Mevsim salatası nasıl yapılır?

27.02.2019
219
A+
A-
Mevsim salatası nasıl yapılır?

Salata Latince Salare kelimesinden türetilmiştir. Tuzlanmış anlamına gelen salare kelimesinin karşılığı ülkemizde salata olmuştur. İştah açıcı özelliği ile sofraların baş tacı olan salatalar, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindirler. Yaşanılan mevsime göre yapılan salatalar ana yemeklere eşlik etmektedir. Mevsim salatası, kullanılan malzemelerin taze ve sağlıklı olmasından dolayı daha çok tercih edilmektedir.

Salatanın ana yemeği tamamlayıcı olması gerekir. Protein oranı fazla olan bir yemek yapıldığında salatanın protein değerinin düşük olması gerekir. Salatalar, içerisindeki ana malzemenin adını alarak isimlendirilirler.

Mevsim salatası nasıl yapılır?

Mevsim Salatası Tamamlayıcı Unsurları

Salatalar, renk ve şekilleri ile iştah artırıcıdır. Sofranın yemeklerine, mevsimin lezzetlerine uyumlu olarak hazırlanan salatalar, insanın ağız salgısını artırarak yemeğin hazmını kolaylaştırırılar. Salatalar kullanılan malzemeye göre çeşitlendirilmektedir. Mevsim salatası, mevsimin önde gelen sebzelerinden ve meyvelerinden yapılır.

Genel olarak, çiğ sebze, pişmiş sebze, etler ve meyvelerden yapılan salatalar özel olarak servis edilir. Malzemeleri iyice yıkandıktan sonra temiz bir bezle kurulanıp porselen, cam veya fayans bir kapta servis edilir. Sos olarak genellikle limon, tuz ve zeytinyağı kullanılsa da çeşidine göre nar ekşisi, biber, mayonez gibi tamamlayıcı ürünler de kullanılır.

Ülkelerin Mevsim Salata Kültürleri

Ülkemizdeki salata çeşitleri, yetişen sebze ve meyve ile şekillendirilmiştir. Avrupa ülkelerine göre biraz daha sınırlı salata çeşidine sahibizdir. Avrupalılar her tülü et, bitki ve yemişten salata yapmaktadır. Salata İtalyan mutfağının icadıdır.  Fakat salatayı yemekten önce yemeyi adet haline getirenler Fransızlardır.

Mevsim salatası nasıl yapılır?

Ekşi soslu mevsim salatası salata olarak tüketilirken ekşi konulmayanlar Avrupa’da ordövr olarak tüketilmektedir. Avrupa salata ve ordövr bakımından oldukça zengin olmasına rağmen ülkemiz daha çok piyaz tarzı doyurucu salataları ile meşhurdur. 

Mevsim Salatanın Bilinen Faydaları

Salatalar, iştah açar, hazmı kolaylaştırıcı salgı salınmasını sağlar. Lezzet ve renk bakımından sofraları canlandıran salatalar vitamin ve mineral bakımından zengindir. Çiğ sebze ve meyvelerden yapılan salata çeşitleri pişmiş malzemeden yapılanlara oranla daha sağlıklı ve mineraller bakımından daha faydalıdır. Sofralarında salata tüketmeyi adet haline getirenlerin ekstra vitamin almasına gerek kalmaz.

Vitamin kaybını önlemek için salata malzemelerini doğrarken mümkün olduğunda demir kullanılmamalıdır. Elle büyük büyük koparılarak hazırlanması daha doğrudur. Vitamin kaybının olmaması için Mevsim salatası yarım saat içinde tüketilmelidir. Sebzelerin C vitaminin yok olmasını önlemek, A vitaminin faydasını artırmak için limon ve zeytinyağı mutlaka kullanılmalıdır.

Mevsim salatası nasıl yapılır?

Kış Mevsim Salatası Nasıl Yapılır?

Kış mevsiminde yapılan salata malzemeleri:

·         Yarım Kırmızılahana

·         2 tane havuç

·         1 tane göbek marul

·         3 kaşık konserve mısır

·         Yarım demet roka

·         Yarım demet maydanoz

·         Tuz, limonsuyu, zeytinyağı

Sebzeler güzelce yıkandıktan sonra göbek marul dörde kesilir. Kırmızılahana incecik doğranıp tuz ve limonsuyu ile güzelce ovulur. Havuçlar rendelenir. Roka ve maydanoz yaprakları yıkanıp güzelce kurulanır. Salata tabağına dörde bölünmüş marul dilimleri çiçek şeklinde yerleştirilir. Kenarlarına havuç ve kırmızılahana değişimli olarak yerleştirilir. Mısır, roka, maydanoz yaprakları marulun ortasına serpiştirilip limonsuyu ve zeytinyağı gezdirilerek kış mevsim salatası hazırlanır.

Bulgurlu Yaz Mevsimi Salatası Nasıl Yapılır?

·         1 su bardağı pilavlık bulgur

·         4 tane salatalık

·         2 tane domates

·         1 tane közlenmiş kırmızıbiber turşusu

·         Yeşil soğan

·         Çeyrek demet dereotu, nane, maydanoz

Sosuna;

·         5 yemek kaşığı zeytinyağı

·         2 yemek kaşığı limonsuyu

·         1 yemek kaşığı nar ekşisi

·         1 diş sarımsak

·         Tuz, karabiber

Mevsim salatası nasıl yapılır?

Suda bekletilen pilavlık bulgur kaynar suda iyice şişip yumuşayıncaya kadar haşlanır. Haşlanan bulgurlar süzülerek kaseye alınarak soğumaya bırakılır.  Domates, közlenmiş kırmızıbiber turşusu ve salatalar küçük küp şeklinde doğranır. Taze soğan, dereotu, maydanoz incecik kıyılır. Ezişmiş sarımsak, zeytinyağı, limonsuyu, tuz, nar ekşisi, tuz ve karabiber iyice karıştırılarak sos hazırlanır. Bütün salata malzemeleri harmanlanıp sosu ilave edilerek servis yapılır

FOTO GALERİ / Mevsim salatası nasıl yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.