Ponpon Örgü Nasıl Yapılır?

17.01.2019
284
A+
A-
Ponpon Örgü Nasıl Yapılır?

Yaratıcılık konuşturularak örgü ile birbirinden güzel tasarımlar ortaya çıkarmak kadınların vazgeçilmez felsefidir. Doğal, sıcak, samimi ve kullanışlı örgü modelleri sağlıklı bir yapı getirmesinin yanı sıra; uzun yıllar kullanım imkanı da sağlamaktadır.

Bu yüzden hem giyim kuşam açısından hem de evin farklı yerlerinde değerlendirilecek örgüler her zaman kadınların ellerinde hayat budur. Tabii bu örgüler için üzerine yapılacak süslemelerin önemi çok büyüktür.

Daha şık, şirin ve tarz bir görünüm elde etmek için farklı eklemeler örgülerde bütünlük sağlar. Örgü işlerinin vazgeçilmezlerinden biri de ponpon eklemesidir. Rengarenk, farklı boyutlarda tasarımları gerçekleştirilen ponponlar, başta bere olmak üzere birçok farklı giyim üzerinde değerlendirilmektedir.

Hoş görüntüleriyle örgü işinin çok daha şirin ve etkili görünmesi adına ponponlar çoğu zaman yerini alır. Oldukça kolay tasarımı gerçekleştirebilen ponponlar için, birkaç malzeme temin edip basit yapımını öğrenmek yeterli gelecektir.

Ponpon Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Ponpon çeşitleri günümüzde birçok farklı örgü işinin üzerine yerleştiriliyor. Bunlar içerisinde başta atkı ve bere olmak üzere, farklı giysilerin değişik noktalarında da kullanılmaktadır.

Şıklık olarak daha dikkat çekici, daha şirin ve etkili bir görünüm yakalamak adına ponponlar en güzel süslemelerdir. Yediden yetmişe birçok giyside tercih edilen ponponların yapımı da oldukça kolaydır.

Bunun için gerekli olanlar arasında karton ve yuvarlak bir malzeme vardır. Örneğin bir bardak veya kase olabilir. Ayrıca makas ve ip harika ve şirin ponponlar ortaya çıkarmak için yeterlidir. Tabi isteğe bağlı olarak değişik süslemeler de yine ponponları üzerinde kullanılmak için değerlendirebilir.

Ponpon Nasıl Yapılır?

Kolay birkaç aşamayı gerçekleştirerek siz de birbirinden güzel ve rengarenk ponponlar yapabilirsiniz.

– İlk olarak kâse ya da bardağı kullanarak bir yuvarlak oluşturmalıyız.

– Daha sonra 2 santim aralık olacak şekilde orta kısmından küçük bir yuvarlak açmalıyız.

– Orta kısmını yararak etrafını güzel bir şekilde keselim.

– İpin geçebilmesi için aradan bir santim de kesik yaratalım.

– Elde edilecek olan iki kartonun arasına ip keserek koymalıyız. Ancak uçları biraz santim dışarıda olacak şekilde yerleştirilmelidir.

– Daha sonra ip bir santim açıkta bırakılan yerden sarılmaya başlanacak. Ancak ipin dağıtarak sarılmasına dikkat etmelisiniz.

– Şekil olgun bir hal aldığında araya eklenen ipi gererek bağlamalıyız.

– Makas yardımıyla iki karton arasına sardığımız ipi kesip almamız gerek.

– Kartonlar arasındaki ipi iyice gererek bağlayın.

– Kartonlar arasındaki girilmiş bu ipten tutmak suretiyle, ponponu aşağı doğru sallayın.

– Düzgün bir görünüm elde edilmesi için aralardan çıkan fazlalıkları makasla almalısınız.

İşte bu kadar basit. Artık harika bir ponpona sahipsiniz. Dilediğiniz yerde kullanabilir, farklı giysilerle harika bir görüntü ortaya çıkarabilirsiniz. İpleri fazla ziyan etmeden çok az bir ip kullanmak suretiyle dilediğiniz boyutlarda ponpon tasarımı gerçekleştirmeniz mümkün. Gerekli malzemeleri elde ederek siz de evinizde harika ponponlar yaratabilirsiniz.

Rengarenk Ponpon Tasarımları

Ponponlar farklı giysilerin daha şirin ve estetik görünmesi için tercih edilen bir süslemedir. Üstelik bu sadece çocuk giysileri ya da gündelik olarak tercih edilecek farklı giyim örneklerinde kullanılmaz.

Aynı zamanda özel davet ve organizasyonlar söz konusu olduğunda, şık elbise modellerinde de etkili bir görünüm sağlamaktadır. Son dönemlerde önemli markaların trend giyim çeşitlerinde görmek mümkün. Tabii özellikle farklı atkı ya da bere gibi giyimler için vazgeçilmez süslemelerdir.

Değişik boyutlarda tasarımları gerçekleştirilebilir. Sınırsız renk olanağı ve farklı boyutlardaki dizaynlarıyla hoş bir görünüm yakalanabilir. Elde edeceğiniz malzemelerle siz de evinizde fazla ip kullanmadan kolayca birbirinden güzel ponponlar yaratabilirsiniz.

FOTO GALERİ / Ponpon Örgü Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.