Erkeklerde Sperm Üretimi Nasıl Olur?

01.02.2019
364
A+
A-
Erkeklerde Sperm Üretimi Nasıl Olur?

Hem erkek hem dişi üreme sistemleri üreme için şarttır. İnsanlar, kendi cinsiyetlerinin özelliklerini, genler aracılığıyla gelecek nesillere aktarırlar. Ebeveynlerin çocuklarına aktardıkları genler, çocuklarını ailelerine benzer kılsa da aynı zamanda her çocuk benzersiz olarak dünyaya gelir.

Bu genler, erkek ve dişi üreme sistemleri tarafından üretilen, babanın sperminden ve annenin yumurtasından gelir. Her cinsiyetin kendine özgü bir üreme sistemi vardır. Şekil ve yapı bakımından farklıdırlar, ancak her ikisi de yumurta veya spermi üretmek, beslemek ve taşımak için özel olarak tasarlanmıştır.

Erkek üreme organları şöyledir;

  • Testisler
  • Epididim
  • Prostat bezi
  • Skrotum (Torba)
  • Üretra
  • Penis

Cinsel olgunluğa ulaşan bir erkekte, iki testis, milyonlarca minik sperm hücresi üretir ve depolar. Testisler oval biçimlidir ve yaklaşık 2 inç (5 santimetre) uzunluğunda ve 1 inç (3 santimetre) çapında büyürler.

Testosteron, erkeklerde ergenliğin önemli bir parçasıdır ve bir erkek ergenlikten geçerken testisleri daha da fazla bu hormonu üretir. Testosteron erkeklerin daha kalın ses daha gelişmiş kaslar, vücut ve yüz kılları geliştirmesine neden olan hormondur. Ayrıca sperm üretimini uyarır.

Testislerin içindeki kanallar testislerin üst kısmında bulunan epididim adı verilen kanalda devam ederler. Yani sperm hücreleri bu yapı içinde olgunlaşmaktadır. Epididim, sperm için adeta bir depo görevi görmektedir. Her testis için bir tane bulunur.

Skrotum (testis torbası), sperm üretmek için vücut sıcaklığını dengede tutmaya yarar. Testislerin sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olur. Skrotum, doğru sıcaklığı korumak için boyutunu değiştirir. Vücut soğuk olduğunda, skrotum büzülür ve vücut ısısında tutmak için daha sıkı hale gelir.

Sıcak olduğunda, skrotum fazla ısıdan kurtulmak için daha büyük ve daha yumuşak hale gelir. Beyin ve sinir sistemi, skrotuma büyüklüğünü değiştirmek için işaret verir. Yani tüm bunlar istem dışında otomatikman olur.

Üretra, spermi penisin içinden vücudun dışına taşıyan kanalıdır. Üretra ayrıca boşaltım sistemin bir parçasıdır. İdrarın mesaneden içinden geçtiği kanaldır.

Sperm Nasıl Üretiliyor?

Ergenliğe ulaşmış bir erkek her gün milyonlarca sperm hücresi üretecektir. Her bir sperm çok küçüktür: sadece 1/600 inç (0,05 milimetre uzunluğunda). Sperm, testis içerisindeki minik bir tüp sistemi içinde gelişir. Bu sistem kılcal boru şeklindedir.

Sperm hücresi bu kılcal borular içerisinde 2,5 ay kadar kalarak olgunlaşma sürecini tamamlar. Sperm üretimi sürekli olarak devam etmektedir. Üretildikçe depolanır ve boşaltım için bekler.

Kadınlardaki yumurta hücresinin üretimi, nasıl 46 kromozom taşıyan hücrelerin tam yarıya bölünmesi ile gerçekleşiyorsa, erkeklerde de aynı şekilde sperm hücresi üretilirken X ve Y olmak üzere tam yarıdan ikiye bölünmektedir. Böylelikle sperm hücreleri, üretim aşamasında iken cinsiyet kromozomlarını da almış olurlar.

Sperm kanalının içerisindeki bezlerin salgıları sayesinde sperm hücreleri beslenir ve son hallerini alırlar. Sperm Hücreleri kurbağa yavruları gibi başları ve kısa kuyrukları olana kadar bölünerek değişir. Baş, genetik materyal (genler) içerir. Spermler, gelişimlerini tamamladıklarında kendilerini ileriye atmak için kuyruklarını kullanırlar.

Bir erkek cinsel olarak uyarıldığında spermle karışık olarak beyazımsı bir sıvı üretir. Penisin içindeki dokular kanla doldurulur sertleşir (ereksiyon). Ereksiyon halindeki penisin sertliği, cinsel ilişki sırasında dişinin vajinasına girişi kolaylaştırır. Ereksiyon halindeki penis uyarıldığında, üreme organlarının etrafındaki kaslar kasılır ve sperm kanal sistemi devreye girer.

Doğumda, bu tüpler basit yuvarlak hücreler içerir, ancak ergenlik döneminde testosteron ve diğer hormonlar bu hücrelerin sperm hücrelerine dönüşmesine neden olur.

Sperm, idrar yolu ile erkeğin vücudundan dışarı çıkarılır. Bu işleme boşalma denir. Bir erkek boşaldığında sıvı içerisinde 500 milyon sperm olabilmektedir.

FOTO GALERİ / Erkeklerde Sperm Üretimi Nasıl Olur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.