Kadın ve Moda

Elma Sirkesi Maskesi Nedir, Nasıl Yapılır?

19.08.2019
Elma Sirkesi Maskesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Sirke, yemeklerimizde, tatlılarımızda, salatalarımızda daha birçok işte kullandığımız iki aşamadan geçirilen ve fermente edilen sıvı bir üründür. Çeşitli ham maddelere göre farklı sirke çeşitleri ve faydaları bulunmaktadır. Bizim bugün değineceğimiz sirke türü ise elma sirkesidir. Elma ile yapılan bu sirke türünün faydalarını, kullanım alanlarını, doğal maske tariflerini ve bu maskelerin ne işe yaradıklarını anlatacağız.

Elma Sirkesi Maskesi Faydaları

Başlıklar

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi birçok alanda aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bu da faydalarının bol olmasından kaynaklıdır. Elma sirkesinin faydalarına baktığımız zaman ilk olarak dezenfekte amaçlı kullanımın fazla olduğunu görüyoruz. Araştırmalar sonucunda da tespit edildiği üzere elma sirkesi bakterileri öldürmekte oldukça etkin bir maddedir. Özellikle yara temizliği konusunda iki bin yılı aşkın süredir sıkça kullanılmaktadır.

Elma Sirkesi İle Saç Maskesi

Bunun dışında elma sirkesi yağ oranı dengeleyici ve bakteri öldürücü özelliği olduğundan dolayı yüzdeki sivilcelerin ve noktaların temizlenmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Eğer yüzünüzde sivilcelenme problemi varsa su ile incelttikten sonra yüzünüze uygulayabilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi maskeler kısmında vereceğiz.

Diyabet hastaları tip 1 ve tip 2 olarak ayrılmaktadır. Elma sirkesi ise tip 2 diyabet hastaları için tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Elma sirkesi içeriği itibariyle kan şekerini düşürür ve dengelemeyi başarır. Tip 2 hastası iseniz elma sirkesini kullanabilirsiniz. Lakin her zaman belirttiğimiz gibi yine bu tür konularda bir işlem yapmadan önce uzman bir hekime danışarak hareket etmeniz oldukça önemlidir.

Elma sirkesi tokluk hissi veren, yağ dengesini ideal seviyelere getiren, kan şekerinin düşmesine sebep olan doğal bir içecektir. Elma sirkesi ile yapılan diyetlerde ve elma sirkesi kullanımlarında kilo kaybına yardımcı olur. Verdiği tokluk hissinin yanı sıra bel bölgesi ve çevresinde depolanan yağların yok edilmesini de sağlamaktadır.

Elma Sirkesi Maskesi İle Cildinize Bakım Yapın

Kanser, migren, kalp rahatsızlıkları, kolesterol gibi çeşitli hastalıkların oluşmasını da engelleyici bir yapıya sahip olan elma sirkesi birçok sağlık problemi ve hastalığın karşısında mucizeler yaratmaktadır. Elma sirkesi tam bir tonik görevi görerek vücudun pH dengesini korumasını sağlar. Bu da vücudun zararlı toksinlerden arınması konusunda iyi bir seçenektir. Bu faydalarının dışında güneş yanıkları, yara izleri gibi konularda tedavi edici etkisi varken saçlarınızın daha parlak görünmesini, dişlerinizin daha beyaz görünmesini sağlar. Gıdalarda kullanıldığı zaman bozulmayı engeller ayrıca gıdalarda yer alan zararlı mikroorganizmaları yok edici bir etkiye sahiptir. Reflü hastalarının da sıklıkla başvurduğu elma sirkesi birçok açıdan oldukça faydalıdır.

Elma Sirkesi Maske Tarifleri

Birçok yazımızda yer verdiğimiz İbrahim Saraçoğlu, Elma sirkesinin faydalarını ve doğal maske tariflerini anlatarak bu konuda birçok kişinin bilinçlenmesini sağladı. Uzman doktorun verdiği bilgilere göre birkaç maske tarifi ve maskenin ne işe yaradığını anlatmamız gerekirse;

[haber id=”4930″]

Yüz beyazlatmak veya yüzünüzde bir iki ton renk açmak için elma sirkesi ve bal ile yapılan şu maskeyi uygulayabilirsiniz. Öncelikle maskeyi hazırlamak için gereken malzemelere bakacak olursak; 1 yemek kaşığı bal ve yarım yemek kaşığı elma sirkesi yeterli olacaktır. Bir kâse içerisinde malzemelerin tamamını ekleyerek karıştırın. Sonrasında cildinizi iyice temizleyin. Temizlemiş olduğunuz cildinize hazırladığınız maske karışımını nazikçe parmaklarınızın ucu ile masaj yaparak yedirin. Masajınız bittikten sonra 15 20 dakika civarı yüzünüzde maske durmalı. Süre bitiminde yüzünüzü ılık su ile yıkayarak durulayın. Haftada 2-3 kez uygulanan maske ile kısa bir süre sonra cildinizdeki beyazlamayı sizde fark edeceksiniz.

Sivilcelerinizi yok etmek ve yüzünüzdeki sivilceler ile mücadele etmek istiyorsanız yine elma sirkesinden faydalanabilirsiniz. Elma sirkesi ile sivilcelere karşı mücadele etmek için gereken doğal maskenin malzeme listesine baktığımızda elma sirkesi ve maden suyu yeterli olacaktır. Maskenin hazırlanışı ise oldukça kolay ve kısa süren bir işlemdir. Maskeyi hazırlamak için; bir kahve fincanına maden suyunu doldurun. Başka bir kahve fincanına elma sirkesini doldurun. İki fincandaki karışımı bir kâse içerisinde karıştırın. Gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere sivilce olan bölgelere bu karışımı sürün ve yarım saat kadar bekleyin. Unutmayın sivilcelerin üzerine bu karışımı pamuk yardımı ile sürün. Ellerinizi kullanmayın. Yarım saatlik sürenin ardından yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu maske sivilceler yok olana kadar uygulanmalıdır.

Elma Sirkesiyle Cilt Sıkılaştırıcı Maske

Cildinizde lekeler, güneş lekeleri ve izler bulunuyorsa elma sirkesi bu tür problemler için de tedavi edici bir etkiye sahiptir. Suna Dumankaya tarafından paylaşılan bu tarifte bize gerekli olan malzemeler, 2 su bardağı su, 3 yemek kaşığı elma sirkesi yeterli olacaktır. Bir tencereye 2 su bardağı suyu ekleyin. Ardından 3 yemek kaşığı elma sirkesini ekleyin. Sonrasında ocakta kaynatmaya başlayın. Kaynamaya başladığı zaman ocağın altını kapatarak tencerenin kapağını açıp tencere içindekiler soğuyuncaya kadar yüzünüzü çıkan buhara tutun. Bu lekeler için oldukça önemli bir etkiye sahip elma sirkesi maske tarifidir. Karışım soğuduktan sonra birer yemek kaşığı elma sirkesi ve suyu karıştırıp yüzüne sürmeniz maskeyi tamamlayacaktır. Bu maske tarifi haftada 2 kez uygulanmalıdır.

Elma Sirkesi Kullanım Alanları

Elma sirkesi birçok alanda kullanılmaktadır. Başlıca kullanım alanlarına baktığımız zaman;

• Sivilceler ve lekeleri temizlemek için,

• Çeşitli hastalıkların tedavisinde,

• Gıdaların korunması ve bakterilerden korunması,

• Yara izleri gibi çeşitli yanık ve izlerde tedavi amaçlı,

• Saç ve diş bakımında

Olmak üzere birçok farklı alanda kullanımı mevcuttur.

[haber id=”4532″]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar