Sporu Sabah mı Akşam mı Yapmak Faydalı?

5
0

Hem sağlıklı kilo verme hem de vücut kas oranını arttırma konusunda merak edilen sorulardan birisi olan spor sabah mı akşam mı faydalı konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

Sabah spor yapmak ve akşam spor yapmak arasında, etki açısından temel farklılıklar olduğunu söylemek gerekir. Şöyle ki; sabah yapılan sporun daha fazla yağ yaktığını, akşam yapılan sporun ise daha çok kas yaptığını söylemek mümkün. Bu konuda açıklık getirmeden önce, hangi zaman size çok daha uygunsa ona göre planlama yapmanızın daha faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Yani vücudunuzun hareket etmesi oldukça önemli. Sabah ya da akşam yapıaln sporun faydalı olduğunun altını çizelim.

Sabah yapılan spor, kahvaltıdan önce yapıldığı zaman kan şekeri düşük olduğundan, yağları yakarak enerjiye dönüştürür. Yani sabah sporu zayıflatır demek, yanlış olmayacaktır.

Akşam yapılan spor, eğer gün içinde kişi çok fazla yorulmamışsa, çok daha kas yapıcı etkiye sahiptir. Bunun nedeni ise  gün içinde alınan besinlerle daha fazla yağ yakılacak ve ağırlık egzersizleri daha rahat yapılabilecektir. Ağırlık egzersizlerin daha rahat yapılması kas hacmini arttıracaktır. Yani akşam ya da sabah yapılan spor zayıflatır. Fakat sabah daha fazla kilo verme eğilimi yaşanırken, akşam kas gruplarını çalıştırmak için daha uygun şartlar taşımaktadır. Yalnız burada dikkat etmenizi istediğimiz nokta, geç saatlerde spor yapıldığında uyku sorunu yaşanabileceğidir.

Vücudun çok daha sağlıklı olması için, sağlıklı kilo vermek için mutlaka hareket etmeniz gerekir. Yürümek ya da koşmak farketmeksizin, spor yapmaya özen gösterin. En müsait olduğunuz zaman, spor yapabilir ve daha sağlıklı olabilirsiniz.

Önceki İçerikBalo Kıyafetleri 2016
Sonraki İçerikBurun Kanaması Neden Olur Sebepleri Nelerdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz