Kulak Seğirmesi Neden Olur?

279
0

Aniden yaşanan kulak seğirmesi neden olur tam olarak anlaşılamamaktadır. Stres, yorgunluk ve gün içerisinde yaşanmış endişe, korku gibi duygular kulak seğirmesine sebep olabilir. Bunların dışında kafeinin fazla tüketimi de kaslardaki hareketlerin kısıtlanmasına yol açar. Vücutta yetersiz su bulunması da kulak seğirmesine yol açacaktır.

Grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanan kişilerde sıkça görülen bir durumdur. Uykusuz kalmak ve sık sık uyku problemleri yaşamak kulakta bazen acılı bir kasılmaya neden olur.

Acı veren kasılma sonrasında ağrı oluşumu gözlemlenebilir. Yüksek sese maruz kalmak ve kulaklarda ağrı hissetmek seğirmeleri hızlandırır. Uzun süre kulaklıkla müzik dinlemek de seğirmenin başka bir sebebidir. Basit gibi görünen fakat iç kulak iltihabı gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Kulak Seğirmesi Hangi Durumlarda Gerçekleşir?

Kulak Seğirmesi Neden Olur?

Yüksek basınç oluşan uçak seferlerinde sıkça kulak kasılması hissi oluşmaktadır. Aynı şekilde otomobil ile uzun yolculuk yaparken de bu duruma rastlanır. Kulakta hassasiyet söz konusu olan kişiler de çekilmez bir hal almaktadır.

Tepe bölgelerden ve vadilerden geçerken kulaktaki basıncın normal kalması için kulak tıkacı kullanmanız gerekebilir. Dalış yapan kişilerde de dalış sonrasında mutlaka kulakta rahatsızlık yaşanmaktadır. Kulak içerisindeki kirden kaynaklı olarak da ağrı ve seğirme oluşabilir.

Kesinlikle kulak çubuğu kullanılmamalıdır. Kulak çubuğu yalnızca kirleri daha ileri doğru itmektedir. Bu durumda iç kulak kapanabilir veya zarar görebilir. İç kulağa yaklaşan kirler seğirmeye neden olur. Banyodan sonra nazikçe kulak memesi bölgesinde dairesel hareketler uygulanarak peçete ile kurulanmalıdır. Kulak içerisinde bir cisim sokmak ve karıştırmak kulakta daha fazla sancı hissi oluşturacaktır.

Banyo yaparken kulağınıza kaçan sudan dolayı da uzun süre ağrı çekebilirsiniz. Havuz veya denize girdiğinizde yüzerken kulağınıza su kaçabilir. Bu gibi durumlarda tedbirli olmakta fayda vardır.

Seğirmelerin Öncesi ve Sonrasında Yaşananlar

Kulak Seğirmesi Neden Olur?

Seğirmeler sonucunda kulak tıkanıklığı gözlemlenebilir. Kulakta, aşırı dolu ve ağırlık hissettiren bir durum oluşacaktır. Kısa süreli işitme sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Seğirmelerin devamında çınlama veya su seslerini kulak içinde hissedebilirsiniz.

Kulak ağrısı kaçınılmaz olsa da günün ilerleyen saatlerinde dengenizde bozukluk dahi oluşabilir. Kulak yapısında var olan östaki borusunun maruz kaldığı basınç sonucu seğirmeler hızlanabilir. Bu yüzden rahatlatıcı ve basıncı azaltıcı yöntemlere başvurmak gerekir.

Seğirmeleri Engellemenin Yolları

Kulak Seğirmesi Neden Olur?

Günlük hayatınızda yapacağınız işlere engel olacak boyutta bir rahatsızlık yaşamaya başlayabilirsiniz. Bundan dolayı kulağınızı rahatlatacak işlemlere başvurmanız gerekir. Basınçtan kaynaklı oluşan travmadan ötürü kulaklarda seğirme oluşur.

Östaki borusunun basıncı ayarlama fonksiyonunun olmamasından dolayı çekilmez bir hal alır. Bu gibi durumlarda oluşacak seğirme ve ağrılar ılık veya sıcak kompres uygulamaları ile halledilebilir. Sıcak havlu nazikçe bastırılabilir veya sıcak su torbasıyla kısa süreli kompres uygulanabilir. Gün içinde kulak problemi yaşadığınızda hemen sakız çiğneyin. Kasların hareketlenmesini ve basıncın ortadan kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

Yatmadan önce yastıklarınızın yüksekliğini ayarlamakta faydalı olacaktır. Su tüketimini artırmak da oldukça pratik ve işe yarayan bir yöntemdir. Seğirmeler hızlandıysa burun deliğinin tekini kapatıp derin bir nefes alıp verin. Aynı işlemi diğer burun deliğinizi kapatarak tekrarlayın. Bu sayede basıncı dengelemiş olacaksınız.

Esnemekte kulaktaki basıncın uzaklaşmasına yardımcı olur. Ters basınç yöntemini kullanmakta işe yarayabilir. Bunun için burnunuzu kapatın ve yavaşça nefes verin. Sıcak duş almak kulaklarınızı daha rahat ettirecektir. Banyo içerisinde oluşan buhar seğirmelere neden olan kiri yumuşatır ve kulaktan uzaklaştırmanızı sağlar. Basıncın da ortadan kalkmasını sağlayarak seğirme ağrı ve sancılara son verir.

Önceki İçerikErkeklere Nasıl Lakap Takılır?
Sonraki İçerikReklam Kol Hırka Nasıl Örülür?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz