Tüp Bebek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

15.02.2019
232
A+
A-
Tüp Bebek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisine başlamadan kadın ve erkeği ayrı ayrı değerlendirmek gerekmektedir. Tüp bebek hakkında bilinmesi gerekenler dikkatle incelenmeli ve profesyonel yardıma başvurulmalıdır. Kadının ilk muayenesinde ultrasyon yardımı ile yumurtalığında bulunan yumurta sayısı tespit edilmelidir. Yine bu muayene esnasında hastanın doğumsal bir rahim sorununa sahip olup olmadığı tespit edilmelidir. Rahim içerisinde yer kaplayan Polik ve Miyom gibi lezyonların bulunup bulunmadığı tespit edilmelidir.

Tüp Bebek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kadının yumurta sayısı yaşına göre uyumlu değilse bir diğer aşama olarak kişiden hormon testi ve genetik analiz tespiti talep edilmektedir. Tüp bebek hakkında bilinmesi gerekenler temelde bayan hastalar için bu aşamalarda incelenmektedir. Erken hastalar için ise süreç şu şekilde devam etmektedir. Erkeklerin iki hafta ara ile yapılan iki farklı sperm testine tabi tutulmaları gereklidir. Erkek spermi döngüsel olarak artış veya artış gösterebilmektedir. Bu nedenle yakın aralıklar içerisinde iki farklı tahlil yapılmasına dikkat edilmelidir.

Tüp Bebek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yapılan sperm analizlerinde ciddi sayısal anomali saptanan hastalarda, hormon testleri ve genetik analizlerin yaptırılması gerekmektedir. Yine çiftlerin tüp bebek yaptırmalarına engel bir durumlarının olup olmadığını belirlemek için genel sağlık testlerinin ilk muayene esnasında yaptırılması talep edilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilmektedir?

Tüp bebek tedavisi son dönemlerde sıklıkla uygulanan tıbbi bir müdahale yöntemidir. Bu yöntemle doğal yollarda ortaya çıkmayan gebeliğin teşviki müdahale ile sağlanmaktadır. Tüp bebek hakkında bilinmesi gerekenler bilinerek süreç daha sağlıklı bir şekilde yürütülebilmektedir. Merak edilen ve oldukça geniş bir uygulama sahası bulunan tüp bebek tedavisi kimlere uygulanabilmektedir. Buna göre:

·         1 yıl boyunca düzenli ve korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayan tüm çiftler için uygulanabilmektedir,

Tüp Bebek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

·         Özellikle tüpleri tıkalı olan hastaların ya da tüpleri alınmış olan hastalar için tercih edilen ilk tedavi yöntemi olarak görülmektedir,

·         Önemli oranda erkek faktörünün görüldüğü durumlarda sperm problemini aşmak için tüp bebek tedavisine yönelmek olumlu sonuçlar verebilmektedir,

·         Yumurtlama sorunu olan hastalarda sorun diğer yöntemler kullanılarak aşılamıyorsa, tüp bebek tedavi yöntemine yönelmek mümkündür.

tüp bebek

·         Diğer tedavi yöntemleri sonucunda tedaviye olumlu dönüt gözlenmemişse de tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir.

·         Anne ya da babanın herhangi bir hastalık açısından taşıyıcı ya da hasta olduğunun bilindiği ya da sonradan tetkik edildiği durumlarda hastalığın çocuğa aktarılmaması için tüp bebek tedavisi olumlu sonuçlar vermektedir.

Tüp bebek tedavisi uygulamalarında özellikle son dönemlerde büyük başarılar elde edilmektedir. Bu nedenle de bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin en gözde yöntemleri arasında sayılmaktadır. Bu aşamada çiftlerin doğru yöntemler ve diğer konularda tüp bebek hakkında bilinmesi gerekenler hakkında bilgi edinmeleri gereklidir.

Tüp Bebek Tedavi Yöntemi Başarılı Mı?

Tüp bebek tedavi yöntemi son dönemlerde yüksek başarı ile uygulanabilen yöntemler arasında gelmektedir. Buna göre çiftlerin yaşlarının belirli bir düzeyin altında olması başarı ihtimalini ciddi oranda artırmaktadır. Bununla birlikte genetik faktörler ve sağlık koşulu gibi şartlar da tedavinin başarısı için önemli olan diğer konulardır. Tüp bebek hakkında bilinmesi gerekenler temel olarak yazımızda bahsedildiği gibidir. İleri boyutta tedavi şartlarını merak eden hastaların kendileri için uygun olan bir hastane ortamında tedavi koşullarını görüşmeleri gereklidir. Tüp Bebek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tedavi yöntemi günümüzde büyük başarı oranı ile uygulandığından giderek yaygınlaşmıştır. Bununla birlikte anne ve baba adaylarının geçirmekte oldukları kronik hastalık ve rahatsızlıkların bebekte de görülmemesi için tüp bebek yöntemi sayesinde önlem alabilmek mümkündür. Geç kalmamak ve doğru tedaviden mahrum kalmamak için en yakın hastane de uzman ekipten detaylı bilgi almak ve mümkünse kısa süre içerisinde tedavi sürecine başlanması önerilmektedir.

 

FOTO GALERİ / Tüp Bebek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.