Yemek Tarifleri El Kitabı

24.01.2019
329
A+
A-
Yemek Tarifleri El Kitabı

Yemek yapmak zorunluluğun haricinde artık aynı zamanda birçok kişinin hobisi haline gelmiştir. Çeşit çeşit tarifleri denemek, tarif siteleri arasında dolaşırken kaçınılmaz haline gelmektedir. Özellikle konu yemek olunca, çoğu kişi kendi vererek kitapları, siteleri okur, ayrıntılı bir şekilde inceler ve kendince not alarak denemeye çalışır.

Özellikle yemek yapmak öyle bir hobidir ki yaptıkça ve başardıkça biraz daha yapasınız gelir. Şimdi genelleme yapacak olursak yemek sektörü ölmeyecek bir sektördür, herkesin ilgisini çekebilecek bir sektördür dolayısıyla bu sektörü etkileyecek her yardımcı ürün kullanıcılar tarafından her zaman destek görecektir. Bu yüzdendir ki yemek tarifleri ile ilgili bir sürü kitap hazırlanmış ve piyasaya sürülmüştür. Kullanıcılar bu kitaplar ile denemelerini yapmaktadır. Kitap kullanmanın tek olumsuz yanı deneyimlerini paylaşamamalarıdır.

Meze Kitapları

Bu kitaplar genellikle Türk kültürüne biraz daha yatkındır. Ege mutfağı ve Doğu mutfağının esintileri genellikle kitaplarda yer almaktadır.

Ege mutfağının zeytinyağlı börülce, peynirli mezeleri, doğu mutfağının humus, gibi mezelerinden esinlenerek 3 tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’nin balık mezeleri de genellikle ayrıntılı ve resmedilmiş halde madde madde açıklanarak bulunmaktadır.

Tarif verirken resim kullanmaya özellikle özen gösterirler. Çünkü anlatımı diğer yemek tariflerine göre daha zordur.

Uzak Doğu Mutfağı Kitapları

Bu kitaplardaki yemekler biraz daha profesyonelleşmiş veya Uzakdoğu mutfağını seven kişilere hitap eden yemeklerdir. Çünkü yapımı oldukça zor olabilir. Hem çiğ yemekler hem Türk mutfağına göre farklı yapım tarzları ile Türk aşçıları bir nebze daha zorlamaktadır. Bu yüzden de bu kitapların sayısı piyasada daha az bulunmaktadır.

Pasta ve Kek Tarifleri Kitapları

butik pastacılık

Türkiye’de en çok kullanılan kitaplar arasında yer almaktadır. Bunu nedeni pasta ve börek kültürüne daha yatkın olmamızdandır. Misafirliğin, ara öğünlerin, günlerin olduğu bir kültürde bu tarz yiyeceklerin kullanılması aslında çok normaldir. Sadece Türk değil aynı zamanda balkan ülkeleri kültürlerinde de benzer durum söz konusudur.

Pratik Yemek Tarifleri Kitapları

Kitapçılarda en çok satın alınan tarif kitapları arasındadır. Yeni evlenenden, evde yalnız yaşayana kadar birçok birey özellikle bu kitapları kullanmaktadır. Zamanın kısıtlı olduğu şu günlerde özellikle kadınlar için günü kurtarıcıdır.

FOTO GALERİ / Yemek Tarifleri El Kitabı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.