Kadın ve Moda

Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir

09.03.2022
Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir

Dudak şişmesine ne iyi gelir? Yüzümüzde bulunan dudaklar oldukça ince bir deriye sahip olmakla beraber çok hassas bir yapıdadırlar. Bu hassaslıkları nedeniyle birçok nedenden etkilenip kısa sürede şişebilmektedir. Sıcak hava, soğuk hava, fiziksel darbeye bağlı olarak, uçuk, sivilce, ürkünç rüya görmek gibi birçok nedenden dudaklar şişebilmektedir. Bunların dışında alerjik nedenlerle de dudaklar şişebilmektedir. Dudağın şişme biçimine göre farklı yöntemlerle dudak şişliği indirilebilir. Bu yöntemlere bakacak olursak ilk başta genel olarak neler yapılabileceğini anlatalım.

Dudak Şişmesini Geçiren İlaçlar

Başlıklar

Dudak Şişmesine Karşı Evde Yapılabilecekler

Dudağınız şiştiyse ya da evdeki başka birinin dudağı şiştiyse akla gelen ilk yöntem soğuk kompres yapmaktır. Buzdolabından alacağınız birkaç buz parçasını bir havluya sarın ve havluya sardıktan sonra buz parçalarını havan sapı yardımı veya çekiç ile ezin. Ardından havlu toplu ve kapalı olacak şekilde şişme olan yere hafifçe bastırılarak soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Eğer evde buz yoksa bunun yerine evde bulunan bir adet yemek kaşığını buzluğa koyun. Buzlukta 15 dakika bekleyen yemek kaşığı buzluktan alındıktan sonra soğuduğu için soğuk kompres etkisini kullanabilir ve şişme olan yere uygulayabilirsiniz. Tabii ki şişlik için sadece soğuk kompres değil sıcak kompreste uygulayabilirsiniz.

[haber id=”3148″]

Bir litre kadar suyu kaynatın. Ardından havluyu sıcak suya bastırın. Sudan çıkardığınız havluyu sıkıp fazla suyundan arındırın ve 5 dakika kadar şişme olan yere kompres olarak uygulayın böylece soğuk kompres kadar etkili olan sıcak kompres sayesinde şişmenin önüne geçebilir veya mevcut şişkinliğin inmesine yardımcı olabilirsiniz.
Poşet çayda şişkinliği indirmek ve şişkinliği önlemek adına oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bir poşet çayı sıcak suyun içine bırakın. 2 3 dakika bekledikten sonra poşet çayı çıkartıp suyunu sıkın. Sıkılan poşet çayı 3 5 dakika arası soğumaya bırakın.

Dudak Şişmesine İyi Gelen Besinler

Soğuyan poşet çayı en son şişlik olan bölgeye 2 3 dakika kadar bastırarak bekleyin. Böylece poşet çay şişkinlik olan yerin şişkinliğini alacaktır. Aynı yöntemi göz altı şişlikleri içinde uygulayabilirsiniz.
Bir başka yöntem ise karbonattır. Birçok cilt bakımı ve problemlerinde kullanılan karbonat şişliklerle de mücadele edebilecek bir yapıya sahiptir. Özellikle böcek sokmalarından kaynaklı şişmelerde kullanılan karbonat nasıl şişliği indirecek şekilde kullanılıyor diye soracak olursanız; 3 çay kaşığı karbonatı 1 çay kaşığı su ile bir kap içerisinde karıştırın ve oluşan karışımı şişlik olan yere sürdükten sonra 5 dakika kadar bekleyin. Şişliğin kısa sürede indiğine sizde şahit olacaksınız.

Dudak Şişmesinin Zararları

Dudak şişmesinin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü neden şiştiğine bağlı olarak zararlarından bahsedebiliriz. Eğer gece uykunuzda kötü bir rüya gördüğünüz için uçukladıysanız bu pekte dert edilecek bir durum değildir. Sadece uçuk dönemi boyunca o bölgeyi korumak ve enfeksiyon kapmasına karşı muhafaza etmek yeterli olurken, orman, doğa ya da farklı bir bölgede bilinen veya bilinmeyen bir böcek tarafından ısırılma koşulu ile oluşan şişlik zararları pek bilinemeyebilir. Bu yüzden böyle bir durum ile karşılaşırsanız iltihap ve enfeksiyon kapmaya karşı uzman bir hekime görünmenizde fayda olacaktır. Evde uygulayacağınızı belirttiğimiz yöntemler yetersiz olacağı için bu konuda bilgi almanız ve doktorunuza olayın nasıl geliştiğini detaylı olarak anlatmanız daha kesin çözümler içeren bir bilgi dahilinde nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda size fikir sunacaktır.

Dudak Şişmesine Bitkisel Çözümler

Dudak Şişmesinin Bilinmeyen Yönleri

Dudak şişmesinin nedenlerini anlattığımız üst bölümde bilinen basit nedenleri anlatmıştık. Bu bölümde dudaklarda şişmeye neden olan spesifik durumları anlatacağız. Bu tür durumlar siz veya dış kaynaklı problemler sebebiyle olup bu konuda önlem alınması yukarıdaki şişme nedenlerinden çok daha önemlidir. Örneğin dudaklarda kullanılan piercing ve benzeri takılarda düzgün ve hijyenik olunmadığı sürece mikrop kapmaya bağlı olarak enfeksiyon gelişimi ve sonrasında dudakların şişkinliği gibi bir durum meydana gelebilir. Bu noktada uzman bir hekime görünerek yaralanmanın geldiği meydanda çeşitli tedavi yöntemleri uygulaması ve bu tedavi sürecini hızlandıracak enfeksiyondan kurtaracak ilaç tedavisini uygulamanız gerekebilir.

Dudak şişliğinin bir ciddi başka nedeni ise tükürük bezlerinde dengesiz salgılanma meydana gelmesidir. Eğer tükürük bezlerinizde bir enfeksiyon durumu meydana gelirse bu enfeksiyon kısa sürede ağız içerisine yayılır ve dudakta şişkinlik olarak kendini gösterir. Yine böyle bir durumda uzman bir hekime gözükmenizde fayda vardır. Son olarak vücutta hipofiz bezleri adı verilen bez bütünü bulunmaktadır. Bu bezler çeşitli hormonlar salgılamaktadır. Bu bezlerde yeteri kadar hormon salgılanmaması durumlarında da dudaklarda şişlik meydana gelmektedir. Eğer böyle bir durumda şişlik yaşarsanız bunun için uzman bir hekime görünmeniz yararlı olacaktır.

Dudak Şişmesi Niye Olur Ne İyi Gelir

Yukarıda bahsettiğimiz normal ve doğal nedenlerin hiçbiri olmadan dudağınız şişiyorsa ve nasıl geçirilir kısmındaki yöntemleri uyguladığınız zaman şişlik geçmiyor üstüne ağrı yapıyorsa tıbbi bir müdahale gereklidir. Gereken önemi göstermemeniz durumunda ciddi problemlerle karşılaşabilir ve sağlığınız kötü anlamda etkilenebilir.

Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir

Dudak Şişmesi Hemen Geçer Mİ?

Can sıkıcı bir sorun olarak karşımıza çıkan dudak şişmesi hemen geçer mi? Şayet dudak şişmesi sorunu yaşıyorsanız sıcak su kompresi kullanmak önerilmektedir. Bu yöntem çok eski dönemlerden beri uygulanan pratik yöntemler arasında yer almaktadır. Sıcak su kompresinde su dolu olan bir kaseden temiz bir tülbent yardımıyla su alınır. Tülbentte ki fazla su sıkıldıktan sonra tülbent şişliğin bulunduğu yere uygulanır. Bu uygulama 5 – 10 dakika sonra devam eder. Bir saat geçtikten sonra aynı uygulama tekrarlanır. Böylece şişlik kısa sürede geçebilir.

[haber id=”30763″]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar