Boyama Kitaplarıyla Vakit Geçiren Çocukların Gelişimi

25.01.2019
304
A+
A-
Boyama Kitaplarıyla Vakit Geçiren Çocukların Gelişimi

Çocukken boyama kitabı ile oynamayan yoktur. Peki, bu aktivite gelişim için midir yoksa sadece eğlence mi?

İşte, bu nokta da dengeyi sağlamaktır önemli olan. İnsanların aşırıya kaçma eğiliminden dolayı maalesef çocuklar yarış atı gibi yetiştirilmeye başlanmıştır.

Her şeyi dört dörtlük yapmaları beklenmektedir. Aman dışarı taşmasın, şu renk olsun gibi doğrusunu yapmalarını beklemektedirler. Acaba gerçekten doğrusu bu mudur?

Çocuklarınızın Hayal Güçlerini Sınırlandırmayın

Çocuklar boyama yaparak renkleri keşfederler, el becerisi ve yaratıcılık kazanırlar. Kendilerince kişiler, nesneler yaratır ve eğlenirler. Çocuklar keyifli vakit geçirmek isterler iken aileleri ise gelişim kaygısına girerler. Çocuklarının diğer çocuklardan geri kalacağından endişe ederler. Bu yüzden çizgilerin dışına çıkmamalarını, iyi ve güzel yapmalarını beklerler. Bunu bir başarı olarak görürler. Oysa bu çizgiler çocukların yaratıcılığını sınırlamaktadır.

Onlara boş kağıtlar verdiğinizde tahmin bile edemeyeceğiniz güzellikte boyamalar ve çizimler yapabilirler, tabi yaşlarına göre. Ailelerin biraz olsun kontrolü elinde tutma isteğini bırakmaları gerekir. Günümüzde çocukların ne renge boyamaları gerektiğini bile sayılarla gösteren boyama kitapları yapılmakta. Hiçbir şey özgür iradelerine bırakılmamak da ve kalıplara sokulmaya çalışılmakta. Peki, bu çocuklardan sanatçılar nasıl yetişecek? Bu çocukların sol beyinleri nasıl gelişecek? Aileler çocuklarının gelişimi için çabalarlarken aslında farkında olmadan gelişimine engel olmaktadır.

Çocukların Gerçek Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler

Çocukların boyama yaparak gelişimi için en önemlisi onlara boş kağıt vermektir. Özgürce kendi hayal dünyalarını resmetmelerine izin vermektir. Yaptıkları resimler ile kendilerini ifade etmelerine fırsat vermek gerekir. Böylece resimle ilgili konuşarak, aile ile çocuğun birlikte paylaştığı bir aktiviteye dönüşür boyama yapmak.

Boyama kitabı seçerken onları sınırlandıran kitaplar değil, onlara özgürlük tanıyan kitaplar seçilmelidir. Örneğin, yarısı çizilmiş olan bir resmin kalanını istediği gibi tamamlamalarına imkan veren, dış hatları çizilmiş doğum günü pastasını istedikleri gibi süslemelerine boşluk sağlayan kitaplar.

Resme bakarak boyama yapacakları kitaplar değil, gönüllerince istediği renge boyaya bilecekleri kitaplar tercih edilmelidir. Böylece boyama kitapları ve çocuk keyifli bir şekilde vakit geçirebilir. Bu şekilde boyamak yapmak hem eğlendikleri hem de geliştikleri bir aktivite haline dönüşür.

FOTO GALERİ / Boyama Kitaplarıyla Vakit Geçiren Çocukların Gelişimi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.