Erkeklerde Ürolojik Muayene Nasıl Yapılır?

17
0

İlk kez bir ürolog tarafından muayene olacak erkekler, kendilerini nelerin beklediğini merak ederler. Çok belli etmeseler de bu onlarda biraz stres yaratabilir. Öncelikle ürologlar hakkında kısa bir bilgi vermekte yarar var.

 Erkekler için Üroloji bölümünün uzmanlık alanına giren konular:

* Böbrekler,

* İdrar kesesi ve idrar yolu enfeksiyonları

* Üretra

* Erkek üreme organları

* Mesane

* Prostat rahatsızlıkları

* Penis ile ilgili sorunlar

* Testisler

* Cinsellik ile ilgili problemler

Ürologlar ayrıca bu organları etkileyen hastalıkların cerrahi ve tıbbi tedavisi konusunda da uzmandırlar. Muayene fiziki olabileceği gibi sizden birtakım testler yaptırmanız istenebilir. Bu testlerin öncesinde tıbbı geçmişiniz hakkında bazı sorular sorarlar. Örneğin;

 •   Geçmişte yaşadığınız veya geçirdiğiniz tıbbi durumlar
 •   Aldığınız ilaçlar
 •   Yemek yeme ve egzersiz alışkanlıklarınız
 •   Ne gibi belirtiler yaşadığınızı anlatmanızı isterler

İşte bir ürologla randevunuzda sizi bekleyen tipik konular:

Erkeklerde Ürolojik Muayene Nasıl Yapılır?

 1. Ürolog, yüksek ihtimalle sizden bir idrar örneği vermenizi isteyecektir. Bu yüzden muayene olmaya giderken boş bir mesane ile gitmeyin.
 2. Birçok hastanede muayene odasına girmeden önce, personel tarafından sizden tıbbi geçmişinizi isterler. Sözlü olarak anlattıklarınız not edilir ve doktorunuza iletilir. Probleminize odaklanın ve aynı zamanda varsa diğer hastalıklarınız hakkında da detaylı bilgi verin. Çünkü birçok rahatsızlık birbirine etken olabilmektedir. Reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve aldığınız takviyeler de dahil olmak üzere tüm ilaçlarınızın tam bir listesini vermeyi unutmayın.
 3. Ürolog şikayetiniz üzerine size fiziki bir muayenede yapabilir. Yatar pozisyonda ya da ayakta iken üreme organları, kasıklar ve alt karın elle kontrol edilir. Penis ve testislerde herhangi bir kitle, fıtık ve benzeri durumlara bakılır. Her iki testis kıvam ve büyüklük olarak elle kontrol edilir. Karın içi ve bağırsaklarda olası problemlerin tespiti için stetoskop ile karın bölgesi dinlenir. Bu bölgede sertlik, şişlik ya da aşırı hassasiyet durumlarına bakılır.
 4. Özellikle ileri yaş erkeklerde prostat kontrolü yapılmalıdır. 50 yaş üstü erkelerde mutlaka yapılması gerekirken, eğer ailede prostat kanseri ve hastaları varsa risk taşıyor olmalarından dolayı 40 yaş üstü erkeklerin mutlaka olması gereken bir muayene türüdür. Ne yazık ki bu muayene makattan parmak yardımı ile yapılıyor olması nedeniyle birçok erkek tarafından mecbur kalınmadıkça yapılmaz.

Rektal muayene denilen makattan yapılan bu muayenede, yan yatar pozisyonda iken doktorun yağlı eldiven yardımıyla makatta parmak ile kontrolünü yaptığı muayene türüdür.

 1. Ciltte varsa çıban, sivilce ve diğer lezyonlar incelenir.
 2. Muayeneden sonra, doktorunuz ne olduğunu belirlemek için bir tedavi planı belirleyecektir. Bu, genellikle bu ziyaret sırasında veya daha sonraki bir ziyarette ek testler içerecektir.
 3. Üroloğunuz gerekirse bazı ultrason görüntülerine ihtiyaç duyabilir. Ultrason böbreklerin, mesanenin, prostatın veya belirli organların görüntüsünü içerebilir.

Tıbbi geçmişiniz ve fizik muayenenizden sonra doktorunuzun sizden isteyeceği testler ;

Erkeklerde Ürolojik Muayene Nasıl Yapılır?

 * İdrar testi:  Doktorunuz sizden idrara çıkmanızı isteyecek, böylece idrarınızdaki kan, şeker, protein veya enfeksiyon belirtilerine bakacaktır.

* Kan testi: Böbreklerinizde kimyasal bir dengesizlik veya prostatınızla ilgili problemleriniz olup olmadığını anlamak için gerekecektir.

 * Ürodinamik testler: Bu test grubu mesanenizin ne kadar iyi doldurup boşalttığına bakar.

 * Sistometrik test: İdrar kaçırma ya da mesanedeki aşırı doluluk hissi gibi sorunlar yaşayan erkeklerde istenen özel bir testtir.

* Elektromiyogram: Doktorunuz idrar yolunuzdaki kaslara ne yapacağınızı söyleyen sinirlerle ilgili bir probleminiz olduğunu düşünüyorsa, size bu testi verebilir. Kasları sıktıkça ve bıraktıkça kaslarınızdaki aktiviteyi kaydetmek için iğne elektrotlarını kullanır.

Tüm bunlar genel muayene aşamalarıdır. Doktorunuz birçok test ve kontroller yerine şikâyetiniz odaklı olarak tek bir bölge muayenesini yeterli bulabilir.

Önceki İçerikCeylan Balığı Nasıl Pişirilir?
Sonraki İçerikGöbek Yağlarını Eriten Besinler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz