Kadın ve Moda

Çocuk Eğitiminde Oyuncağın Önemi

13.04.2019
Çocuk Eğitiminde Oyuncağın Önemi

Tarihin en ilkel zamanlarından beri çocukların eğlenme oyalanma aracı olarak görülen oyuncaklar, sadece bir eğlence aracı olmaktan çok öteye geçiyor. Çocukların psikolojik, sosyal, fiziksel, bilişsel, dil ve duygusal gelişiminde rol oynaması gibi başlıca sebeplerle oyuncak seçimi çocuklarımız için aldığımız basit eğlence araçları rolünün ötesinde birer eğitim aracı olarak karşımıza çıkıyor.

 

Oyun veya oyun aracı olan oyuncak neden bu kadar önemlidir? Bu sorunun cevabı aslında oldukça basittir. Çocuğun dünyayı algıladığı, hayat ve çevresiyle ilk etkileşime geçtiği nokta oyunlardır. Bu etkileşim esnasında çocuk eğlendiğinden fazlasını öğrenir. Örneğin; çocuk oyun sırasında paylaşmayı, sorumluluk almayı, başarmayı, karar vermeyi, iş birliği yapmayı öğrenir.  Tabi çocuğun oyun esnasında öğreneceklerinden sadece birkaç tanesinin yukarıda saydıklarımız olduğunu söyleyebiliriz.

Çocuk Eğitiminde Oyuncağın Önemi

Çocukların hayatında oyun bu kadar önemli olunca çocuk eğitiminde oyuncağın önemi de bir o kadar önemli yer tutuyor. Oyuncaklar çocukların birçok alandaki gelişimini sağladığını söylemiştik.

Çocuklar için eğitici ve öğretici, zeka geliştiren oyuncakları küçük yaştan itibaren alarak gelişimlerine katkıda bulunabiliriz. Oyuncak satın alırken üzerinde yazan yaş ibarelerine dikkat edip hem sağlıkları için hem de gelişimleri için doğru oyuncaklar tercih etmeliyiz.

Bilgisayar Oyunlarının Çocuklara Etkisi

Son on yıldır bilgisayar oyunlarının yaygınlaşmasıyla özellikle belli bir yaşın üstündeki insanlar, daha doğrusu oyuncaklarla haşır neşir olmuş, oyuncak kıymeti bilen insanlar, geçmişten kalan oyuncakları  sıklıkla anıyor.

Artısıyla eksisiyle bilgisayar oyunlarından başlamışken çağımızın yeni oyuncağı bu oyunları iyi belirleyip iyi seçmek gerekiyor. Çünkü hem yapılan araştırmalara bakıldığında hem de çevremizdeki çocuklara şöyle bir göz attığımızda görülüyor ki bu oyunlar bağımlılık yaptıkları gibi birçoğu çocukları şiddette de yönlendirebiliyor. Oyundaki birçok karakterin çarpma gibi olaylarda zarar görmeden tekrar devam edebilmesi özellikle okul öncesi dönem çocuklarında gerçeklikle ayırt edememesi gibi sonuçlar doğuruyor.

Çocuk Eğitiminde Oyuncağın Önemi

Bilgisayar oyunlarının getireceği olumsuz sonuçlardan bir tanesi ve ömür boyu etkisini göreceği sosyal gelişim oluyor. Daha çok bireysel yani tek başına oynayabildiği için toplumdan kopuk hale gelebiliyor. Yalnızlaşarak paylaşma duygusunun gelişmesine de engel olabiliyor. Küçük yaşlarda radyasyona maruz kalmaları da işin sağlık bakımından riskini ortaya koyuyor.

Bilgisayar oyunları kısacası çocuklar için hem fiziksel hem de ruhsal açıdan zarar verici olabiliyor. Bu durumda biz büyüklere düşen ise çocuklarımıza küçük yaştan itibaren mümkün olduğunca cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik araçlardan uzak tutmamız olacaktır. Çocuklar büyüdükçe zaten teknoloji ile elimizde olmadan yakınlaşacak. Bunu en aza indirmek için özellikle güzel havalarda sokakta birlikte oyunlar oynamak ya da kış döneminde yine birlikte hem eğitici hem de öğretici oyunlar oynayabilirsiniz.

Çocuklar için Ev Yapımı Oyuncaklar

Çocuklarımız için evde yapabileceğimiz oyuncaklarla da hem birlikte vakit geçirebilir hem de uygun fiyatlı ve sağlıklı oyuncaklar elde edebiliriz. Karton, makas, renkli boya kalemleri ile çok pratik şekilde evler, arabalar, bahçeler ve arabalarını gezdirebilecekleri yolları birlikte yapmamız çok pratik olabilir.

Çocuk Eğitiminde Oyuncağın Önemi

Bunların haricinde genellikle ev hanımlarının tercih ettiği, örgü oyuncak bebek modelleri de özellikler kız çocukları için dikkat çekici olabilir. Örgüden sadece bebek değil aslında artık hem hayvan figürleri hem de çocuklarınızın sevdiği çizgi film kahramanlarını da yapmak mümkündür.

Örgü oyuncak bebek modelleri, ev yapımı olması sebebiyle hem sağlıklı hem de temizlemesi de çok kolay olmaktadır. Bu nedenle çocuklarınıza gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar