Otlu Patates Mücveri Tarifi

06.03.2019
144
A+
A-
Otlu Patates Mücveri Tarifi

Mücver sofraların sevilen yemeklerindendir. Kahvaltıdan ikindi çayına, öğle yemeğinden akşama her öğünde kendine yer bulur. Çeşitli sebzelerle hazırlanabilir. Kızartarak yapıldığı için son derece lezzetlidir. İçerisine konan ürünler ise mücverin türünü ve ismini belirler.


  Sıklıkla yapılan otlu patates mücveri, klasik tariflerin dışına çıkmak isteyenler için idealdir. Bu tarifte kabak yerine patates kullanılır ve lezzetlendirmek için yeşilliklere başvurulur. Sevdiğiniz yeşillik türüne göre mücverinizi çeşitlendirebilirsiniz.

Otlu Patates Mücveri Tarifi

 Mücveri eşit bir şekilde pişirebilmek için bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekir. Kullandığınız sebzeleri rendelerken fazla suyunu atmak bunlardan birisidir. Aynı zamanda kızgın yağa atılan mücver şeklini korumakta ve daha iyi pişmektedir.

 Mücver Karışımlarının Hazırlanması

 Otlu patatesli mücver, tüm malzemelerin karıştırıp kızartılmasıyla hazırlanır. Bu yüzden malzeme seçimi ve hazırlığı çok önemlidir. Kızartmayı kolay yapabilmeniz için karışımın akışkan kıvamda olması gerekir. Fazla katı karışımların içi çiğ kalabilir.

 Aşırı cıvık bir karışım da kızartma aşamasında parçalanacaktır. İdeal bir kıvam yakalamak ve lezzetli mücverler yapmak için ilk bir iki parçada deneme yapabilirsiniz. Kızartma işlemi devam ederken karışıma ilave edilen malzemeler olabilir. Lezzetli bir otlu patatesli mücver için aşağıdaki malzemeleri toplayarak işe başlayabilirsiniz.


Otlu Patates Mücveri Tarifi

 Otlu patates mücveri tarifi

 Tarif yapılacak kişiye göre miktarlar değişiklik gösterir. Mücverin ana malzemesi ise patatestir. Yaklaşık 4-6 kişilik bir otlu patates mücveri tarifi için ana malzemeler aşağıdaki gibidir.

 -3 adet patates

 -Yarım demet taze soğan

 -Yarım demet maydanoz

 -Yarım demet dereotu

 -2 adet havuç

 -2 yumurta

 – Aldığı kadar un

 -Kızartmak için yeterli sıvıyağ

 -1 tatlı kaşığı tuz

 -1 çay kaşığı karabiber

 -1 çay kaşığı kimyon

 -1 çay kaşığı tatlı toz kırmızı biber

 -Servis için isteğe göre süzme yoğurt ve sarımsak

 Malzemeler ayarlandıktan sonra mücver yapımına geçilebilir.

Otlu Patates Mücveri Tarifi

 Otlu Patatesli Mücverin Yapımı

 Patatesler yıkanır ve soyulur. Rendeden geçirilip büyükçe bir kaba alınır. Bu esnada yeşillikler saplarından ayıklanır ve suda iyice yıkanır. Havuçlar yıkanıp rendeden geçirilir. Ayrı bir kapta bekletilir. Yeşillikler ince ince kıyılarak havucun üstüne alınır. Yeşillikler fazla su salacağı için rendeden geçirilmesi tavsiye edilmez.

 Saplarını ayıracak şekilde kıymak yeterlidir. Bu esnada bekleyen patates suyunu bırakmaya başlar. Patatesler iki avuç arasında sıkıştırılarak fazla suyundan uzaklaştırılır. Sıkılan patatesler havuç ve yeşilliklerin üzerine alınır. Sıkma işlemi bitikten sonra karışım büyük bir kaba alınır ve üzerine yumurtalar koyulur. Baharat ve tuz karışımları da mücver karışımına aktarılır. Bu aşamada bir kaşıkla tüm malzemeler alt üst edilir.

 Un miktarı kıvama göre değişir. Harç bekleme esnasında da kendi kendine sulanacağı için unu hemen eklemek doğru değildir. Kızartma işlemi devam ederken kaşık yardımı ile azar azar harca eklenmelidir. Tavaya sıvıyağ konur ve kızdırılır.

 Kızan yağa bir servis kaşığı yardımı ile az bir parça konur. Bu şekilde hem yağın ısısı hem de harcın kıvamı kontrol edilir. Gerekirse biraz un ilavesi yapılarak otlu patatesli mücver kızartılmaya başlanır. Kızaran parçalar havlu peçete serilmiş bir tabağa alınarak fazla yağından arındırılır.

Otlu Patates Mücveri Tarifi

 Otlu Patatesli Mücver Servisi ve Sunumu

 Kızartma işlemi biten mücver sıcak ya da ılık tüketilebilir. Zeytinyağı ile kızartma işlemi yapıldıysa mücver soğuk meze olarak da sunulabilir. Mücverleri sunarken birer adet tabaklara koyarak üzerini sosla lezzetlendirebilirsiniz. Dilerseniz büyük bir servis tabağı içinde yanında sarımsaklı yoğurt ile de servis edebilirsiniz. Otlu patatesli mücver bekledikçe biraz kendini çekerek sertleşebilir. Bu yüzden parçaları küçük ve ince tutmak daha avantajlıdır.


FOTO GALERİ / Otlu Patates Mücveri TarifiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.