Enseye Vuran Baş Ağrısı Neden Olur?

05.02.2019
250
A+
A-
Enseye Vuran Baş Ağrısı Neden Olur?

Günümüz sağlık sorunların en dikkat çekici olanları arasında sayılan enseye vuran baş ağrısı neden olur sorusunun cevabı yüksek tansiyon olabilir. Enseden boyna çıkan ve son derece ani bir şekilde gelen ağrı, hayati derecede öneme sahip olabilir. Kas ağrısı ya da boyun fıtığının da habercisi olabilecek bu sorun yüksek tansiyona bağlı sağlık sorunlarının da habercisidir.

Yüksek Tansiyona Bağlı Ağrı Nasıl Ayırt Edilir?

Ense ve boyun bölgesini içine alan ağrı akıllara ilk olarak yüksek tansiyonu getirir. Sinirlilik halinde enseden başlayan ve kişinin hareketlerini geçici süreliğini kısıtlayan özelliğe sahip olan ağrı yaşandığında tansiyonun ölçülmesi uygun tedavinin yapılabilmesi açısından önemli ve gereklidir.

Ani yapılmış kafa bölgesi hareketleri esnasında ciddi zedelenmeler meydana gelebilir. Kaslarda yaşanacak herhangi bir sıkıntı kendini ense ve buna bağlı baş ağrısı olarak ortaya koyar. Toplumun özellikle kadınların büyük bir kısmını etkisi altına almış olan migren ağrısı ise genel olarak kafanın bir tarafından girer ve boyun kısmında da karıncalanma yaşanmasına neden olur.

Boyunda Disk Kayması Nasıl Teşhis Edilir?

Boyunda disk kayması yaşanması fıtık olarak da adlandırılabilir. Bu durumda boyun ağrısına baş ağrısı da eklenir. Kemik dizilimi ve aralardaki jel yapının zarar görmesi olarak tanımlanacak bu durum hastanın şikayetleri göz önüne alınarak ve detaylı bir görüntüleme ile hemen teşhis edilebilir. Özellikle gününün büyük bir kısmını oturarak, masa başında, telefonda ve bilgisayarda geçiren mesleklere sahip olan kişilerde bu sorun çok sık görülür.

Romatizmal artrit olarak da bilinen kireçlenme de enseye vuran baş ağrısının nedenleri arasında sayılabilir. Omur bölgesinde yaşanan hasarlar bu hastalığa davetiye çıkarır. Özellikle ense ve baş bölgesindeki sinirler üzerinde etkili olan durumda baş ağrısı da kaçınılmazdır.

Enseden başa doğru devam eden ağrılarda menenjit bulgusu da ortaya çıkabilir. Dokularda ciddi hasarlar bırakabilecek öneme sahip olan bu sorunda ağrıya yüksek ateş, mide bulantısı ve boyun sertliği de eklenebilir.

Hemen Her Ağrının Kaynağı: Stres

Stres altında kalan kişilerin kaslarında da gerginlik görülür. Bu durum etap etap tüm vücudu etkisi altına alsa da ilk etkilenen bölgeler; ense ve boyundur. Yaşanan gerginlik ortaya baş ağrısı olarak çıkar. Stresle baş edebilme becerisi geliştirildiği ve doğru kullanıldığı zaman ağrıların giderilmesi de daha kolay bir hale gelecektir.

Sinüzitten duruş bozukluklarına, beyin kanamasından kafa bölgesinde meydana gelen yaralanmalara kadar farklı sorunlar enseden başlayan ve kafayı komple etkileyen baş ağrılarının nedeni olarak gösterilebilir.

Enseden Başlayan Baş Ağrısı Nasıl Kontrol Altına Anılır?

Bu sorunu sık yaşayan ya da baş ağrısı nedeniyle yaşam kalitesi düşen kişilerin zaman kaybetmeden bir beyin cerrahına görünmesi tavsiye edilir. Gelişen teknolojiler sayesinde yapılacak kapsamlı taramalar eşliğinde sorunun nedeni kolay bir şekilde tespit edilebilir. Doğru ve zamanında tespit edilen sağlık sorunlarında kesin tedavi için yeterli zaman olacağı unutulmamalıdır.

* Ensenin yumuşak hareketlerle ovulması ve masaj

* Uygun ağrı kesici ilaç kullanımı

* Duruma göre sıcak ya da soğuk su kompresi ağrının hafiflemesi için tercih edilebilir.

Enseden başlayan ve başa yayılan ağrının nedeni sinüzit gibi bir enfeksiyonel hastalıksa o zaman yine hekim kontrolünde uygun antibiyotiğin kullanılması için reçete yazılmalıdır.

Fiziksel bir sorunun teşhis edilememesi halinde sorunun kaynağının stres olduğu net bir şekilde söylenebilir. Bu durumda hafif yürüyüşlerle oksijen alımı desteklenmelidir. Stresli ortamdan uzak kalmak, buna neden olan kişilerle daha az görüşmek ve kişinin kendi sorunlarına uygun olarak mücadele becerisi geliştirmesini sağlamak en önemli kazanımlar olacaktır.

FOTO GALERİ / Enseye Vuran Baş Ağrısı Neden Olur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.