Ünlü Şeflerden Yemek Tarifi İpuçları

20.01.2019
245
A+
A-
Ünlü Şeflerden Yemek Tarifi İpuçları

Dünyaca ünlü şefler yemek yapmayı seven herkesin mutfakta işlerini kolaylaştıracak ve yemek yapmayı daha çok sevdirecek birçok ipucu veriyor.

Ünlü şeflerin yemek tarifleri ile ilgili bu tüyolarını bilmek işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Vivian Howard

Amerikalı ünlü şef Howard kızartma yaparken malzemelerin kızgın yağa atılmasını tavsiye ediyor. Bu işlem yemeğin fazla yağ çekmesini engelliyor.

Kızartma yağının istenilen sıcaklığa gelip gelmediğini anlamak için, tavadaki yağa az miktarda un koyulmasını tavsiye ediyor.

Jamie Kimm

Jamie Kimm

Yemeklerde lezzeti belirleyen en önemli unsurun tuz olduğuna inanan Kimm, kalitesi yüksek deniz tuzlarını öneriyor.

Alex Pilas

Makarnalar hakkında ipuçları veren ünlü şef, lezzetli makarnanın sırrının az pişirilmesinde saklı olduğunu söylüyor. Alex Pilas’ın tarifine göre tam pişmemiş, yarı çiğ haldeki makarna değişik soslarla tatlandırılarak sofraya getirilmeli.

James Trevor Oliver

The Naked Chef adlı televizyon programı ile ünlü şef, salata yaparken yağ ve sosların tuzdan önce dökülmemesi gerektiğini söylüyor. Tuz sostan sonra dökülürse, sıvı yağ tuzu bir yere toplayacak ve eşit miktarda salataya yayılmasını engelleyecektir.

İngiliz asıllı şef mutfak ile ilgili ipuçları vermeyi de ihmal etmiyor. Örneğin, avokadonun bir bütün halinde çıkarılabilmesi için bir çorba kaşığı kullanılırsa meyve kabuğundan dağılmadan çıkıyor.

Oliver’in mutfak sırlarından biri de kırıldığı kabın içerisine düşen ufak yumurta kabukları ile ilgili. Böyle bir durumda parmağınızı su ile ıslatıp kabın içine batırarak rahatça alabilirsiniz. Kabuk, su ile ıslattığınız parmağınıza direkt olarak yapışacaktır. Elinizle yapmak istemiyorsanız aynı işlemi yumurta kabuğu ile de yapabilirsiniz.

Ludo Lefebvre

Patateslerim fast food restoranlarındaki gibi çıtır çıtır olsun istiyorsanız, tuzlu suda bekletip kuruttuktan sonra kızartın. Ünlü şefin bu tüyosu ağızda dağılan patates kızartmasına bayılanlar için.

Alice Waters

Ünlü şef soslardan salatalara kadar bütün yemeklere sarımsak ilave edilmesi gerektiğini söylüyor.

Ona göre lezzetli bir yemeğin sırrı sarımsak aromasında gizli.

Heston Blumenthal

Ünlü şef leziz yumurtalar için benmari usulünü öneriyor. Ateşle direkt olarak temas etmeyen haşlama yumurtaların damak tadına daha uygun olduğuna inanıyor.

Omletlerin daha kabarık olması için ise tavanın sürekli olarak sallanmasını öneriyor. Böylece yumurtanın tavaya yapışma ve yanma riski de önlenmiş oluyor.

FOTO GALERİ / Ünlü Şeflerden Yemek Tarifi İpuçları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.