Zona Hastalığı Öldürür Mü?

17.01.2019
578
A+
A-
Zona Hastalığı Öldürür Mü?

Halk arasında gece yanığı olarak da bilinen zona hastalığı bir cilt problemidir. Birçok insan bu sorunun getirdiği riskleri, belirtileri ve sonuçlarını merak ediyor. Bu hastalık bir tür virüs çeşidi ile ortaya çıkmaktadır. Su çiçeği hastalığı yaşanırken vücuda yerleşen varisella bağışıklık sistemine saldırır. Sistemi zayıf düşürüp etkisiz kıldıktan sonra zona hastalığı olarak ortaya çıkar. Bazı belirtilerle kendisini gösterir. Bunlar arasında döküntü, kaşıntı ve kabarıklık en çok görülen etmenlerdir. Fiziksel ve psikolojik olarak birçok farklı etkiyle de ortaya çıkar.

Örneğin stres bozukluğu ve depresyon bunların başında gelir. Ayrıca vücudun direncini düşüren hastalıklar ve yaşlılık da bu hastalığın ortaya çıkmasına sebep olan etmenler arasında yer alır. Varisella virüsü daha çok sinir köklerine yerleşir. Bu yüzden farklı dönemlerde kişide büyük baş ağrılarına sebep olabilir. Baş bölgesinin yanı sıra göğüs kısmında da rahatsızlıklar ortaya çıkar. Ayrıca bacak, kol, kalça ve karın ile sırt gibi bölgelerde de görünür. Her ne kadar ciddi bir hastalık olarak ön plana çıksa dahi, zona hastalığı ölümcül değildir.

 Zona Hastalığının Tedavisi Nedir?

Zona hastalığı adına mutlaka suçiçeğinde olduğu gibi erken teşhis büyük öneme sahiptir. Teşhis ile beraber İlk birkaç gün içerisinde varisella virüsünün sinir sistemine yayılmasını engellemek için müdahale etmek gerekir. Bunun için doktor kontrolü bünyesinde ilaç tedavisine başlanır. Ayrıca bu dönem hastanın bağışıklık sistemi zayıf kaldığından dolayı, ek ilaç tedavisi gereklidir. Eğer tedavi gerçekleştirilmezse vücutta meydana gelebilecek döküntü ve yaraların iyileşmesi uzun yıllar sürebilir.

 Zona Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Eğer kişi zona hastalığı veya suçiçeği yaşamamışsa, bu belirtileri gösteren kişiye temas ettiğinde hastalık bulaşabilir. Çünkü varisella virüsü vücuda ilk kez girdiğinden dolayı, bağışıklık sistemi hazır değildir. Suçiçeği veya zona hastalığı geçiren kişilerin bağışıklık sistemi güçlü olduğu için, bu sorun bir daha ortaya çıkmaz.

 Zona Hastalığı İçin Ne Tür Yiyecekler Tüketilmeli?

Bu haftalık için doktor kontrolü altında ilaç tedavisinin yanı sıra, bazı doğal besinlerin tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Kuşburnu; Özellikle içeriğinde güçlü antivirüs etmenleri bulunduğundan dolayı, cilt üzerinde deforme olmuş kısımların temizlenmesinde etkilidir. Özellikle kuşburnu ile yapılan çay ağrıların şiddetini azaltır.

 Semizotu; Omega-3 yağ asidi olarak semizotu balığa göre daha büyük ihtiva gösterir. Bu yüzden sinir hücrelerini daha güçlendirmek adına vitamin eksikliğini gidermek için tüketilmelidir.

 Bal; Zona hastalığını yenmenin en önemli etmenlerden biri bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçer. Bu sebepten dolayı düzenli bal tüketilerek bağışıklık sistemi daha etkili kılınabilir.

 Zerdeçal; Bu besin kaynağı neredeyse birçok farklı problem karşısında etkilidir. Bu yüzden zona hastalığı içinde zerdeçal tüketimi düzenli olarak gerçekleştirilmeli.

Bütün bu besin kaynakları düzenli biçimde dengeli şekilde tüketilmelidir. Böylece ilaç tedavisine ek olarak bağışıklık sistemi çok daha güçlü hale gelebilir. Bu da kısa süre içerisinde hastalığın belirtilerinin minimum seviye inmesini önemli etken sağlayacaktır.

 Zona Hastalığı Tekrar Eder Mi?

En çok merak edilen konulardan biri de budur. Ancak hastalığın tekrar etmesi pek olası değildir. Zira vücut bir kez varisella virüsü ile karşı karşıya kaldığı zaman, bu soruna karşı kendini adapte eder.

Böylece bağışıklık sistemi bir kez daha bu virüs ile karşı karşıya kaldığında, sorun daha başlamadan bertaraf eder. Ancak yine de istisnai olarak bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde, tekrar ortaya çıkma olasılığı mümkündür.

Özellikle bazı tehlikeli, bağışıklık sistemini düşüren hastalıklar söz konusu olduğunda zona hastalığı ortaya çıkabilir. O yüzden her zaman dengeli ve sağlıklı besin tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

FOTO GALERİ / Zona Hastalığı Öldürür Mü?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.