Modanın Ortaya Çıktığı İlk Şehirler

06.02.2019
246
A+
A-
Modanın Ortaya Çıktığı İlk Şehirler

Moda insanın farklı hissetmek, özgün olmak ve saygı duyulmak istemesi gibi ihtiyaçları sonucunda ortaya çıkardığı bir kavramdır. Modanın ilk tasarımcısı Charles Frederick Worth olarak tarihe geçmiştir. Charles Frederick Worth 1846 yılında İngiltere’de doğmuştur. Charles, alışılmışın dışına çıkarak tarihteki ilk Haute Couture’u (hut kutçuğ) yapan moda tasarımcısıdır.

Haute Couture kişinin isteği üzerine kişiye özel olarak dikilen giysi anlamı taşır. Fransızca kökenli olan bu moda teriminin tam karşılığı “yüksek dikiş” olarak ifade edilmektedir.

Charles aynı zamanda tasarımlarındaki etiketlere kendi markasının adını yazmayı akıl eden ilk modacıdır. 1892’de ise Amerika’da Vouge adında orta düzeyde bir sosyete gazetesi çıkmıştır. Sonrasında seyrini gitgide moda alanına doğru çevirmiştir. Moda alanında yapı taşlarından biri olmuştur.

Farklılıkların Modası COCO CHANEL

Birçok farklılığa ve ilke imza atan kadınları hepimiz çok severiz. Sizin de adını ve büyük markasını birçok kez duyduğunuz Coco Chanel o kadınlardan bir tanesi. Fransa dahil Dünya’da beyaz olmanın soyluluk olduğu dönemde Fransa’da bronzlaşarak dolaşarak dünya çapında yeni bir moda akımı oluşturmuştur. Ayrıca kadınların güzel gözükmek adına korselerle ,şişik elbiseler ve kabarık göğüslerle dolaştığı dönemlerde kedisi ilk sigara içen, ilk pantolon giyen kadın olarak yaptıklarıyla şimdi büyük ve başarılı bir markaya adını vermekte.

Moda Şehirleri

Moda şehri dendiğinde bir an bile duraksamadan aklınıza gelecek olan ilk şehir hiç şüphesiz Paris olmalıdır. Moda terimlerinin birçoğu (metnin başında sözünü ettiğimiz Haute Couture gibi) Fransızcadır. Zaten gerçekleştirilen moda buluşmaları, moda etkinlikleriyle modanın kalbi Fransa’da atıyor.

Fransa’nın yanı sıra bahsettiğimiz gibi Amerika ve İngiltere’de olan New York , Londra ve bu şehirlere ek olarak Floronsa Gucci, Scervin, Ferragamo, Pucci gibi pek çok büyük ve başarılı markaya ev sahipliği yapmaktadır. New York sokak görünümleri de dahil olmak üzere her alanda modaya yön verme konusunda diğer şehirlere oranla birkaç adım daha önde olduğu gerçeği yadsınamaz.

Milano Moda Haftası

Milano’da her yıl düzenlenmekte olan ve büyük tasarımların sergilendiği bu moda haftasında, yeni yıl trendleri moda tutkunlarına görsel bir şölenle sunulmaktadır.

FOTO GALERİ / Modanın Ortaya Çıktığı İlk Şehirler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.