Yürek Nasıl Yumuşak Pişirilir?

102
1

Yürek Nasıl Yumuşak Pişirilir?

Osmanlı saray mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan yürek, yumuşak bir şekilde pişirilerek tüketilebilir. Pek çok kişi tarafından pişirilmesi çok zor olarak bilinen yürek, belli püf noktalara uyularak kolay bir şekilde hazırlanabilir.

Günümüz mutfak tarifleriyle uyumlu bir şekilde hazırlanabilecek olan yürek, hızlı ateşte besin değerlerini kaybetmeden pişirilmelidir. İçinde bulunan; protein, karbonhidrat ve diğer besin değerlerini tutmak için kullanılacak tencerenin de özenle seçilmesi gerekir.

Yürek Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Yürek Nasıl Yumuşak Pişirilir?

Çeşitli baharatlarla marine edilen yürek, daha lezzetli bir halde sunulabilir. Küp şeklinde kesilmiş domates ve renkli biberler etin tadının net bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Kekikten pul bibere, zeytinyağından soya sosuna kadar çeşitli malzemelerle zenginleştirilecek tariflerle harika tabaklar hazırlanabilir.

Yürek ve diğer sakatatlar pişirmeden önce yıkanmamalıdır. Yürek pişirirken istenmeyen kokuların ortaya çıkmaması için kullanılacak baharatlar özenle seçilmelidir. Kekik, pul biber, pesto sos, zeytinyağı ve soya sosu ile yapılacak marinasyonda bekletilecek kuşbaşı şeklinde doğanmış yürek eti, harlı ateşte ara sıra karıştırılarak pişirilmelidir.

Yaratıcı tarifler ortaya çıkarmaktan hoşlananlar çorbada kullanılan tarhana kurusunu ete bulayarak kızartma işlemi yapabilirler. Mutfak becerilerinin gelişmesi ve özel misafirlerin usulüne uygun ağırlanması için denenmiş tariflere sofralarda yer açılabilir. Sakatatlar genellikle; yahni, sote, ızgara, tava ve dolma şeklinde pişirilir.

Yürek Tarifinde Kullanılacak Malzemeler:

Yürek Nasıl Yumuşak Pişirilir?

* 250 gram yürek

* Kekik, pul biber

* Pesto, soya ve köri sos

* Kiraz domates

* Tuz, kimyon

* Zeytinyağı

* Renkli biberler

2 ila 4 kişilik bu tarif yaklaşık olarak yarım saat içinde sofraya konabilir. 15 dakikalık bir hazırlığı 15 dakikalık pişirme süresi takip eder. Her bir porsiyon yaklaşık olarak 150 kalori civarındadır. Evde çok rahat bir şekilde hazırlanacak bu tarif haftada en az bir kere sofrada yer bulabilir.

Yürekler yıkanmadan kuşbaşı şeklinde doğranır. Biberler ve domatesler de aynı boyda kesilir. Tüm soslar ve baharatlar bir kapta karıştırılır. Yürek parçaları sosun içine alınır ve en az 15 dakika marine edilir. Marinasyon hazırlanırken damak tadına uygun farklı tercihler kullanılabilir. Kuşbaşı doğranmış etler yeterli zaman varsa marinasyon içinde daha uzun süre bekletilebilir. Bu durumda et pişirildiğinde daha yumuşak ve lezzetli olacaktır.

Tavaya yağ eklenir ve ateş harlı konuma getirilir. Önce etler ve daha sonra sırasıyla; biberler, domatesler ve istenen baharatlar ilave edilir. Tuz ve taze çekilmiş karabiber serpilerek etler servis tabağına alınır.

Yürek Yemenin Faydaları

Yürek Nasıl Yumuşak Pişirilir?

Her türlü sakatat, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin alınmasını sağlar. Sakatatlar içerisinde en lezzetlisi olan yürek, demir eksikliği ve kansızlık sorunu yaşayanlar için deva niteliğindedir. İçerisinde bol miktarda B12 barındıran yürek, bu özelliğiyle sofralarda haftada en az bir kere yer bulmalıdır.

Aç karnına tüketilen ve az yağ ile üzerindeki kan gitmeden pişirilecek olan bir yürek, insan sağlığına maksimum fayda sağlayacaktır. Karaciğer hastalığına karşı da koruma sağlayan yüreğin fosfor ve demir açısından da zengin olduğu biliniyor.

Kuzu, dana ve tavuk yürek farklı şekillerde pişirilerek damak tadına uygun olarak baharatla renklendirilebilir. Kolesterol ve doymuş yağ içeriği açısından zengin bir besin olan yürek kalp ve damar sağlığı yerinde olmayan kişiler tarafından dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.

Sakatat tanımı içine giren yürek; koyun ya da ineğin kalbidir. Kesimi yapılan hayvanın kasları dışında kalan yenebilen iç organları Türk mutfağında olduğu kadar dünya mutfağında da hak ettiği değeri bulmuştur. En çok bilinen ve sık tüketilen sakatat türleri arasında; işkembe, şirden, kokoreç, ciğer, beyin, taşlık, dil ve paça sayılabilir.

 

Önceki İçerikTopuğu Kırılan Ayakkabı Nasıl Tamir Edilir?
Sonraki İçerikAntrikot Düdüklüde Nasıl Pişirilir?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz