Erkeklerde Rüyalanma Nasıl Engellenir?

357
0

Erkeklerde rüyalanma nasıl engellenir sorusunun mutlak bir cevabı bulunmamaktadır. Ancak bu olgunun tanımlanması yapıldıktan sonra belli başlı önlemler alınabilir. Çok yönlü olarak ortaya çıkan bu durum doktorlar ve uzmanlar tarafından doğal bir sürecin parçası olarak görülmektedir.

Erkeklerde Rüyalanma Nedir?

Halk dilinde rüyalanma olarak bilinen bu durumun tıbbi literatürde başka başka isimlerle nitelendirildiğini görmekteyiz. Genel olarak gece boşalması ve gece ıslanması olarak nitelendirilmektedir. Tıbbi olarak bu bir hastalık ya da rahatsızlık olarak tanımlanmamaktadır. Ancak belli başlı durumlarda engellenmesi gerekmektedir. Sosyal ve özel hayatı derinden etkileyen zararları olabilmektedir.

Erkeklerde Rüyalanma Kimlerde Daha Sık Görülür?

Erkeklerde Rüyalanma Nasıl Engellenir?

Bu alanda yapılan çeşitli araştırmalar ve incelemeler bulunmaktadır. Coğrafya farkı gözetmeksizin yapılan incelemeler sonucunda belli başlı yaş aralığında olan erkeklerin daha sık rüyalandıkları ortaya çıkmıştır.

Cinselliğin çok daha yoğun ve uç sınırlarda yaşandığı ergenlik dönemi en sık gece boşalması yaşanılan çağdır. Buna göre 16 yaşından 22 yaşına kadar olan ergen ve genç bireylerin diğerlerine oranla daha fazla bu durumu yaşadıkları saptanmıştır.

İkinci evrede ise 23 – 30 yaş aralığındaki orta kuşak genç nüfus bu mevcut hadiseden etkilenmektedir. Yaş ilerledikçe vücut içerisinde biriken fazla sıvılar azalmaktadır. Bu da rüyalanma olayının çok daha az ve nadir yaşanması sonucunu doğurmaktadır.

Erkeklerde Rüyalanmanın Ana Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde Rüyalanma Nasıl Engellenir?

Birçok farklı psikolojik ve fizyolojik etken gece boşalmalarının ana nedenlerini oluşturmaktadır. Bu nedenleri bilmek rüyalanmalara karşı önlem almak açısından da kritik bir öneme sahiptir. Tamamen genetik ve fizyolojik nedenlerden dolayı bazı beden yapılarında cinsel sıvılar birikebilir. Aynı zamanda psikolojik olarak kendisini baskı altında hisseden kişilerde de bu durum ortaya çıkabilir. Nedenleri bilmek ve tahlil etmek rüyalanmaların önlenmesi açısından ilk adımı atmak olarak nitelendirilmektedir.

Erkeklerde Rüyalanmanın Olası Zararları Nelerdir?

Erkeklerde Rüyalanma Nasıl Engellenir?

Tıp literatüründe erkeklerin başına gelen rüyalanma hadisesinin fizyolojik bir zararı tespit edilmemiştir. Ancak hijyenik olarak belli başlı rahatsızlıklar doğurabilir. Öncelikli olarak iç çamaşırlarının kirlenmesi ve her sabah değiştirilmesi bunun küçük etkilerinden biridir.

Bunun dışında evli kişilerde bu durumun ortaya çıkması da kadınların bakış açısında endişe kaynağı olarak görülmektedir. Bunun dışında tedavi gerektiren, büyük çaplı bir zararı bulunmamaktadır.

Erkeklerde Rüyalanmayı Önlemek için İlk Seçenek: Düzenli Mastürbasyon

Erkeklerde Rüyalanma Nasıl Engellenir?

Cinsellik uzmanları düzenli olarak mastürbasyon yapmanın erkeğin sağlığına zararlı değil bilakis yararlı olduğunu ifade etmektedir. Ancak aşırıya kaçmadan belli başlı bir periyot izlenerek yapılmalıdır.

Özellikle her gece istemsiz boşalma yaşayan kişiler için gece yatmadan önce mastürbasyon yapmaları önerilir. Bu eylemin sayesinde vücutta biriken cinsellik sıvıları minimum orana indirilmektedir. Aynı zamanda zihnen rahatlamak için de mastürbasyon en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir.

İkinci Seçenek: Düzenli Cinsel İlişki

Erkeklerde Rüyalanma Nasıl Engellenir?

Mastürbasyon dışında erkeklere sunulan ikinci seçenek düzenli cinsel ilişki. Cinsel ilişki üç yönlü olarak rahatlama sağlamaktadır. 1. Zihinsel. 2. Ruhsal. 3. Fiziksel. Bilindiği üzere gece boşalmaları hem zihinsel hem ruhsal hem de fiziksel etkilere açıktır.

Ancak düzenli olarak gerçekleştirilen cinsel ilişkiler sonucunda rüyalanmalar asgari düzeye indirilmektedir. Birçok farklı şikayetle doktorlara başvuran hastalar cinsel ilişki kurduğu günlerde rüyalanmadıklarını ifade etmektedir.

Gece Rüyalanmaları için İlaç ya da Ameliyat Seçenekleri

Erkeklerde Rüyalanma Nasıl Engellenir?

Rüyalanma tıbbi bir hastalık ya da sendrom değildir. Bu nedenle bu durumun düzeltilmesinde aslolan zihinsel egzersizler ve buna benzer eylemlerdir. Herhangi bir ilaç rüyalanmaların önüne geçmek için kullanılmamalıdır. Herhangi bir ameliyat ya da cerrahi işlem de söz konusu olmamaktadır. Son seçenek ise terapiste gitmek ve bu yönde rahatlama sağlamaktır.

Önceki İçerikReklam Kol Hırka Nasıl Örülür?
Sonraki İçerikCeylan Balığı Nasıl Pişirilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz