Antik Çağda Küpe Ve Mücevher Modası

24.01.2019
764
A+
A-
Antik Çağda Küpe Ve Mücevher Modası

İnsanoğlunun ürettiği ve kullandığı ilk mücevher, Taş Devrinde hayvan derisinden kaytana geçirilmiş olan renkli deniz kabuğuydu. Çağlar geçtikçe ve yeni madenler keşfedildikçe zaman içerisinde farklı çeşitlerde ve işlevlerde takı ile süs eşyaları üretilmeye devam edilmiştir. Bundan dolayıdır ki mücevherlerin insanlık tarihinde eski geçmişi vardır.

Mücevherlerin ve Küpelerin Kullanılış Amaçları

Dinsel nedenler, beğendirme çabaları, maddi varlık simgesi, sahiplerini koruyan bir tılsım, sembol veya süsleme amaçlı broş antik çağda takı ve süs eşyalarının kullanış amaçlarından olmuştur.

Bugün ise moda için süs amacına doğru yönelmiştir. Takı ve mücevher farklı kültürlerde maddiyat olarak zenginliğin göstergesi ya da belli bir gruba olan bağlılığı da simgelemektedir.

Antik çağ takılarının ilk örnekleri taş, deniz kabukluları, kemik ve fildişi gibi maddelerden yapılırken madenlerin bulunmasından sonra tunç, bakır, altın ve gümüş gibi takıların yapımına yoğunluk verilmiştir.

Mücevherler tarih öncesine ait çağlardan günümüze kadar ulaşan tarihi, doğu ve batıyı, dinleri, arkeolojiyi ve sanatı içerisine alan zenginlik örnekleridir. Geçmişten günümüze uzanan mücevher ve taşlar farklı topluluklarda farklı amaçlarda ve araçlarda kullanılarak günümüze kadar sanat olarak ulaşmayı başarmıştır. Küpeler ise antik çağlarda Tanrıçaların özelliklerini yansıtmak için veya süs amaçlı kadınların kullandığı takı çeşididir.

Küpeler ve Mücevherlerin Türleri

Eski çağlardan günümüze ulaşan küpeleri; hilal, sandal ve sarmal sarkaçlı olarak üç gruba ayırmak mümkündür.

Hilal küpeler kendi aralarında da üçe ayrılmaktadır ve ince levhaların kırılmasıyla oluşturulurlar. Sandal küpeler de küpe kesitleri sandala benzediği için bu şekilde isimlendirilmiştir. Sarmal sarkaç küpeler de iki çeşittir.

Bu küpeler Doğu Yunan’da Ege dünyasında görülür. Küpelerin süslemelerinde bitki, arı gövdeleri ve tahıl gibi çeşitli malzemeler de kullanılmıştır.

Mücevherlerse çok eski tarihe dayanmakla birlikte insanoğlunun madenleri keşfiyle yoğunluk kazanmıştır ve özellikle Sümerler tarafından altının bulunmasıyla da değerlenmiştir.

Sonuç olarak insanlık tarihinde mücevher ve küpeler birbirleriyle çağlar arası etkileşimler yaparak günümüze kadar farklı motif ve türlerde ulaşmayı başarmıştır. Küpe ve mücevherler toplumlarla ilgili günümüz bilgi aktarımı yapması için kullanılan araçlardandır.

FOTO GALERİ / Antik Çağda Küpe Ve Mücevher Modası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.