Hamileyim Sivilcelerim Çıktı Ne Yapmalıyım?

06.02.2019
205
A+
A-
Hamileyim Sivilcelerim Çıktı Ne Yapmalıyım?

Sıklıkla sorulan hamileyim sivilcelerim çıktı ne yapmalıyım sorusunun cevabı bitkisel çözümlerle verilmektedir. Bitkilerin doğru kullanımı ile birlikte sivilceler azalmaktadır. Kimi bitki kürleri ise sivilcelerin tamamının giderilmesinde etkili olmaktadır.

Hamilelerin Sivilcelerinin Tedavisinde ilk Seçenek: Limon

Limon, içerdiği bileşenler vasıtasıyla sivilcelerin daha fazla büyümesine engel olmaktadır. Biz bez yardımıyla ya da doğrudan sivilcelerin bulunduğu alana sıkılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bekleme süresidir.

En az 20 – 25 dakikalık bir süre ölçeğinde limonun sivilcelerin üstünde kuruması beklenmelidir. Limonun içerisinde yer alan yararlı asitler sivilceleri yakacaktır. Bir sabah bir akşam olmak üzere günde iki kere uygulanabilir. Etkileri ise bir hafta gibi kısa bir sürede gösterebilir.

Sağlıklı Beslenmek Sivilce Oluşumunu Azaltıyor

Hamilelerde sivilce çıkmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenler arasında genetik faktörler de had safhada yer almaktadır. Bir diğer neden ise sağlıksız ve dengesiz beslenmektir. Özellikle yağ oranı yüksek gıdalar sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Hazır ve ambalajlı gıdaların yan etkisi olarak da ciltte istenmeyen lekeler ortaya çıkabilir.

Bu ürünleri tüketme alışkanlığı mümkün olduğunca terk edilmelidir. Daha çok lif ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Aynı zamanda çok fazla şekerli gıdalar tüketmek de sivilcelerin azmasına ve büyümesine neden olmaktadır. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar beslenme uzmanları tarafından önerilmektedir. Aynı zamanda bitter çikolata sağladığı faydalar nedeniyle tavsiye edilen bir diğer şekerleme türü.

Cildi yenileyen bitter tatlı ihtiyacını da karşılamaktadır. İçerisinde bol miktarda bulunan kakao sivilcelerin azaltılmasında da etkili olmaktadır.

Temizlik ve Hijyen Kurallarına Ekstra Özen Gösterilmeli

Gebelik döneminde kadınlar risklere daha açık hale gelmekte ve ekstra hassas olmaktadır. Sivilcelerin daha fazla oranda artmasına neden olan faktörlerin başında da hijyen kurallarının ihlal edilmesi gelmektedir.

Hamile kadınların temizlik malzemeleri ile evde yaşayan diğer kişilerin malzemeleri ayrıştırılmalıdır. El havluları günlük olarak yenilenmeli ve hamilelerin kullandığı ayrı bir havlu olmalıdır. Aynı zamanda kesinlikle makyaj yüzün üstünde bırakılarak uyulmamalıdır.

Hamilelerin cildi diğer kadınlara oranla üç kat daha fazla hassas olabilmektedir. Bu nedenle makyaj malzemeleri tamamen silindikten sonra uykuya geçilmelidir.

Bir Diğer Seçenek: Bal ile Sivilceli Bölgelere Temas

Balın sağlığa faydaları doktorlar ve beslenme uzmanları tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Bir diğer faydası ise özellikle gebelik döneminde baş gösteren sivilcelere karşı kendini gösteriyor. Aynı zamanda akne gibi daha ciddi oluşumların azaltılmasında da etkilidir.

Balım kimyasında bulunan anti – septik özellikler bu noktada işe yarar sonuçlar vermektedir. Limonun alternatifi olarak ballar sivilceli bölgeye el yardımı ile temas ettirilebilir. Bekleme süresi 10 dakika gibi kısa bir süredir. Daha sonra usulca sıcak su ile yıkanmalıdır.

Bal, sivilceleri kurutmakta, aknelerin daha fazla palazlanmasına engel olmaktadır. Günde üç kere uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Diş Macunu Uygulamaları ile Kesin Çözüm

Özellikle açık uçlu sivilceler için diş macunları öneriliyor. Pratik bir çözüm olarak hem gebe kadınlar hem de ergenlikteki çocuklar diş macunlarını kullanabilirler. Gece yatmadan önce sivilceli bölgelere göz kararı sürülebilir. İçerdiği kimyasal formlar sivilcelerin gece boyunca kurumasına vesile olmaktadır.

Cildinde yanma hissedenler ise gün içerisinde yarım saatlik periyotlarda temizlemek üzere diş macunlarını kullanabilir.

Hamilelikte Sivilceler için Son Seçenek: Kompres Uygulamaları

Henüz yeni çıkmış sivilceler sıcak su ile kompres uygulamak oldukça yaygın bir yöntemdir. Bu uygulama havlu ya da benzer bir malzeme ile pratik bir şekilde yapılabilir. Sıcak suyun teması ile sivilcelerin uçları yakılır. Bu sayede akneler de daha fazla büyümeden iyileşme evresine geçer.

FOTO GALERİ / Hamileyim Sivilcelerim Çıktı Ne Yapmalıyım?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.