Kadın ve Moda

Düdüklü Tencerede Etli Nohut Yemeği Nasıl Yapılır

23.06.2022
Düdüklü Tencerede Etli Nohut Yemeği Nasıl Yapılır

Düdüklü tencerede etli nohut yemeği pişirmek için ;

Gerekli Malzemeler: (4-6 Kişilik)

2 su bardağı nohut

1 tutam karbonat

250 gram kuşbaşı doğranmış kuzu eti

1 orta boy kuru soğan

2 yemek kaşığı sıvı yağ

1 çay kaşığı tuz ve karabiber

 

Yapılışı

 

Bir gece önceden 2 su bardağı nohutu geniş bir kaba koyup üzerini geçecek şekilde soğuk çeşme suyu ekleyelim. Üzerine 1 tutam karbonatı serpelim. Bu şekilde sabaha kadar bekletelim. Sabah olunca nohutların şiştiğini ve eklediğimiz suyun büyük bir bölümünü çektiğini göreceğiz. Kalan sarı suyunu döküp üzerine tekrardan yeni su ekleyelim.

 

1 orta boy kuru soğanı yemeklik küp küp doğrayalım. Düdüklü tencerenin en altına ekleyelim. 250 gram kuşbaşı doğranmış kuzu etini soğanların üzerine ekleyelim. Daha sonra ıslatmış olduğumuz nohutların suyunu süzelim ve düdüklü tencereye dökelim. Üzerine 2 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 çay kaşığı karabiber ve tuzu ilave edelim. (Tuz ve karabiber dengesi arzuya göre az ya da çok olarak değiştirilebilir.) Düdüklü tencereye koyduğumuz malzemelerin üzerini örtecek kadar su ekleyelim. Tencerenin kapağını düdük havada olacak şekilde kapatalım. Kapaktaki düdük ötene kadar ocağın altını hızlı ayarda açalım. Düdük öttükten sonra düdüğü indirelim ve ocağın altını kısıp yarım saat kadar pişirme işlemine devam edelim. Pişirme işlemi bittikten sonra tabaklara koyup servis yapabiliriz. Bu lezzetli etli nohut yemek tarifi için şimdiden sizlere afiyet olsun.

 

Önemli Not

 

Klasik bir düdüklü tencere kullanıyorsanız, kapaktaki düdük önce havada olmalıdır. Kapaktaki düdük ötmeye başlayınca düdük indirilir ve pişme işlemi başlamış olur. Pişme işlemi bittikten sonra düdüklü tencereyi açmak için soğumasını bekleyerek düdüğü havaya kaldırmak ve tencerenin içerisindeki havayı boşaltmak gerekir. Eğer işiniz acele ise düdüklü tencereyi çeşmenin altında suya tutarak soğutabilirsiniz.

 

Püf Noktası

 

Nohutu soğuk çeşme suyunda ve üzerine karbonat dökerek ıslattığınızda, nohutlarınız çok güzel şişmiş ve piştiğinde lokum kıvamında olacaktır. Sıcak su ile ıslatmayınız. Sıcak su nohudun gazının çıkmasını ve istenilen büyüklüğe gelmesini engeller. Aynı zamanda sıcak suyla ıslatılan nohut pişme sırasında sert kalacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar