Antrikot Düdüklüde Nasıl Pişirilir?

63
0

Antrikot Düdüklüde Nasıl Pişirilir?

Etin kralı olarak bilinen antrikot, dananın sırt kısmıdır. En yumuşak et türleri arasında antrikot ve bonfile sayılır. Mangal üstünde pişirildiği zaman son derece lezzetli olan parçalar en az 25 gün dinlendirildikten sonra kullanılmalıdır.

Dana Eti Nasıl İsimlendirilir?

Aynı hayvandan çıkan etler, bölgelere ve doğranma şekillerine göre adlandırılır. Ete lezzet oranı ve hayvanda bulunur oluşuna göre değerlendirme yapılır. Bonfile ve antrikot büyükbaş hayvanlarda az çıkan bir et türü olduğu için değeri de aynı oranda artar.

Etin fiyatını ise içindeki yağ ve kas oranı belirler. Hareketli olan bölgelerdeki et daha kaslı ve az hareket eden bölgedeki et doğal olarak çok yağlıdır. Birbirine en çok karıştırılan et çeşitleri bonfile ve antrikottur. Bu iki etin birbirine yakın bölgelerden çıkarılıyor olması lezzet açısından benzerlik göstermelerine neden olur. İki eti birbirinden ayıran en önemli özellikler arasında;

* Bonfilenin kemiksiz, yağsız, kaslı ve daha pahalı olması,

* Antrikotun ise kemiksiz, yağlı, nispeten kaslı bonfileye göre daha ucuz olması sayılabilir.

Düdüklüde Antrikot Pişirme Teknikleri

Antrikot Düdüklüde Nasıl Pişirilir?

Özellikle akşam yemeklerinin en lezzetli et çeşidi olan antrikot kolay pişer. Lezzetinin yanı sıra görüntüsü ve diğer malzemelerle uyumuyla da fark yaratan et, düdüklü tencerede ortalama 40 dakika içinde hazır olur. Bu özelliğiyle günlük hayatını yoğun geçiren kadınlar için ideal bir yemektir.

Kısa sürede lezzetli olduğu kadar da besleyici tariflere sofrasında yer vermek isteyen hanımlar, tercihlerini antrikottan yana kullanabilirler. Püreden haşlanmış sebzelere, bulgur pilavından şehriyeli pirinç pilavına kadar pek çok farklı yan ürünle tabaklarda hoş bir servis imkanı sunan antrikot düdüklüde nasıl pişer sorusunun yanıtına gelelim.

Düdüklüde antrikot için gerekli malzemeler:

Antrikot Düdüklüde Nasıl Pişirilir?

* 4 parça antrikot

* 1 yemek kaşığı sıvı yağ

* Tane karabiber

* Defne yaprağı

* İri doğranmış soğan

* 3-4 diş sarımsak

* 1 fincan sıcak su ve

* Yeterli miktarda tuz

Sıvı yağ eklenmiş düdüklü tencere harlı ateşe alınır ve tencerenin dibinin ısınması sağlanır. Etler harlı ateşe atılır ve mühürlenir. Et parçalarının her iki tarafı da çevrilerek kızartılır. Etlerin ortasına yerleştirilecek çelik bir süzgecin içine aroma için gerekli malzemeler yerleştirilir.

Bu aşamada ev hanımları hazırladıkları menüyle uyumlu olarak aroma katacak malzeme listesinde değişiklik yapabilirler. Buna karşılık soğan, sarımsak, defne yaprağı ve tane karabiber ete aroma katacak vazgeçilmez malzemeler arasında gösterilebilir.

Sıcak su ve tuzun eklenmesinin ardından düdüklü tencerenin kapağı kapatılır. Buharı çıkmaya başladığı zaman ise ocağın altı kısılarak etlerin saldıkları suyu çekmesi sağlanır. En az yarım saat daha pişirilen etler, düdüklünün buharı çıktıktan sonra kapağı açılarak servis kabına alınır.

Lokum Kıvamında Pişen Lezzetli Bir Et Yemeği

Antrikot Düdüklüde Nasıl Pişirilir?

Etin pişme şekli ve içindeki suyu muhafaza etmiş olması başarılı bir yemek hazırlamak isteyenler için en önemli kriterlerdir. Verdiğimiz tarifte doğal aromalarla pişen etler, kısa süre içerisinde hazır hale getirilir. Defne yaprağından soğana, sarımsaktan karabibere kadar farklı lezzetlerle harmanlanarak pişen et, sıcak servis edilmelidir.

Servis aşamasında tabağa alınan etlerin üzerine pişme suyundan bir kaşık gezdirilebilir. Antrikot etin pişerken öz suyunu içine hapsetmesi için kasaptan alırken dövdürülmemesi tavsiye edilir. Ayrıca, pişirme öncesinde uygulanan mühürleme işlemi de ete lezzet katan, bilinen ve sık tercih edilen bir yöntemdir.

Havuçlu&patatesli&bezelyeli bir püre, sebzeli bulgur pilavı ya da arpa şehriyeli bir pirinç pilavı ile servis edilecek antrikot damakta enfes bir tat bırakır. Et yemeklerinin yanında zengin bir çiğ sebze salatası olmazsa olmazdır. Afiyet olsun.

Önceki İçerikYürek Nasıl Yumuşak Pişirilir?
Sonraki İçerik2019 Bayan Kare Saç Modelleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz