Sivilcem Çıktı Hamile Değil Miyim?

28.01.2019
358
A+
A-
Sivilcem Çıktı Hamile Değil Miyim?

Kadınların merak ettiği sivilcem çıktı hamile değil miyim sorusu pek çok cevabı beraberinde getirmektedir. Hamileliğin ilk ve son aylarında sivilce oluşumu gözlemlenmektedir. Fakat her sivilce çıktığında da hamile olduğunu düşünmek doğru değildir. Çünkü sivilce oluşumunu tetikleyen çok etken vardır. Başta stres, duygusal gel gitler, huzursuzluk, iş ve aile hayatı gibi etmenler yer alır.

Hormonları tetikleyen duygusal geçişler cildin dışarı bir atak yapmasını bekler. Bu durum sonucu sivilceler ortaya çıkar. Hamile kalan kadınlarda ilk aylarda aşırı sivilce problemi görülebilir. Bu da hormon seviyelerinin çok fazla artmasına bağlanmaktadır. Hamilelik süresince düzensiz vücut tarafından üretilen hormonlar neden olmaktadır. Hormonların az çalışması da son aylarda yüz, boyun ve sırtta sivilceye neden olacaktır.

Sivilce Neden Oluşur?

Hamilelik döneminde olduğu gibi ergenlik döneminde ilk sivilceler çıkmaya başlar. Beslenme düzeni, uyku şekli, su tüketimi, genetik faktörler gibi pek çok neden gösterilmektedir.

Sivilce oluşumunu asıl tetikleyen sebep ciltte fazla yağ üretiminin gerçekleşmesidir. Bu da beslenme şeklinin yanlış veya eksik olmasından kaynaklanır. Cilt temizliğine dikkat edilmeli ve yeterli- dengeli beslenme sürecini başlatmak gerekmektedir.

Cildin uygun temizleme ürünleriyle düzenli olarak tazelenmesi sağlanmalıdır. Özellikle çay ağacı içerikli sabun, yüz kremi ve temizleyici kullanmak sivilcelerin oluşumunu azaltacaktır. Yüze çok fazla dokunmakta sivilce oluşumunu artıran bir diğer nedendir.

Gün içerisinde ellerimizi her yere sürdüğümüzden dolayı yüze el sürmek sakıncalıdır. İstemsizce yapılan bu hareket ciltte bakteri birikimin artmasına neden olur. Cildin ölü hücrelerden kurtulmak istemesi sizlerin cilt bakımı yapmanızla mümkün olacaktır. Düzenli cilt bakımı yapmadığınız takdir de ölü hücrelerde sivilce oluşmasına sebebiyet verir.

Hamilelerde Sivilceler Neden Aniden Çoğalır?

Hamilelik döneminde vücut tamamen farklı bir döngüye girmektedir. Aynı şekilde ciltte bazı değişimlere uğrayabilir. Ciltte incelme, kızarıklık ve morluk oluşumu, ani sivilcelenme, yağlanma veya kuruma söz konusudur.

Ciltteki gözeneklerin belirginleşmesi ile sebum miktarının artışı bu dönemde sıkça rastlanan bir durumdur. Hamilelikte hormonların artışı sebumu artırarak cilt yapısını bozmaktadır. Ölü hücrelerden kurtulmamak gözenekleri örtmeye neden olur. Zamanla bakteriler de belirginleşen gözeneklere dolarak çoğalmaya ve sivilceleri oluşturmaya başlar.

Hamilelikte kullanılan B12 takviyeleri de sivilce oluşumuna sebep olabilir. Fakat bu durum kişinin kendi vücut yapısı ile doğru orantılıdır.

Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Hamileyken rahatça kullanılan ve sivilceleri azaltarak sebum dengesini sağlayan çay ayağı içerikli ürünlerdir. Yağ oranı yüksek olan yiyecek ve içeceklerden uzak durmanın da faydası olacaktır. Hamilelikte artan androjen hormon, testler yapılarak kontrol altında tutulmalıdır.

Eksik veya fazla olduğu durumlarda sebum düzeyini etkilediğinden sivilce oluşur. Mutlaka cilt temizliğine özen gösterilmeli ve günde iki kez yumuşak bir sabunla yıkanmalıdır. Cildin nefes alması sağlanmalı ve fazla kozmetik ürünleri uygulanmamalıdır.

Kullandığınız krem ve sabunların yağ içeriğinin düşük ve su bazlı olmasına özen göstermelisiniz. Hamilelik döneminde daha hassas olan cilt için aile bireyleriyle aynı havluyu kullanmayın. Bakterilerin havlu ile geçmesi söz konusu olabilir. Yüzü yıkadıktan sonra havlu ile suratınıza bastırmak yağlandırmaya neden olacaktır.

Sivilcelerden kurtulmak için hamileyken ilaç kullanmak doğru değildir. Hamileliğin 8. ayından sonra cilt eski yapısına dönmeye başlayacağından gereksiz ilaç kullanımına fırsat vermemelisiniz. Halk arasında klasik haline gelen sivilceleri sıkma yoksa iz kalır görüşü hamileler içinde geçerlidir.

Elinizden geldiğince yüzünüze dokunmamaya çalışmalısınız. Duş alırken aşırı sıcak su kullanmamalısınız. Sıcak su arkasından oluşacak kuru cildin tetikleyicisidir ve sivilcelere ortam hazırlamaya neden olur.

FOTO GALERİ / Sivilcem Çıktı Hamile Değil Miyim?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.