Kadın ve Moda

Çocuk Odası Temizliği

27.04.2021
Çocuk Odası Temizliği

Çocuk odaları gerek büyük gerekse küçük çocuklarımızın en fazla zaman geçirdiği yerdir.  Özellikle son dönemde bulaşıcı korona virüs tehlikesinin olduğu bu dönemde çocuklar taşıyıcı bir özellik üstlenirler. Çocukların bünyeleri bakterilerden ve mikroplardan fazlaca etkilenmektedirler. Bu nedenle çocuk odalarının temizliğine ve hijyenine son derece önem verilmeli ve çocuklarımızın hastalıklardan etkilenmelerini önlememiz gereklidir.

Çocuk odalarında bulunan oyuncaklar mikrobun en fazla barındığı, bakterilerin en fazla nüfuz ettiği eşyalardır. Diş çıkarma döneminde olan çocuklar özellikle bu oyuncakları ağızlarına götürme ihtimali bulunduğu için çocuk odasının temizliği tam da bu yüzden son derce önem sarf etmektedir.

Başlıklar

Oda Havalandırması ve Düzenlenmesi

Temizlik hazırlıkları aşamalarından olan malzemeler hazırlanmasından sonra etrafı toparlamak gelir. Çünkü çocuk odaları genellikle dağınık olur. Dağınıklığın sebebi ise oyuncaklardır. Bu oyuncaklar temizliğe birer engeldir. İşte bu sebeple ortadan kaldırılmalıdır. Odanın havalandırılması ise süpürgenin uçuşan tozlarını dışarı atılmasına ve odaya temiz hava girmesini sağlar. Böylece temizlik için gerekli ortam sağlanır.

Doğal Organik Temizleyiciler

Temizlikte ilk sırada yapmamız gereken temizlik malzemelerimizi hazırlayarak başlamamızdır. Çünkü çocuklarımız için son derece tehlikeli olan kimyasal içerikli temizleyici maddeler çocuk odalarında kullanılmamalıdır. Özellikle kullanılan malzemenin çocuklarımızı rahatsız etmemesine ve kokularının yoğun olmamasına özen göstermemiz gereklidir. İnternet ortamında organik içerikli temizleyici ürünler ve maddeler bulmak mümkündür.

Oda İçerisindeki Perde Ve Halı Temizliği

Çocuk odalarının en çok bakteri biriken ve kirlenen perdeler ve halılar titizlikle temizliği yapılmalı, toz tutması engellenmelidir. Bu eşyalar günlük kullanımda sık ve kolay kirlendiği için çocuklar ve bebeklerde hastalıklara ve üst solunum yolu rahatsızlıklarına yol açabilir. Özellikle emekleme çağındaki ufak çocuklarımız açısından zeminin ve halının temizlenmesi büyük önem taşır. Çocuk odasının perdeleri çocuk sağlığı için zararsız toz deterjanlarla yıkanmalıdır. Genel olarak sağlıklı bir ortam için halılar yıkanmalı ya da mümkünse haftada bir kez silinmelidir. Bu temizliği yaparken kolaylık sağlaması adına üretilmiş halılar vardır. Direk çamaşır makinesine atılır ve temizlenir. Bunlara makinede yıkanabilir halılar ismi veriliyor.

Oda İçerisindeki Mobilyaların Temizliği

Çocuk odalarındaki yatak, yatak başlığı, elbise dolabı gibi mobilyalar zararsız yüzey temizleyicileri ile titizlikle temizlenmelidir. Bu temizlik için kullanılacak bezlerin mikro fiber bez olmasına ve bezin toz bırakmamasına son derece dikkat etmeliyiz. Bu temizlikte kullanılacak suyun veya su kabının içerisine iki damla kadar beyaz sirke konulabilir.

Odadaki Yatak Ve Çarşaf Temizliği

Çocuk odalarındaki yatak çarşaflarının haftada en az bir defa normal deterjan ve sıcak suyla yıkanması şarttır. Bu işlem uygulanırken doğal bir yumuşatıcı kullanılmalıdır. Böylece çarşafların ve yatak kılıflarının yumuşak dokuları zarar görmemiş olur. Bu temizlik neticesinde çarşaflarda ve yatakta biriken bakterilerin üremeleri durdurulur ve sağlıklı bir ortam yaratılır.

Odanın Kapı ve Camlarının Temizliği

Kapı ve cam temizliğinde yine toz bırakmayacak bir bezin kullanılması önemlidir. Dışarıdan gelen toz ve biriken kirler camın hem dış yüzeyini hem de iç yüzeyini etkiler. Bu nedenle hem iç hem dış yüzeylerin itinayla temizlenir gerek kalmadıkça cam ve pencere saplarına temas edilmemelidir. Temiz camları bulunan odanın içerisine sağlıklı güneş ışınlarının girmesi de çocuk gelişiminde, fiziksel gelişimde ve psikolojik açıdan olumlu etkiler yaratır. Aynı zamanda gün içerisinde birçok kez odanın kapı koluna temas etmekte olduğumuz için çocuklar açısından da zararsız olan dezenfektan ile mikroplardan arındırılıp nemli bir bezle silinip gerekli hijyeni sağlamalıyız.

Çocukların Oynadıkları Oyuncakların Temizliği

Oyuncak temizliği oda temizliği kadar önemli bir unsurdur. Kumaş yapıdaki ve yıkanabilir çocuk oyuncakları çamaşır makinelerinde yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır. Bu sayede yüksek sıcaklığa dayanamayan bakteriler öldürülmüş olur. Yıkanamayacak durumda olan oyuncaklar ise nemli bezlerle günlük silinebilir.

Çocuk Odasının Temizliği İçin Kullanılacak Temizleyiciler

Çocuk odasının temizliğinde kullanılacak ürünlerin mutlaka doğal ürünler olmalarına dikkat edilmelidir. Bu ürünlere marketlerde ya da internet sitelerinde rahatlıkla bulmak mümkündür. Tabi bu malzemelerin yanında evlerimizde bulabileceğimiz temizleyiciler ile de gerekli temizliği yapabiliriz. Bunlar;

  •  Arap Sabunu,
  •  Karbonat
  • •Beyaz Sirke
    ile yapılacak olan temizliğe büyük oranda katkı sağlar.

Duvarların Ve Lambaların Temizliği

Çocuk odasında bulunan lambaların ve aydınlatma ürünlerinin de temizliği son derece önemlidir. Hafifçe ıslatılmış toz bırakmayacak bir bezle, lamba ve varsa avize güzelce silinip daha sonra kurulanmalıdır. Tozdan arındırılmış aydınlatma ürünleri çocukların göz sağlıkları açısından da son derce olumlu bir etki yaratır. Ayrıca aydınlatma ürünlerinin nerelere konulduğu konusu da çocuk sağlığı için önemli bir noktadır.

Zemin Temizliği

Odanın yer temizliği konusu da çok dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Küçük çocukları sürekli olarak yaptıkları bir durum varsa o da her gördüklerini ağızlarına almalarıdır. Eğer yer temizliği yeterince önemsenmezse yere düşen nesneleri ağızlarına aldıklarında kolayca mikrop kapabilirler. Bu nedenle temizliğe ilk olarak elektrik süpürgesi ile her yerin tozları alınır. Kirlerden arındırılır. Daha sonrasında mop vasıtasıyla dip bucak temizlenmeli. Bu adımda her yeri temizlediğinizden emin olun. Mop ile sildiğiniz her yeri dikkatlice toz bırakmayan ve kuru bir bezle kurulanmalıdır. Özellikle çocuk ve bebek odalarının yer temizliği için buharlı paspasların kullanılması oldukça faydalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar