Kadın ve Moda

DEHB Nedir? DEHB ve Depresyon Arasında Bağlantı Var mı?

29.06.2023
DEHB Nedir? DEHB ve Depresyon Arasında Bağlantı Var mı?

DEHB Nedir Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan insanların büyük çoğunluğunun hayatları boyunca en az bir defa depresyon şikayeti geliştirdikleri bir çok uzman tarafından kabul edilmektedir. Avrupa’da yapılmış olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan ergen bireylerin, yaşamayanlara göre depresyon geliştirme oranlarının 10 kata kadar arttığı görülmüştür. Bu makalede DEHB ve depresyon ilişkisini derledik.

DEHB Nedir

Başlıklar

DEHB Nedir?

DEHB, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu denilen, çocukları ve yetişkinleri etkileyen nörogelişimsel bir durumdur.

DEHB, beyin ve merkezi sinir sistemi, büyüme ve gelişme ile ilgili bozukluklar geliştirdiğinde gelişir. DEHB olan bir kişi bu üç davranıştan farklı derecelerde gösterecektir: dikkatsizlik, dürtüsellik ve hiperaktivite.

DEHB’li çocuklar ve yetişkinler odaklanma, görevleri organize etme ve huzursuz hissetme ile mücadele ettikleri için üzüntü, suçluluk, huzursuzluk, düşük özgüven ve çaresizlik yaşayabilirler. Bazı durumlarda, bu semptomlar depresyonu işaret edebilir.

Depresyonun Belirtileri

Depresyonun Belirtileri

Sık görülen depresyon belirtileri arasında şunlar olabilir:

incitmeyi veya öldürmeyi ya da ölmeyi düşündüğünü sormaktan çekinmeyin. Ne kadar çabuk öğrenirseniz, o kadar hızlı ve en iyi tedaviyi bulabilirsiniz.

Teşhis Almak

DEHB ve depresyon arasında bazı farklılıklar vardır. Örneğin, depresyonda olan bir kişi çoğu faaliyet ve motivasyona ilgi duymaz. Buna rağmen DEHB rahatsızlığından mustarip olan birey herhangi bir eyleme başlamakta veya onu devam ettirmekte zorlanabilmektedir.

DEHB yaşayan birey belirli tetikleyici durumlar karşısında düşük ruh yapısına sahip olabilirken, depresyon geliştiren bireyler aylarla ifade edilebilecek kadar uzun zaman boyunca düşük ruh haline sahip olabilirler.

Bununla birlikte, DEHB ve / veya depresyon teşhisi, ile ilgili sorun, iki tanı arasında örtüşen semptomların olmasıdır. Bunlar arasında huzursuzluk hissi ve konsantre olmakta güçlük vardır.

İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, DEHB ilaçlarının uyku sorunları, iştahsızlık ve yorgunluk gibi yan etkilerinin çoğu depresif bir olayı taklit edebilir. Bu nedenle, semptomların kesin nedenini çözmenize yardımcı olabilecek doktorunuzla veya psikiyatristle konuşmanız önemlidir. DEHB olan bir çocuk üzüntü, umutsuzluk ve intihar düşünceleri yaşarsa, bu depresyonda olduğuna işaret olabilir.

Tedavi seçenekleri

DEHB ve depresyon tipik olarak ilaç tedavisi ve konuşma terapisi ile tedavi edilir. Psikoterapi, bilişsel ve davranışsal terapi ve psikoeğitim, semptomlarla başa çıkma becerilerini geliştirebilir. Özgüven oluşturmaya yardımcı olabilir ve bir kişiye olumsuz düşünceleri yeniden düzenlemeyi ve yıkıcı davranışları engellemesini öğretebilir.

DEHB ve depresyonlu çocuklar da aile terapisinden faydalanabilir, böylece tüm aile üyeleri tanıyı anlayabilir, çocuğun semptomları yönetmesine yardımcı olabilir ve birbirleriyle daha iyi iletişim kurabilir. Bir terapist ararken, hem DEHB hem de depresyon tedavisinde uzmanlığı olup olmadığını sormaktan çekinmeyin.

İlaç verildiğinde, bir psikiyatrist ya da doktorunuz bozukluğu en fazla bozulmaya neden olan semptomlarla tedavi etmeyi seçebilir. Semptomları tedavi etmek için ilaçlar ve antidepresanlar birlikte veya ayrı ayrı reçete edilebilir. Bazı DEHB ilaçları ve antidepresanlar intihar düşünceleri riskini arttırdığından, tüm yan etkileri doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

Ne Yapabilirim?

DEHB tanısı konduysa ve ayrıca depresyonda olabileceğinizi düşünürseniz veya çocuğunuzda DEHB varsa ve depresyondan şüpheleniyorsanız en kısa sürede doktorunuzla konuşun. DEHB tedavisinde kullanılan ilacın bu semptomlara neden olması muhtemeldir ve değiştirilebilir. Depresyonun ilaç tedavisinden kaynaklanmadığı ve ek tedavi gerektirmesi de mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar