Burun Kanaması Neden Olur Sebepleri Nelerdir?

0
0

Burun kanaması neden olur sorusunu, sebepleri ile açıklayarak, bilgi vermeye çalışacağız. Burnumuzun kanama sebepleri, tehlikeli olup olmadığı konumuza yer alacak.

Burun kanamasının tehlikeli olup olmadığı merak edilmektedir. Aşıda madde madde açıklamaya çalışacağız. Ancak genel olarak bilindik nedenlerden kaynaklandığını söylemek gerekir.

Sert bir şekilde burnumuzu temizlememiz, damarların çatlamasına neden olacağı unutulmamalı. Tıkanıklık dahi olsa, burnumuza zarar verici şekilde temizleme yapılmamalıdır.

Burnumuz enfeksiyon kaptığında, nezle ya da grip olduğumuzda da kanamalar görülebilir. Tabi bunun yanı sıra sinüzüt rahatsızlığı da aynı şekilde kanamaya zemin hazırlayabilir. Burnun içi kuruduğunda ve kabuklandığında, kanamalar görülür.

Kanama meyilli bir bünyeniz varsa, almış olduğunuz kan sulandırıcı ilaçlar da kanamaya sebep olabilir. Ayrıca sprey türü ilaçlar da aynı biçimde kanamaları tetikleyebilir.

K vitamini eksikliğinin olması, çeşitli kanamalara neden olabilir. Burun, diş eti, basur kanamaları bu vitaminin eksikliğinde ortaya çıkabilir. K vitaminin bulunduğu besinler ise; süt ürünlerinde, kırmızı ette, yumurtanın sarısında, lahanada, ıspanakta, çilekte şeftalide ve muz gibi besinler sayılabilir.

Hastalıklar da bu soruna neden olabilir. Örnek vermek gerekirse; hemofili rahatsızlığında kan pıhtılaşması sorunu yaşanır ve vücudumuz kanamayı durdurmakta güçlük çeker. Yaralarda kanın durmuyor oluşu, sebepsiz oluşan morluklar, iç kanama kaynaklı eklem ağrıları ve şişme oluşumu, acilen doktora başvurmanızı gerektirmektedir.

Yüksek tansiyonda kan basıncı yükselmektedir. Bu durum da burun kanaması meydana getirebilir.

Eğri burun kemiği de burun kanamasına neden olur. Nefes alma güçlüğü ve tıkanıklık burun kanaması oluşturur.

Kuru hava kaynaklı burun kanamaları da gözlemlenmektedir.

Burnunuza aldığınız bir darbe de burun kanamasına neden olabilir. Aniden kanama olmayabilir ve daha sonra da kanama meydana gelebilir.

Önceki İçerikSporu Sabah mı Akşam mı Yapmak Faydalı?
Sonraki İçerikYoğurdun Faydaları Nelerdir ve Neden Sağlıklıdır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz