Tek Göz Seğirmesi Neden Olur?

06.02.2019
216
A+
A-
Tek Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz seğirmesi herkesin zamanla başına gelen oldukça yaygın bir durumdur. Bazen uzun sürer ve sinir bozucu olabilir. Genellikle sadece bir gözün alt kapağında ya da üst kapağında meydana gelir.

Çoğu göz seğirmesi gelir ve gider, ancak bazen seğiren göz haftalarca hatta aylarca sürebilir. Hemen hemen tüm göz seğirmeleri zararsızdır.

Fakat eğer bir göz seğirmesi uzun süre devam ederse, ciddi bir nörolojik durumu işaret edebilir. Bu durumlar çok daha az rastlanır ancak yine de böyle durumlarda bir göz doktoru tarafından teşhis ve tedavi edilmelidir.

Halka arasında ise göz seğirmesi, çoğu zaman ilahi bir mesaj olarak algılanmaktadır. Aslında bilimsel bulgular pekte böyle olmadığını kanıtlamaktadır.

Tek Göz Seğirmesinin Tetikleyicileri

 • Stres
 • Yorgunluk
 • Göz yorgunluğu
 • Kafein
 • Alkol
 • Kuru gözler
 • Beslenme sorunları
 • Alerjiler

Bu listeye yakından bakın ve bu potansiyel tetikleyicilerden hangisinin sizin için geçerli olabileceğine dikkat edin. Bazen diyetinizde ve yaşam tarzınızda ufak değişiklikler yapmanız göz seğirme riskinizi önemli ölçüde azaltabilir hatta tamamen ortadan kaldırabilir.

Göz kapağınız seğirirken, başkalarının görebileceğini düşünebilirsiniz. Ancak çoğu seğirmesi çok belirsizdir ve başkaları tarafından kolayca görülmez.

Tek Gözüm Neden Seğiriyor ve Bu Konuda Ne Yapabilirim?

 1. Stres

Stres muhtemelen göz seğirmesinin en yaygın nedenidir. Yoga, nefes egzersizleri, arkadaşlarla ya da evcil hayvanlarla zaman geçirmek ve programınıza daha fazla zaman ayırmak, göz kapağı seğirmesine neden olabilecek stresi azaltmanın en güzel yollarıdır.

 1. Yorgunluk

Uyku eksikliğinden dolayı, göz seğirmesi olabilir. Uykunuzu düzene sokmak ve tutarlı bir uyku programına sahip olmak seğiren gözünüze iyi gelecektir.

 1. Göz yorgunluğu

Göz yorgunluğu özellikle bilgisayar, tablet ve akıllı telefonların aşırı kullanımından kaynaklanan dijital göz yorgunluğu da göz kapağı seğirmesinin yaygın bir nedenidir.

Dijital cihazları kullanırken “20-20-20 kuralını” uygulayın. Her 20 dakikada bir, ekranınızdan uzak durun ve gözlerinizi, uzak bir nesneye (en az 20 fit uzaklıkta) 20 saniye veya daha uzun süre odaklanmasına izin verin. Bu, göz seğirmesini tetikleyebilecek yorgunluğu azaltır. Ayrıca, doktorunuza dijital göz yorgunluğunu hafifletmek için bilgisayar gözlüklerini sorun.

 1. Kafein

Çok fazla kafein gözün titremesini tetikleyebilir. Bir veya iki hafta boyunca kahve, çay, çikolata ve alkolsüz içecekleri (veya kafeinsiz olanlara geçin) kesmeyi deneyin ve göz seğirmenizin kaybolup kaybolmadığını kontrol edin.

 1. Alkol

Bira, şarap veya likör gibi alkollü içecekler içtikten sonra göz seğirmesi yaşarsanız, alkol tüketimi göz kapaklarının seğirmesine neden olabileceğinden bir süre ara vermeye çalışın.

 1. Kuru gözler

Pek çok yetişkin, özellikle 50 yaşından sonra kuru gözler sendromunu yaşar. Kuru gözler, bilgisayar kullananlar, bazı ilaçlar (antihistaminikler, antidepresanlar, vb.) kullanan, kontakt lens kullanan, kafein veya alkol tüketen kişilerde çok yaygındır. Eğer seğiren bir göz kapağınız varsa, kuru göz değerlendirmesi için göz doktorunuza danışın. Nemin gözünüzün yüzeyine kazandırılması, seğirmeyi durdurabilir.

 1. Beslenme sorunları

Bazı raporlar, magnezyum gibi bazı besin maddelerinin eksikliğinin göz kapağı spazmlarını tetikleyebileceğini göstermektedir. Her ne kadar bu raporlar kesin olmasa da bunu seğirmenin olası bir nedeni olarak göz ardı etmeyelim.

 1. Alerjiler

Alerjik yapıdaki kişilerin göz ve çevresinde kaşıntı, şişme olabilir. Gözler sık sık ovulduğunda, histamini kapak dokularına ve göz kapağı seğirmesine neden olabilecek etken maddeyi gözyaşlarına bırakır. Bu sorunu gidermek için bazı göz doktorları, göz kapağı seğirmesine yardımcı olmak için antihistaminik göz damlaları veya tabletler önermişlerdir. Ancak, antihistaminiklerin de kuru gözlere neden olabileceğini unutmayın. Gözleriniz için doğru olanı yaptığınızdan emin olmak için göz doktorunuza danışarak hareket edin.

FOTO GALERİ / Tek Göz Seğirmesi Neden Olur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.