu ürünleri, kendi çevrelerine satabildikleri gibi, işlerini internet ortamına da aktarabiliyorlar. Böylelikle daha fazla müşteriye ulaşarak daha çok talep görüyorlar.

Aile bütçesine katkı için başlayan bu işler, zamanla daha da kendini büyütüyor ve önemli miktarlar kazanılıyor. Hatta bazı kadınlar yanlarında işçi çalıştırmaya başlayıp kendi işinin patronu olabiliyor. Bu şekilde başlayıp mağaza açan kadınların sayısı hiç de az değildir.

Sizlerde bizlerin sizler için seçtiğimiz çok özel lif modellerini bir araya getirdik. Çok nadir bulabileceğiniz lif örneklerini sizlerle paylaşıyoruz.

El İşine Lif İle Başlamak

Lif yapımı hem görselliği hem de basitliğiyle herkesin beğenisi kazanan ürünler arasında. Çocuklarına el işi öğretmek isteyen annelerin başlangıç olarak lif seçmesinin nedeni de budur. Kısa sürede verimi yüksek ürünler ortaya çıkarmak, çocukları da büyükleri de sevindiriyor ve daha da heveslendiriyor. Tüketim çağında yaşadığımız bugünlerde üretim çabalarına yukarıdaki talimatları izleyerek başlayabilir ve kendinizi daha da geliştirebilirsiniz. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. sevcan dedi ki:

    bu lif modellerini başka bir sitede görmedim çok güzeller yaaa bunları kesinlikle örmem lazım. lif modelleri örülüşü ile ilgili bilgi için teşekkürler hemen örmeye başlıyorum çok sağolun

  2. hanife dedi ki:

    lif modelleriniz den bir kaçını ördüm ve çok şık oldular hediye için kesinlikle örülebilir. lif örnekleriniz internette özgünler başka bir yerde bulmak mümkün değil anlaşılan kendi çalışmanız. :)))

  3. sevim dedi ki:

    internette bir çok yerde lif örnekleri aradım ama bu lifleri başka hiçbir sitede göremedim. çok özgün lif modelleri gerçekten en güzel lif örnekleri en şık lif örnekleri bunlar

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar