Erkeklere Nasıl Lakap Takılır?

11
0

Özellikle kadınlar tarafından sorulan erkeklere nasıl lakap takılır sorusunun günümüzde birçok çeşitliliği bulunuyor. Genel olarak karakteristik özelliklere, huylara ve davranış biçimlerine bakılmaktadır. Kimi lakaplar şen şakrak ve mizah ile örülüdür. Kimi lakaplar ise belli bir gerçekliği yansıtmaktadır. Bazı lakaplar ise benzetme yoluna gidilerek büyük miktarda mecaz içermektedir.

Erkeklerine Fiziksel Özelliklerine Göre Lakaplar

Erkeklere Nasıl Lakap Takılır?

Erkeklerin boylarına göre çeşitli lakaplar takılmaktadır. Özellikle uzun boylu olan kişilere ”sırık” lakabı yakıştırılır. Bunun dışında boyu ortalamanın üstünde olan erkeklere ise cüce, yer cücesi gibi sıfatlarla seslenilir. Kilosu ortalamanın üstünde olan erkeklere ise tombiş, tombik lakapları sıklıkla takılır. Daha sevimli ve az kırıcı bir üslupta takılan lakaplar arasında ise tontiş yer alır.

Saçları kıvırcık olan erkeklere ise kıvırcık, marulcuk ve buna benzer isimlerle seslenebilir. Yanakları şişkin olan erkeklere ise pofuduk denmektedir. Yine kilosu ortalamanın üstünde olan bireyler TeddyBear ve ayıcık diye lakaplar takılmaktadır.

Erkeklerin Cömert Olanlarına Verilen Lakaplar

Erkeklere Nasıl Lakap Takılır?

Halk arasında tamamen güncel ve modern deyişler de lakap literatürüne katılmış durumdadır. Özellikle cömert ve eli açık olan erkeklere günümüzde iki farklı isimle seslenmek mümkündür. Kimi kadınlar bu tarz erkeklere ”bankamatiğim” derken kimileri ise ”kredi kartım” ve ”cüzdanım” diye seslenmektedir.

Erkekleri Övme Mahiyeti Taşıyan Lakaplar

Erkeklere Nasıl Lakap Takılır?

Takılan kimi lakaplar küçük düşürücü olabilmektedir. Aynı zamanda negatif ve olumsuz bir duruma da vurgu yapmaktadır. Ancak bazı lakaplar ve deyişler ise belli başlı bir niteliği övmek amacıyla da kullanılmaktadır. Anaç kişilikleri ile ün salan erkeklere sıklıkla antibiyotiğim ve ağrı kesicim denmektedir. Bu aynı zamanda yeni bir seslenmiş biçimi olmaktadır.

Özellikle ”canım, hayatım, bebeğim, aşkım” gibi klasik deyişlerden sıkılanlar için alternatif lakap önerileri de sunulmaktadır. Prens, Lolipop, Şeker Çocuk bunlardan biridir. Mizacı sert olan erkeklere ise BadBoy ya da Türkçe bir şekilde kötü çocuk lakapları takılmaktadır.

Belli Bir Olay ve Hadise Sonrası Takılan Lakaplar

Erkeklere Nasıl Lakap Takılır?

Kimi lakaplar ise kendi içerisinde yaşanmışlıklara dayanmaktadır. Yaşanan bir deneyim ya da anıdan sonra o lakaplar adeta kişinin üstüne yapışmaktadır. Örneğin sakarlıklarıyla ün salan erkeklere ”Sakar Şirin” denmektedir.

Nispeten çıtkırıldım ve narin olan erkeklere özel mahlaslar ise şu şekilde sıralanabilir: ”Şirine, Nanemolla, Hassas Çocuk ve Pamuk Şeker. Bunun dışında başı çeşitli talihsizliklerden kurtulamayan erkekler için özel bulunmuş lakapları duymak da mümkündür. Bu alanda en sık başvurulan isim yakıştırması ise Bahtsız Bedevi’dir.

Hayvan İsimlerinden Yararlanarak Takılan Lakaplar

Erkeklere Nasıl Lakap Takılır?

Erkeklere yakıştırılan lakaplarda sıklıkla hayvan isimleri de kullanılmaktadır. Her hayvanın öne çıkan özellikleri erkeklerin öne çıkan nitelikleri ile birleştirilir. Örneğin çok çalışkan olan ve başını dersten kaldırmayan erkekler için ”İnek” lakabı kullanılır. Kabalıkları ve nobran tavırları ile ün salmış erkeklere ise öküz ve dana gibi isimler takılır. Yine aynı şekilde Ayı yakıştırması da günümüzde en çok kullanılan bir diğer lakaptır.

Geceleri ayakta kalıp az uyuyan erkeklere ise Baykuş ve Yarasa yakıştırması yapılmaktadır. Gücü ve kasları ile göz önünde olan erkekler ise Boğa lakabıyla tanımlanır. Bunun dışında sabah erken kalkan erkeklere Tavuk ve diğer erkeklere oranla daha naif olan kişilere ise Civciv denmektedir.

Diğer Lakap Çeşitleri ve Seçenekleri

Erkeklere Nasıl Lakap Takılır?

Erkeklere lakaplar genellikle kadınlardan ya da diğer erkek arkadaşları tarafından takılır. Bu lakaplar genellikle bir özelliği tanımlamakta ya da vurgulamakta kullanılır. Aynı zamanda sevgililer tarafından erkek arkadaşına takılan lakaplar ve konulan isimler de bulunmaktadır. Süperman lakabı da bunlardan biridir. Diğer seçenekler arasında ise Cengaver, Haydut ve Ejder gibi karakteristik isimler yer almaktadır.

Önceki İçerikErkeklere Nasıl Vicdan Azabı Çektirilir?
Sonraki İçerikKulak Seğirmesi Neden Olur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz